Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

W jaki sposób składać wnioski o urlopy związane z urodzeniem dziecka?

Macierzyński, dodatkowy, rodzicielski. W sumie 52 tygodnie!

Chciałbym dobrze rozplanować swój czas z dzieckiem. W jaki sposób najkorzystniej składać wnioski o urlopy związane z urodzeniem dziecka?

Ojciec ma prawo do części urlopu macierzyńskiego i może też korzystać z innych urlopów na opiekę nad dzieckiem

Fot. Fotolia.pl

Ojciec ma prawo do części urlopu macierzyńskiego i może też korzystać z innych urlopów na opiekę nad dzieckiem

Obecnie pracownicy przysługuje 20-tygodniowy urlop macierzyński (w tym 14 tygodni zarezerwowanych tylko dla matki), 6-tygodniowy urlop dodatkowy i 26-tygodniowy urlop rodzicielski.
 

Urlop macierzyński można rozpocząć przed porodem. Maksymalnie można będzie wykorzystać wtedy sześć tygodni.
Sześć tygodni urlopu dodatkowego można podzielić maksymalnie na dwie części, trwające minimum tydzień, a 26-tygodniowy urlop rodzicielski można wykorzystać maksymalnie w trzech częściach, z których każda może trwać minimum osiem tygodni. Urlop rodzicielski musi też mieć charakter ciągły, tzn. urlop rodzicielski musi przypadać bezpośrednio po dodatkowym oraz części tych urlopów muszą następować bezpośrednio jedna po drugiej.
 

O rozpoczęciu urlopu macierzyńskiego, dodatkowego lub rodzicielskiego należy powiadomić pracodawcę nie później niż 14 dni przed jego rozpoczęciem. Taki sam termin obowiązuje, jeśli na którymkolwiek etapie decydujemy się skrócić urlop i powrócić do pracy - pracodawca musi o tym wiedzieć minimum 14 dni przed planowanym powrotem i - podobnie jak przy wniosku o udzielenie urlopu - musi wniosek uwzględnić.
 

Ustawa przewiduje dwa tryby wnioskowania o udzielenie urlopu dodatkowego i rodzicielskiego. Pierwsza zakłada, że kobieta z góry, minimum 14 dni przed planowaną datą porodu, wnioskuje o pełen wymiar urlopów - łącznie 52-tygodniowy urlop macierzyński. Ta droga zakłada dzielenie się urlopem z ojcem dziecka poprzez rezygnację matki. Kobieta najwcześniej może zrezygnować z urlopu macierzyńskiego po 14 tygodniach. Ponieważ jednak 20 tygodni urlopu macierzyńskiego jest obowiązkowe, ojciec decydujący się przejąć ten urlop musi go wykorzystać w pozostałym wymiarze - minimum sześciu tygodni.


Druga droga zakłada sukcesywne składanie wniosków o urlopy: dodatkowy i rodzicielski, co będą mogli czynić zarówno matka, jak i ojciec dziecka. Dodatkowym urlopem macierzyńskim i urlopem rodzicielskim można się będzie podzielić, np. trzy tygodnie urlopu dodatkowego ojciec, trzy matka, 16 tygodni rodzicielskiego ojciec, dziesięć matka. Pamiętać trzeba jedynie, że sześć tygodni urlopu dodatkowego można podzielić maksymalnie na dwie części, trwające minimum tydzień, a 26 tygodni urlopu rodzicielskiego można wykorzystać maksymalnie w trzech częściach - trwających minimum osiem tygodni.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • martynka002 | 09-12-2014 23:13:49

    sama chętnie bym sie dowiedziała
  • pasia24 | 12-12-2014 12:19:44

    Po I porodzie a bylo cc maz wzial tydzien utopu wypoczynkowego by mi pomoc w pierwszych chwilach w domu. Rana rwala, bolala ciezko bylo sie zrywac do malca. Przy drugiej ciazy dowiedzislsm sie ze maz zamist tracic wypoczynkowy moze wziasc L4 rodzinne wypisuje szpital rodzacej przy wypisie max 2 tygodnie przysluguje na rok. Wzielam od razu dla meza 2 tyg. Coprawda jest to 80% wyplaty, ale nie ...

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Jacuzzi jest niebezpieczne dla dzieci   to wspaniała wylęgarnia bakterii.

Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha

Układ odpornościowy małego dziecka nie poradzi sobie z bakteriami, które mogą rozwijać się w basenach termalnych i jacuzzi.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj