Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Cholestaza ciążowa

Ciężarne nie mogą lekceważyć świądu skóry

Cholestaza ciążowa jest poważną komplikacją w przebiegu ciąży, ale nie jest groźna dla kobiety, tylko dla jej dziecka. Od stopnia nasilenia choroby zależy zagrożenie życia dziecka, dlatego ciężarna odczuwająca nawet niewielki świąd skóry powinna się z tą dolegliwością zgłosić do lekarza prowadzącego ciążę, który na pewno zaleci dodatkowe badania.

Pacjentka chora na cholestazę przede wszystkim musi zastosować dietę wątrobową, niskotłuszczową, nie powinna pić napojów gazowanych, zawierających cukier.

Fot. iStockphoto

Pacjentka chora na cholestazę przede wszystkim musi zastosować dietę wątrobową, niskotłuszczową, nie powinna pić napojów gazowanych, zawierających cukier.

 

Leczenie cholestazy

Przede wszystkim pacjentka musi zastosować dietę wątrobową, niskotłuszczową, nie powinna pić napojów gazowanych, zawierających cukier. Aby złagodzić objawy takie jak swędzenie skóry, należy stosować leki antyhistaminowe np. claritinę lub fenazolinę. Podaje się też essentiale forte i hepatil, zestaw witamin między innymi: B i PP, poprawiający metabolizm wątroby, kroplówkę z glukozy i witaminy C. Przeważnie kobieta przebywająca w szpitalu, z dużym nasileniem choroby musi tam zwykle dotrwać aż do porodu, który jest ryzykowny ze względu na możliwość krwotoku. - Trzeba dodać, że cholestaza nie występuje zbyt często, a jej przyczyny nie są do końca zbadane – mówi ginekolog.

Największy odsetek kobiet zapadających w ciąży na tę chorobę przypada na kraje Ameryki Południowej, najwięcej wśród Indian Araucaros (aż 24 procent) i Indian Amara, najmniejszy wskaźnik dotyczy kobiet skandynawskich. W Europie Środkowej od 0,2 procent do 3 procent ciężarnych choruje na tę chorobę. Prawdopodobnie cholestaza jest często nierozpoznawana i przypuszcza się, że część zgonów wewnątrzmacicznych płodów o niewyjaśnionej etiologii ma swą przyczynę właśnie w cholestazie.

Pierwsze publikacje naukowe opisujące wewnątrzwątrobowy zastój żółci ukazały się sto lat temu, w 1883 roku związek między ciążą, a wystąpieniem cholestazy zauważył Ahfeld. W 1937 roku Epinger dokładniej opisał to schorzenie. W Polsce pierwszy artykuł o cholestazie ukazał się w 1961 roku, a etiologia tej choroby nie jest do końca wyjaśniona.

* Grażyna Komnata-Gajda - lekarz medycyny, specjalista ginekolog i położnik, pracuje w Szpitalu Położniczo-Ginekologicznym Ujastek w Krakowie, prowadzi Specjalistyczny Gabinet Ginekologiczn-Położniczy „Femina”

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • cichutka20 | 10-09-2012 10:53:09

    Dnia 14.08.2012r miałam cesarskie cięcie ze wzglądu na tą chrobę. Ciąże rozwiązali w 38 tygodniu ze względu na dziecko. Urodziłam pięknego zdrowego synusia ważył 3800 i miał 56cm. Teraz rośnie zdrowo Jest to strasznie uporczywa "przypadłość" swąd u mnie nasilał się coraz bardziej. Zaczeło się niewinnie od stóp i dłoni. Potem swąd był tak uporczywy, że cierpiałam na bezsenność, drapenie stało s...
  • martynka002 | 10-11-2014 13:30:31

    miałam robione pod tym kątem badania lecz na szczęście ja wykluczyli
  • kinga36 | 09-11-2018 22:11:13

    Miałam to ustrojstwo - objawy zaczęły sie ok 36tc i z każdym dniem nasilały... wylądowałam na patologi ciąży gdzie zbito mi trochę wyniki badań, dieta + leżenie i były pozytywne efekty... w 38tc wypisano mnie do domu i na drugi dzień "umieralam", objawy mocno się nasiliły... Jakoś juz nie potrafiłam zaufac mojemu szpitalowi, widziałam jak dziewczyny tam się męczą ze skaczącym ciśnieniem... każd...

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj