Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Skąd brać pewność, że jest się dobrym rodzicem?

Twój Ekspert Psycholog

Kiedy rodzice pytają, jakie książeczki podsunąć niemowlakowi, nurtuje mnie pytanie, dlaczego zastanawiają się nad tym.

Dr psychologii Milena Gracka-Tomaszewska

Fot. Monika Bajkowska

Dr psychologii Milena Gracka-Tomaszewska

Mówią, że nie chcą przegapić ważnego elementu, który może wpłynąć na rozwój dziecka. Ale moim zdaniem może się też pod tym kryć niepewność, czy są wystarczająco dobrymi rodzicami, którzy sami będą wiedzieć, czego dziecko potrzebuje. I dla mnie to jest podstawową kwestią. Rodzice uwierzcie w siebie. Jeśli będziecie uważnie obserwować swoje dziecko, niczego nie przegapicie.

Rodzice powinni zadawać sobie pytania – jakie dziecko jest, co lubi, czego się boi, co je uspokaja. Im więcej wiedzą o swoim dziecku, tym bardziej je rozumieją. To oczywiste, że czasami są bezradni w sprawach wychowawczych i na przykład sięgają po poradniki. Ale zawsze muszą sprawdzić, czy te rady działają pozytywnie na ich dziecko, czy odpowiadają im i dziecku. Poradniki powinny być tylko przyczynkiem do rozważania różnych metod wychowawczych. Niech rodzice nie popadają w popłoch, jeśli rady z jakiejś książki nie działają na ich dzieci. Rzadko jest tak, że na wszystkie dzieci działa ten sam sposób.

Jeśli jednak rodzice próbują wielu sposobów na rozwiązanie problemu bądź problemów i nic nie działa, to mogą zapytać innych osób, np. mam czy ludzi, którzy pracują z dziećmi, co radzą i proponują. Czasem warto też zwrócić się do psychologa, któremu łatwiej ocenić i zauważyć, co może powodować niepokojące rodziców zachowania dziecka.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • peli | 11-04-2009 13:49:47

    czasami nawet rodzice ktorzy swiadomie decyduja sie an dziecko panikuja kiedy ono sie pojawi i chca wszystko zrobic perfekcyjnie w panice pytajac o zdanie inne zamiast zawierzyc wlasnej intuicjii...przechodzi to po pewnym czasie podobno;0
  • ulinka01 | 16-05-2009 12:53:52

    Takiej pewności nikt chyba nie ma. Każdy chciałby wychować dziecko na porządnego człowieka, ale nie zawsze Nam się to udaje. Takie jest po prostu życie
  • Samantha | 04-07-2009 16:32:17

    Dokładnie. Każdy z nas chciałby być idealnym rodzicem. Dobrym, ale też potrafiącym wychować swoje dziecko na dobrego człowieka. Ale recepty niestety na to nie ma. Uczymy się na błędach. Ale staramy sie jak najbardziej to możliwe.
  • luiza_m2 | 03-08-2009 23:45:03

    mam nadzieje że ja jestem dobrą mamą i dalej taką chce być bo dla mojej Sandrusi zrobie wszystko żeby była najszcześliwsza dziewczynka na świecie żeby jej nic nie brakowało a przy tym żeby była jak najlepiej wychowana wiem ze nie mam pewności jaka w życiu bedzie ale będe robiła wszystko by było widać że mama i tata ją dobrze wychowywali!!!

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Otyłość nie jest tylko problemem estetycznym. To choroba i przyczyna wielu innych poważnych chorób.

Otyłość brzuszna mężczyzn

Do pana zależy wybór. Albo będzie pan żył dłużej, ale musi się to wiązać się z pewnymi wyrzeczeniami (dieta, regularna aktywność fizyczna), albo będzie tak jak dotychczas (ciągły wzrost masy ciała, brak ruchu), a to może doprowadzić do inwalidztwa na...

czytaj

Dopóki pępek się nie zagoi, staraj się nie moczyć go w czasie kąpieli.

Pępek noworodka. Jak pielęgnować?

Pępek trzeba wietrzyć i suszyć. To ważne, bo wilgoć i ciepło utrudniają schnięcie i odpadnięcie pozostałości po pępowinie, a ułatwiają wyhodowanie bakterii.    

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj