Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zasiłek rodzicielski dla młodych rodziców od 1 stycznia 2016 roku

Tysiąc złotych na dziecko przez rok

Od nowego roku niemal 125 tysięcy osób zyska prawo do zasiłku z tytułu narodzin dziecka – tysiąc złotych będzie wypłacane przez rok wszystkim rodzicom, którzy są pozbawieni prawa do zasiłku macierzyńskiego, wypłacanego z tytułu posiadania ubezpieczenia społecznego. Skorzystają przede wszystkim studenci, bezrobotni i pracujący na tzw. umowach śmieciowych.

Tysiąc złotych na dziecko - taki zasiłek będzie przysługiwał młodym rodzicom, m.in. pracującym na umowach śmieciowych

Fot. Fotolia.pl

Tysiąc złotych na dziecko - taki zasiłek będzie przysługiwał młodym rodzicom, m.in. pracującym na umowach śmieciowych

To dobra wiadomość dla młodych rodziców, z których wielu nie może nawet marzyć o stałej pracy, która uprawnia do urlopu i zasiłku macierzyńskiego. Do tej pory w czasie urlopu macierzyńskiego zasiłek dostawali tylko ci, którzy byli zatrudnieni na umowę o pracę oraz osoby samozatrudnione, samodzielnie opłacające składki ubezpieczeniowe.

Uwaga! O zasiłek będą się mogli ubiegać również rodzice, których dziecko urodzi się przed 1 stycznia 2016 r. Świadczenie będzie im przysługiwało od 1 stycznia 2016 r. do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia (ale jeśli urodzą się bliźniaki czy wieloraczki – odpowiednio dłużej).

Świadczenie jest niezależne od dochodu rodziny i będzie można je otrzymywać w przypadku urodzenia lub przyjęcia na wychowanie jednego dziecka przez 52 tygodnie, przez 65 tygodni w przypadku dwójki dzieci, 67 tygodni - trójki, 69 tygodni - czwórki, a przy piątce i więcej - 71 tygodni.

Tysiąc złotych na dziecko będzie wypłacane na rękę, jest to kwota nieopodatkowana. Aby je otrzymać, rodzic będzie musiał złożyć odpowiedni wniosek. Wszystkich informacji trzeba szukać w urzędach gmin (lub na ich stronach internetowych). Na złożenie wniosku rodzice mają trzy miesiące od narodzin dziecka, jeśli się spóźnią – świadczenie będzie wypłacane od chwili złożenia wniosku (czyli stracą świadczenie za pierwsze miesiące).

Według ekspertów nowe rozwiązanie, wprowadzone jeszcze przez poprzedni rząd, jest pozytywnym sygnałem. Jednak zdaniem większości z nich, rodziny będą chętniej decydować się na dzieci, gdy ustabilizuje się sytuacja na rynku pracy, firmy będą oferować stałe zatrudnienie i podwyższą pensje. Takie wnioski można też wysnuć, analizując wyniki głosowania w naszej ankiecie – nie zasiłki, ale stabilność zatrudnienia i lepsze zarobki stwarzają warunki do powiększania rodziny.

Tego specjalnego świadczenia nie dostaną osoby, którym przysługuje zasiłek macierzyński. Ale uwaga – od 1 stycznia 2016 roku minimalna wysokość zasiłku macierzyńskiego nie będzie mogła być niższa niż tysiąc złotych netto miesięcznie.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: urlop macierzyński, urlop rodzicielski

Polecamy

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj