Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Muzea dla dzieci

Spotkanie z Kubusiem Puchatkiem lub cudami techniki

W Polsce jest dużo muzealnych atrakcji dla dzieci. Warto je odwiedzać, bo rozwijają wyobraźnię, uczą i bawią.

Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu

Fot. www.muzeumzabawek.pl

Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu

Zaurolandia w Rogowie
Rycerze z Biskupina w tle kolejka wąskotorowa ze Żnina

 

Wielkopolskie spotkania z dinozaurami

Przez cały rok można zwiedzać Zaurolandię, która znajduje się pomiędzy Gnieznem a Bydgoszczą, przy drodze krajowej nr 5, tuż obok niewielkiej wioski Rogowo. Warto obejrzeć ten największy park dinozaurów w Polsce i jeden z największych w Europie. Mieszka w nim 60 wielkich zwierząt. Modele dinozaurów są naturalnej wielkości, wykonane z żywicy poliestrowej. Niektóre dzieci podziwiają je, inne trochę się boją.

Dla najmłodszych przygotowano duży plac zabaw z kolejką, huśtawkami, dmuchanymi zabawkami do skakania i piaskownicą, w której mali odkrywcy mogą odkopać prehistoryczny szkielet tyranozaura. Na terenie parku znajduje się Muzeum Paleontologiczne, gdzie można obejrzeć wystawę skamieniałości z różnych epok geologicznych. W ramach lekcji muzealnych odbywają się warsztaty geologiczno-plastyczne. W pobliżu Zaurolandii są także inne atrakcje. Niedaleko jest do Skansenu Miniatur w Pobiedziskach, gdzie zachwycają cuda architektury w zminiaturyzowanej formie. Dzieciom najbardziej podoba się labirynt z żywopłotu, w którym mogą się ukryć, ale rodzice i tak ich znajdą. Skansen, tak jak Zaurolandia, czynny jest przez cały rok.

 

Archeolodzy i Indianie w kujawsko-pomorskim

W odległości 13 kilometrów od Rogowa jest Biskupin, gdzie mieści się najbardziej znany rezerwat archeologiczny w Europie Środkowej. Z kolei w Wenecji, ale nie tej włoskiej, tylko koło Żnina powstało Muzeum Kolejki Wąskotorowej. Najstarszy parowóz, który można tam zobaczyć pochodzi z 1899 roku. Oprócz tego są lokomotywy spalinowe, drezyny motorowe i ręczne, wagony dwu i czteroosiowe do przewozu różnych towarów: wózki leśne, wagoniki węglarki, kolebki, towarowe kryte, wagon cysterna. Z poczekalni można wysłać widokówki z oryginalnym datownikiem.

Dzieci poznają świat Indian pónocnoamerykańskich, zobaczą tomahawki, fajki pokoju i wigwamy pod warunkiem, że rodzice zabiorą je do Wymysłowa, do Muzeum Indian im. Sat Okha. To jedyne w Polsce Muzeum Indian Północnoamerykańskich imienia Sat-Okha - Indianina, byłego żołnierza Armii Krajowej, pisarza i populazytora kultury mieszkańców Ameryki. W sąsiedztwie znajduje się hotel, stadnina koni oraz restauracja. Przy odrobinie szczęścia można spędzić czas w towarzystwie polskich Indian, którzy często rozbijają tipi przy muzeum. Po zwiedzaniu dzieci mogą pojeździć konno lub przejechać się wraz z rodzicami bryczką.

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • moniaijulka | 03-02-2015 23:47:57

    Uważam że dzieci powinno zabierać się do muzeów, zarówno tych specjalnie dla nich jak i takich bardziej dla dorosłych, żeby rozwijać i poszerzać ich wiedzę. Oczywiście nie żeby to była nudna wizyta na której dziecko mysli tylko o tym żeby stamtąd wyjść rodzic musi się postarać tak żeby wizyta tam była ciekawa i edukacyjna zarazem
  • joanka106259 | 19-02-2015 12:12:25

    Dziecko trzeba zabierać w miejsca, którymi się interesuje. Nasz syn lubi świat zamków, rycerzy, smoków. Zabraliśmy go na nasz lubelski zamek i pomiomo tego, iż nie ma tam wystaw dla dzieci był zadowolony, bo oglądał obrazy z walkami, końmi, widział armaty itp. Uwielbia też dinozaury więc zabraliśmy go do parku dinozaurów i świetnie spędzilismy dzień a zachwytom syna nie było końca. Sądze, że na...
  • Modzelka8 | 28-02-2015 18:30:47

    Ja już nie mogę się doczekać, kiedy mój synek podrośnie i będę mogła zabierać go na takie wycieczki po muzeach, to świetna sprawa
  • Doris85 | 06-04-2015 10:47:52

    Należy dziecko zabierac do muzeow - jest tyle ciekawych miejsc, w ktorych czekaja na nie dodatkowe atrakcje, ze taka wyprawa napewno zakonczy sie sukcesem. Odwiedziny w takich miejscach dobrze wplywaja na rozwoj i pozwalaja rozbudzic w dziecku zainteresowanie konkretnymi tematami.

Poczytaj również

Polecamy

Dopóki pępek się nie zagoi, staraj się nie moczyć go w czasie kąpieli.

Pępek noworodka. Jak pielęgnować?

Pępek trzeba wietrzyć i suszyć. To ważne, bo wilgoć i ciepło utrudniają schnięcie i odpadnięcie pozostałości po pępowinie, a ułatwiają wyhodowanie bakterii.    

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Barszcz Sosnowskiego może mieć nawet 4-5 metrów wysokości

Barszcz Sosnowskiego. Toksyczna, niebezpieczna roślina

Może być wysoki na trzy, cztery a nawet pięć metrów. Wywodzi się z Kaukazu, w Polsce jest gatunkiem obcym, który został sprowadzony kilkadziesiąt lat temu. Barszcz Sosnowskiego – roślina toksyczna i naprawdę niebezpieczna, zwłaszcza dla dzieci.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj