Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czy kobiety w ciąży są szczególnie narażone na żylaki?

Twój Ekspert Angiolog

Ciąża jest największym szczęściem dla kobiety pragnącej dziecka, ale w miarę wzrostu potomka jajo płodowe, schodząc do miednicy, powoduje coraz większy ucisk wszystkich narządów miednicy małej oraz podatnych na ucisk głównych żył – biodrowych.

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Ziaja

Fot. Archiwum

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Ziaja

Dodatkowo żyła biodrowa lewa przechodząc pod tętnicą biodrową ulega dodatkowemu uciskowi. Efektem jest zastój krwi na obwodzie, tym samym zaś - poszerzenie układu żylnego i formowanie się żylaków. Dlatego przyszłe mamy narzekają na obrzęki kończyn dolnych, kurcze, ciężkie nogi, uczucie pieczenia i trudności w poruszaniu się.

Leczenie kobiety w ciąży jest bardzo trudne, bowiem leczymy małego i dużego człowieka. Tym samym wszelka farmakoterapia musi być stosowana z ogromną rozwagą, zawsze pod kontrolą lekarza. Jako chirurg naczyniowy każdej pani planującej powiększenie rodziny zalecałbym wizytę u angiologa, flebologa lub chirurga naczyniowego celem rozważenia zastosowania odpowiednich wyrobów uciskowych. I tak, rajstopy ciążowe, których rozmiar rośnie razem ze wzrostem dziecka, będą tym elementem, który poprzez celowany ucisk zmniejszy - a u części mam - zlikwiduje objawy zastoju krwi w dolnej połowie ciała. Przyszłe mamy - stosujcie rajstopy ciążowe!

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • caya | 10-06-2013 13:37:13

    To jest to czego się boję, chciała bym już mieć dzidziusia ale co chwilę słucham o jakiś komplikacjach na które chyb jeszcze nie jestem gotowa
  • dorota2010 | 27-03-2015 13:24:42

    Teraz jestem w końcówce 6 miesiąca i zaczyna dokuczać mi ból nóg, bioder i łydek. Chwilami nawet nie mogę przejść małego odcinka.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: ciężarna, ciąża

Polecamy

Dopóki pępek się nie zagoi, staraj się nie moczyć go w czasie kąpieli.

Pępek noworodka. Jak pielęgnować?

Pępek trzeba wietrzyć i suszyć. To ważne, bo wilgoć i ciepło utrudniają schnięcie i odpadnięcie pozostałości po pępowinie, a ułatwiają wyhodowanie bakterii.    

czytaj

Chodziki są nie tylko zbędne, ale też szkodliwe.

Chodzik dla dziecka. Opinie lekarzy

Moje zdanie o chodzikach jest bardzo krytyczne. Uważam, że to niepotrzebny gadżet, który ma uwolnić mamę od dziecka i ograniczyć jego przestrzeń życiową. W chodziku dziecko na pewno nie wejdzie na schody – a raczkujące prędzej czy później zacznie się na...

czytaj

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj