Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Co robić, gdy dziecku rośnie temperatura

Gorączka pod kontrolą

Podwyższona temperatura ciała u dziecka nie zawsze oznacza, że dzieje się coś niepokojącego. Może być wynikiem przegrzania, np. w upalne dni lub w mocno nagrzanych mieszkaniach, pojawia się także z powodu silnych emocji, alergii lub w czasie ząbkowania.

Gorączkę trzeba przede wszystkim kontrolować

Fot. Fotolia.pl

Gorączkę trzeba przede wszystkim kontrolować

 

Bardzo ważne jest przestrzeganie godzin podawania leków oraz precyzyjne odmierzanie dawek, dostosowane do wieku i wagi dziecka. Lekarze podkreślają, by nie dawać mniejszej dawki niż zalecana, ponieważ lek może nie zadziałać.

Paracetamol podajemy co 4-6 godzin - czyli w sumie w ciągu doby można go podać sześć razy, a ibuprofen co 6-8 godzin, czyli w sumie trzy razy w ciągu doby. Jeśli po podaniu paracetamolu gorączka nie ustępuje, można – przed upływem minimalnej liczby godzin – podać lek zawierający ibuprofen (lub odwrotnie, jeśli lekiem po który sięgnęliśmy najpierw był preparat z ibuprofenem).

I co najważniejsze - nie podawajmy leków z grupy piryn dzieciom do 12. roku życia (niektórzy lekarze zalecają nawet, by nie podawać piryn do 16. roku życia). Te leki mogą spowodować groźną chorobę - zespół Reye'a, która uszkadza wątrobę i mózg.

Po podaniu leków, warto spróbować zbijać gorączkę domowymi sposobami, np. przykładać zimne okłady na czoło, szyję, na kark, na brzuch lub wykąpać dziecko w wodzie, która będzie chłodniejsza o ok. 2 st. C. od temperatury jego ciała. Błędem jest okrywanie kocem i grube ubieranie gorączkującego dziecka. Przewiewne ubranie pomaga obniżyć temperaturę organizmu. Jeśli w pomieszczeniu jest dość ciepło, malec może leżeć ubrany w cienką koszulkę i bez skarpetek.

 

Poić mlekiem lub wodą
 

Gorączkujące dziecko powinno pić dużo płynów. Karmione piersią należy jak najczęściej do niej przykładać, można też poić wodą. Dzieci sztucznie karmione i starsze mogą popijać preparaty uzupełniające elektrolity, które są dostępne w aptece lub wodę. Po godzinie od przyjęcia leku, temperatura powinna zacząć spadać. Jeśli nie spada i nadal wynosi 39 st. C lub więcej należy skonsultować się z lekarzem.

Jeśli wysoką gorączkę ma niemowlę, lepiej nie czekać i od razu wezwać lekarza. Pamiętajmy, że gorączka przekraczająca 39 st. C. jest dla małego dziecka groźna. Osłabia organizm, może szybko dojść do odwodnienia, drgawek czy nawet udaru cieplnego i utraty przytomności.

Jeżeli gorączka trwa dłużej niż pięć dni, również należy skontaktować się z pediatrą, nawet jeśli stan dziecka jest dobry.

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • Lilkawodna | 09-01-2015 09:14:29

    Dobrze, że napisaliscie o tych pirynach. Ja ma malutkie dziecko i bardzo chętnie czytam wszystkie artykuły, żeby mieć wiedzę na późnej. Nie wiedziałam, że priryny są takie groźne dla dzieci.
  • donnavito | 12-01-2015 00:21:24

    Przede wszystkim trzeba czytac dokładnie ulotki. A w domowej apteczce sprawdzać tez daty ważności.
  • mikaa997 | 18-01-2015 12:29:12

    mamusie pamiętajcie żeby nie wyrzucać opakowań i ulotek po lekach dla dzieci. Znajoma miała problem.... podała dziecku leki, któe stosowała już wcześniej. Opakowanie wyrzuciłą zostawiłą sobie tylko blister z tabletkami. Po kolejnym podaniu dziecko dostało wysypki i gorączki. Lekarz do któego się zgłosiłą sam poprosił aby sprawdziłą na ulotce skutki uboczne leku. Niestety ulotki już nie miała ;(
  • Anonimowy użytkownik | 22-01-2021 16:22:59

    Właśnie na takie sytuacje warto mieć w domu termometr i uważnie czytać wszystkie ulotki po lekach A najlepiej kupić taki bezdotykowy, ponieważ wystarczy chwila nieuwagi i potem moga być problemy ze zdrowie. Ja mam swój ze sklepu Diagnosis i nie wyobrażam sobie żeby bez niego gdziekolwiek jechać z dziećmi

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: gorączka, choroby wieku dziecięcego

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Dziecko, które miewa ataki szczekającego kaszlu, powinno przebywać w dobrze wywietrzonych pomieszczeniach, spać raczej w chłodnym niż nagrzanym pokoju.

Zapalenie krtani u dzieci. Objawy. Ile trwa choroba

Szczekający kaszel, pojawiający się nagle, najczęściej w nocy, utrudnione oddychanie, utrata głosu, czasem gorączka — to objawy zapalenia krtani. Najczęściej dotyczy dzieci między 2 a 8 rokiem życia. Gdy zapalenie krtani raz wystąpi, może się powtarzać,...

czytaj

Ostry ból brzucha, wzdęcia, biegunka,bladość, apatia dziecka, brak apetytu, spadek wagi - to mogą być symptomy choroby pasożytniczej.

Pasożyty u dzieci. Objawy i leczenie

O lambliozie i innych chorobach pasożytniczych rozmawiamy z Danutą Gruszowską, lekarzem medycyny rodzinnej i pediatrą*

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj