Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Podatki 2010: pamiętajcie o procencie!

Możesz pomóc bez wysiłku

W ubiegłym roku organizacje pożytku publicznego otrzymały od podatników ponad 350 milionów złotych. O możliwości przekazania 1 procenta podatku pamiętał co trzeci podatnik.

 

Sprawdź czy organizacja, na którą dotąd przekazywałeś 1 procent podatku, nadal jest w rejestrze.

Fot. iStockphoto

Sprawdź czy organizacja, na którą dotąd przekazywałeś 1 procent podatku, nadal jest w rejestrze.

Z roku na rok rośnie liczba podatników, którzy odpisują 1 procent na rzecz organizacji pożytku publicznego. To dobra wiadomość, bo dzięki naszym pieniądzom organizacje charytatywne, stowarzyszenia edukacyjne, kulturalne etc. mają pieniądze, dzięki którym robią wiele dobrego.

Przekazanie 1 procenta nie kosztuje wiele wysiłku. Trzeba tylko wybrać jedną z organizacji pożytku publicznego, która widnieje w specjalnym rejestrze. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w tym roku! Kilka miesięcy temu z rejestru wykreślonych zostało ponad 2 tysiące organizacji, które nie spełniły formalnych wymogów (nie złożyły sprawozdań w terminie). A jeśli podarujemy pieniądze organizacji, która nie ma prawa do otrzymania 1 procenta, pieniądze trafią do budżetu państwa.


Gdy już wybierzemy organizację, trzeba ją tylko wpisać w odpowiednie rubryki w zeznaniu podatkowym i wpisać kwotę, jaką przekazujemy organizacji – maksymalnie jest to 1 procent podatku, wyliczonego w zeznaniu podatkowym.

Każdy podatnik może sam zdecydować, jaki rodzaj działalności i jaką organizację mają wspomóc jego pieniądze. Ale jeśli ktoś nie jest pewny wyboru, podpowiadamy sprawdzone organizacje.

Najhojniej podatnicy obdarowali w ubiegłym roku Fundację Zdążyć z Pomocą która działa na rzecz chorych dzieci. Pieniądze można przekazać po prostu fundacji, lub dla konkretnego podopiecznego. Dzięki pieniądzom z 1 procenta Fundacja w ubiegłym roku opłaciła ponad pół miliona faktur za leki, rehabilitację, sprzęt ratujący zdrowie i życie chorych dzieci a także, m.in., otworzyła w Warszawie nowoczesny ośrodek rehabilitacji.


Podatnicy chętnie wspierają inne organizacje, działające na rzecz chorych dzieci. Wśród nich są: Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko - działalność niewielkiej z zamysłu fundacji w ostatnich latach – m.in. dzięki wsparciu 1 procenta – bardzo się rozrosła. Fundacja ma pod opieką m.in. pięcioraczki z Brzeska, spośród których czworo dzieci wymaga kosztownej, ciągłej rehabilitacji.

Fundacja Mam Marzenie  – dzięki fundacji spełniają się marzenia ciężko chorych dzieci. Marzenia są różne. Laptop, wyprawa do Disneylandu, spotkanie z gwiazdą filmową, przejażdżka wozem strażackim. To wielka radość spełnić marzenie dziecka, zanim będzie za późno.

Duże wsparcie otrzymują również wielkie fundacje związane z koncernami medialnymi.Fundacja Polsat  i Fundacja TVN. Obydwie pomagają konkretnym podopiecznym, ale finansują też remonty szpitali i oddziałów pediatrycznych (m.in. Centrum Zdrowia Dziecka, Dziecięcy Szpital Uniwersytecki w Krakowie), zakupy wysokospecjalistycznego sprzętu medycznego. Pieniądze, przekazane z 1 procenta na pewno się nie zmarnują!
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Możemy się postarać, by nasze dziecko nie musiało się wstydzić mamy, taty czy sytuacji rodzinnej.

Kiedy dzieci wstydzą się swoich rodziców?

O tym czy i dlaczego dzieci wstydzą się czasem swoich rodziców, rozmawiamy z Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj