Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Taping u dzieci

Plastry nie parzą

Nalepione w fantazyjny sposób kolorowe plastry na nogach i barkach sportowców to nie nowa moda. To skuteczna terapia, coraz szerzej wykorzystywana w rehabilitacji dzieci i niemowląt. O zasadach i zakresach działania tapingu rozmawiamy z Tomaszem Senderkiem, fizjoterapeutą, rehabilitantem i instruktorem Kinesiology Taping.

 

Kinesiology Taping można stosować już u niemowląt. Bardzo dobre wyniki daje np. w leczeniu kręczu szyi, ale nie tylko.

Fot. iStockphoto

Kinesiology Taping można stosować już u niemowląt. Bardzo dobre wyniki daje np. w leczeniu kręczu szyi, ale nie tylko.

 

Jak długo dziecko powinno nosić naklejoną raz taśmę? I ile razy powinniśmy powtarzać taką terapię?

Naklejenie plastra jest dla organizmu bodźcem o charakterze stałym, do którego organizm się przyzwyczaja. Przyjmuje się więc, że pojedyncza aplikacja jest najskuteczniejsza przez pierwszych pięć dni. Potem traci na efektywności. Należy ją jednak powtarzać, zachowując dwu-, trzydniowe przerwy. W zależności od nasilenia wady aplikację powinno się powtórzyć nawet kilkunastokrotnie. Korekta postawy to zazwyczaj długotrwałe działanie.

 

Czy jest taka możliwość, żeby rodzic nauczył się aplikacji i stał się dla dziecka terapeutą?

Owszem, rodzic może zostać przeszkolony przez fizjoterapeutę, rehabilitanta czy lekarza w jaki sposób i w którym dokładnie miejscu, w danym przypadku naklejać taśmę. Jednak sama diagnoza, sposób i miejsce aplikacji musi być efektem badania i oceny terapeuty.

Mówił Pan o pomocniczym charakterze Kinesiology Tapingu. A czy istnieją przypadki, których może on być jedyną terapią i np. zastąpić usztywniające stopę obuwie otropedyczne?

W niewielkich wadach, przy lekkim koślawieniu stopy rzeczywiście może zastąpić całą terapię. Jednak w poważniejszych schorzeniach i wadach postawy, to tylko jeden z jej elementów. Obecnie zaopatrzenie ortopedyczne stoi na bardzo wysokim poziomie. Wspomniane przez panią buty, nie są już wyłącznie usztywnieniem stopy, ale dają jej nowe możliwości. W wielu przypadkach stosowanie plastra nie zastąpi butów ortopedycznych. Bo plaster nie utrzyma stopy w dobrym położeniu, może ją tylko odpowiednio stymulować. Buty plus dodatkowe aplikacje – to komplet działań, pełna terapia.

 

A gdzie szukać terapeutów wyspecjalizowanych w tapingu?

W tej chwili to dosyć popularna dziedzina. Od 2004 roku, kiedy prowadzimy kursy, razem kolegami wyszkoliliśmy na terenie całej Polski około ośmiu tysięcy fizjoterapeutów, rehabilitantów i lekarzy, zarówno pediatrów jak i ortopedów. Osoby uczestniczące w naszym szkoleniu muszą rozumieć podstawy mechaniki ciała. To istota tapingu. Samo naklejenie plastra nie jest niczym trudnym, ale określenie aplikacji to już wyzwanie, który zajmuje trochę czasu.

* Tomasz Senderek – specjalista fizjoterapii i rehabilitacji, terapeuta wielu systemów terapii manualnej i powięziowej, Kinesiology Taping Senior Instruktor, Pracownik Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie (1991-2006) oraz Wykładowca Uniwersytetu Medycznego w Lublinie; prowadzi szkolenia z Kinesiology Tapingu i fizjoterapii w Polsce, Norwegii, Danii, Szwecji i na Islandii.

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • wojtaszek | 17-12-2014 18:39:02

    Nie wiedziałam o takiej metodzie leczenia i mam zamiar zapytać o nią rehabilitantkę synka.
  • mikaa997 | 02-03-2015 10:58:38

    Nie miałam pojęcia, że jest taka metoda

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Dopóki pępek się nie zagoi, staraj się nie moczyć go w czasie kąpieli.

Pępek noworodka. Jak pielęgnować?

Pępek trzeba wietrzyć i suszyć. To ważne, bo wilgoć i ciepło utrudniają schnięcie i odpadnięcie pozostałości po pępowinie, a ułatwiają wyhodowanie bakterii.    

czytaj

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj