Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Metoda Prechtla. Dostępna w wybranych polskich szpitalach

Bezstresowe badanie niemowlaka za pomocą kamery

Wizyty lekarskie, podczas których ortopeda obraca gołego niemowlaka a neurolog opukuje je młotkiem są stresujące zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Można ich jednak uniknąć nawet po trudnym porodzie, gdy jest podejrzenie, że mogło dojść do uszkodzenia układu nerwowego dziecka. Coraz częściej maluchy są diagnozowane przyjazną dla nich metodą Prechtla.

Neurologiczne badanie noworodka metodą Prechtla trwa krótko. Dziecko w body kładzie się na plecach na matę i kamerą nagrywa jego ruchy

Fot. BE&W

Neurologiczne badanie noworodka metodą Prechtla trwa krótko. Dziecko w body kładzie się na plecach na matę i kamerą nagrywa jego ruchy

 

Trafna pierwsza diagnoza

W 2005r. po powrocie z kursu metody Prechtla w austriackim Graz, Edyta Rowińska zdiagnozowała małego Krzysia, który tuż po porodzie przeszedł sepsę. Nagrywała wtedy wszystkie dzieci, aby nabrać wprawy. Krzyś prezentował nieprawidłowe ruchy we wszystkich najważniejszych okresach. Nagrania z nim oglądała ze 100 razy zanim zdobyła się na odwagę przekazać rodzicom złą wiadomość. Rodzice konsultowali wielokrotnie Krzysia u kilku neurologów, z których większość nie słyszała o metodzie Prechtla i nie wykryli tradycyjnym badaniem nic nieprawidłowego. Mimo tego, rodzice nie zbagatelizowali diagnozy Rowińskiej i podjęli terapię. Krzyś patologię ukazał dopiero w 7 miesiącu. Gdyby nie szybka interwencja rodziców jego sprawność ruchowa byłaby znacznie mniejsza.
Obserwacja Prechtla jest stosowana w wielu polskich szpitalach, a wizyty u rehabilitanta refunduje NFZ. Konieczne jest jednak skierowanie od lekarza.
 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • wojtaszek | 11-01-2015 21:03:28

    Z uwagą przeczytałam ten artykuł i jeszcze bardziej utwierdziło mnie on w przekonaniu że należy dziecko nagrywać podczas codziennych czynności, zabawy, ćwiczeń, rehabilitacji. Ja zdecydowanie nagram niepokojące mnie sygnały i pokażę je rehabilitantce. Tak naprawdę trudno czasem podczas krótkiej wizyty u lekarza czy rehabilitanta aby dziecko pokazało wszystkie ruchy szczególnie te które naszym z...
  • mysia83 | 04-02-2015 11:53:43

    Pierwszy raz słyszę o tej metodzie, ale jestem pod wrażeniem. Naprawdę świetny sposób na postawienie diagnozy! Przypomina mi to diagnozowanie synka w kierunku autyzmu. Tez nagrywaliśmy naszego synka podczas zabawy, gdy bawił sie sam i w zabawie i kontaktach z nami. Daje to szerszy obraz zachowań niz tylko w gabinecie psychologa, czy psychiatry, bo wiadomo, ze w nowym otoczeniu dziecko zachow...
  • mikaa997 | 17-02-2015 19:55:45

    Matoda super, zastanawiam się tylko jak by zareagował pierwszy lepszy lekarz gdybym sama przyniosła mu nagranie z niepokojącym zachowaniem dziecka. Szczerze mówiąc mam wrażenie, że niektórzy lekarze pomyśleli by, że panikuję i zbagatelizowali sprawę.
  • Doris85 | 05-04-2015 13:21:30

    Pierwszy raz spotkałam się z taką metodą. Al ma ona wiele korzyści - przede wszystkim nie naraża dziecka na stres związany ze standardową wizytą u lekarza.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Dwuletnie dzieci potrzebują 13 godzin snu.

Dzieci, które mało śpią są otyłe

Niedostatek snu wiąże się z nadwagą i otyłością nie tylko u dorosłych, ale i u dzieci. Tycie wywołane jest – obok złego odżywiania i braku ruchu - m.in. zaburzeniami fazy snu płytkiego REM.

czytaj

Barszcz Sosnowskiego może mieć nawet 4-5 metrów wysokości

Barszcz Sosnowskiego. Toksyczna, niebezpieczna roślina

Może być wysoki na trzy, cztery a nawet pięć metrów. Wywodzi się z Kaukazu, w Polsce jest gatunkiem obcym, który został sprowadzony kilkadziesiąt lat temu. Barszcz Sosnowskiego – roślina toksyczna i naprawdę niebezpieczna, zwłaszcza dla dzieci.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj