18. tydzień ciąży

    
ocena:  
Zdaniem Eksperta

    Unikaj stresu

  • Avatar

    dr Marzena Dębska

    Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie

    Dziecko może mieć nawet 18 cm długości i ważyć 200 gram. Intensywnie rozwija się jego układ nerwowy, w mózgu wykształcają się mapa ruchowa i czuciowa całego ciała, tworzą się połączenia nerwowe – ponad 120 milionów! Bardzo ważne jest to, co czujesz i myślisz – dziś już wiadomo, że na kształtowanie się tych połączeń, na to jak pracować będzie mózg wpływ mają nie tylko geny, ale również myśli i emocje mamy. Dlatego lekarze zalecają, by ciężarne unikały stresowych sytuacji.

    USG wykonane w tym tygodniu może wykryć ewentualne wady serca u płodu. Jeśli wynik nie będzie jednoznaczny, lekarz zaleci wykonanie badania echokardiograficznego.

Zdaniem Mamy

Nocne wizyty w toalecie

18 tydzień ciąży. Dziecko może mieć nawet 18 cm długości i ważyć 200 gram

Fot. Archiwum

18 tydzień ciąży. Dziecko może mieć nawet 18 cm długości i ważyć 200 gram

Dziwny sen miałam. Zaglądaliśmy z mężem do brzucha przez pępek, jak przez wizjer w drzwiach, i widzieliśmy tam uśmiechnięte, machające do nas rączką dziecko. To nie pierwszy dziwny sen, jaki przyśnił mi się w ciąży, na szczęście zwykle są to sny przyjemne, choć zupełnie nieracjonalne.


Głaskam często brzuszek i tatuś też. Nawet w nocy, jakby instynktownie kładzie mi rękę na brzuchu, jakby chciał nawiązać łączność z maluszkiem. To bardzo miłe. Miłe jest też planowanie pokoiku i zakupów dla dziecka. Postanowiłam, że kupimy dwa łóżeczka. Jedno będzie stało w naszej sypialni i będzie służyło do spania nocnego, a drugie przyda się w salonie, przecież przez jakiś czas dziecko będzie dużo czasu spędzało w łóżeczku. To drugie kupimy składane, żeby można było zabrać je w podróż, jeśli zdecydujemy się gdzieś razem wyjechać. A propos podróży, to mój mąż śmieje się, że gdybyśmy mieli samochód na mocz, moglibyśmy wybrać się w podróż dookoła świata. Często odwiedzam toaletę, a i nocne wstawanie wchodzi mi w nawyk.

 

18. tydzień ciąży. Rozwój dziecka. Dziecko waży 200 gramów a długość ciała to ok. 15 cm. Dziecko ma uformowane dłonie i stopy, na palcach pojawiają się linie papilarne. Powiększa się tkanka tłuszczowa. Zdjęcia wykonanie podczas badania USG pokazują, że w 18. tygodniu ciąży maluch w brzuchu mamy to miniaturowy "noworodek".

Rozpoczyna się bardzo ważny proces mielinizacji zakończeń nerwów w centralnym układzie nerwowym, czyli w rdzeniu kręgowym i mózgu. To krok do podjęcia pracy przez centralny układ nerwowy. Ewentualne zakłócenia procesu mielinizacji mogą skutkować poważnymi opóźnieniami rozwojowymi dziecka. Proces mielinizacji zakończy się dopiero w drugim roku życia malucha.

Dziecko coraz lepiej słyszy – nie tylko bicie serca mamy, ale również odgłosy dochodzące z zewnątrz.

Podczas badania USG, wykonanego na tym etapie ciąży, lekarz jest w stanie stwierdzić większość wad wrodzonych serca. W razie wątpliwości lekarz może wydać skierowanie na echokardiografię serca płodu. Warto wiedzieć, że w tej chwili wiele wad wrodzonych serca można operować jeszcze podczas ciąży. W Polsce najczęściej wykryte w ciąży wady serca operuje się w pierwszych dobach po urodzeniu – oczywiście, o ile tego wymagają.

 

Objawy ciąży w 18. tygodniu. Zdecydowana większość przyszłych mam w tym tygodniu ciąży wyczuwa już ruchy dziecka. Te, które poczuły je trochę wcześniej, mogą zacząć prowadzić obserwacje dobowej aktywności malucha. Choć w piątym miesiącu ciąży na liczenie ruchów dziecka jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie, warto zapamiętać, kiedy dziecko rusza się najczęściej, kiedy nie rusza się wcale. W trzecim trymestrze ciąży lekarz poinstruuje kobietę o zasadach liczenia ruchów dziecka i prowadzenia dobowej obserwacji jego aktywności.

Jedną z dolegliwości, jakie często trapią kobiety w drugim trymestrze ciąży, jest zgaga i częste odbijanie powietrza. To efekt tego, że macica uciska żołądek. Objawy te nasilają się, jeśli kobieta zjada obfite posiłki. Lekarze radzą, by w czasie ciąży jeść nawet sześć-siedem posiłków, ale lekkich i niedużych (uwaga – posiłek to również owoc, na przykład jabłko czy banan).

Kolejna dolegliwość, która może odbić się na zdrowiu ciężarnej, to zwiększona produkcja wydzieliny z dróg rodnych. Nawet przy zachowaniu zasad higieny możliwe są infekcje okolic intymnych – gdy kobieta w ciąży zaczyna je u siebie podejrzewać, powinna niezwłocznie odwiedzić lekarza. Każda infekcja w ciąży jest niebezpieczna dla dziecka.

Część kobiet ciężarnych w drugim trymestrze uskarża się na problemy z koncentracją. Bywają chwilowe i przejściowe, ale są kobiety które na przykład nie mogą w tym okresie prowadzić samochodu. To również efekt zmian hormonalnych, które po prostu trzeba przeczekać.

Im bliżej półmetka ciąży, tym większym problemem mogą się stawać dla kobiety bóle pleców. Receptą na nie jest przede wszystkim umiarkowana aktywność ruchowa (dużo spacerów) i utrzymywanie prawidłowej postawy ciała podczas siedzenia. Kręgosłup ciężarnej kobiety zmaga się z dużymi obciążeniami (nawet, jeśli kobieta nie przybrała na wadze dużo, zmienił się jej środek ciężkości). Dobrym pomysłem są też dostosowane do stanu kobiety masaże (mogą być wykonywane w domu).

Kobiety w drugim trymestrze ciąży wymieniają się informacjami na temat przyrostu masy ciała. „Ile przytyłyście?” – to jedno z najczęściej zadawanych pytań na forum przyszłych mam. W 18. tygodniu ciąży przyrost masy ciała kobiety nie powinien przekraczać 5 kg (minimalny przyrost wagi to ok. 3,5 kg). Kobiety, które nie mieszczą się w tych granicach, nie powinny się obawiać, że po porodzie zostanie im wiele dodatkowych kilogramów. Natomiast dużo większy przyrost wagi powinien po pierwsze spowodować zmianę diety – oczywiście nie ma mowy o odchudzaniu, ale kobieta powinna baczniejszą uwagę zwracać na to, by spożywać wyłącznie wartościowe pokarmy, eliminując puste kalorie. Natomiast jeśli przyrost wagi związany jest z dużymi obrzękami, trzeba koniecznie odwiedzić lekarza – to może być sygnał, że pojawiły się poważne ciążowe komplikacje.
 

 

Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam

 

 

Oceń artykuł   

Komentarze

  • katarinag29 | 26-08-2013 17:55:35

    Witam tez zaczynam 18-tydz cąży i jest to moja trzecia ciąża , zniecierpliwiona czekam na ruchy mojego malenstwa. Chociaz pozniej sa one bolesne ale to zawsze jest niesamowite odczucie...
  • agula2002 | 23-08-2015 20:16:13

    Witam właśnie zaczynam osiemnasty tydzień wyczekuję pierwszych ruchów mojego maleństwa
  • MamaEla2 | 27-02-2017 11:07:32

    Ja przez twardniejacy brzuch słabo czuje ruchy
  • lenartewa | 05-01-2019 22:26:34

    Wyczekuje na 1sze ruchy dziecka To moja pierwsza ciaza dlatego jestem pelna obaw, zwlaszcza po tym, gdzie napisano, ze zdecydowana wiekszosc kobiet wyczuwa juz 1sze ruchy

Kolejne tygodnie ciąży

  • Dziewiętnasty tydzień ciąży

    Możesz już odczuwać bardziej intensywnie ruchy dziecka, choć nadal nie są to jeszcze kopnięcia. Ciało twojego malucha szczelnie pokrywa maź płodowa. Ponieważ przed porodem maź płodowa stopniowo odkleja się od dziecka, maluchy – zwłaszcza te urodzone po terminie – przychodzą...

    czytaj

  • Dwudziesty tydzień ciąży

    Jesteś na półmetku! Być może urodzisz nieco wcześniej (ciążę lekarze uznają za donoszoną po zakończeniu 37. tygodnia), lub później (niektóre kobiety rodzą dzieci nawet w 42. tygodniu) – ale 20. tydzień umownie uznajemy za połowę ciąży. Twoje 18-20 cm dziecko może ważyć nawet...

    czytaj

  • Dwudziesty pierwszy tydzień ciąży

    Twoje dziecko śpi 20 godzin na dobę – oczywiście to jest średnia. Dziecko w ciągu dnia zwykle śpi (tym chętniej, im więcej ty się poruszasz – czuje się wtedy bezpiecznie kołysane). Pora aktywności przypada na wieczór i twoje zasypianie – maluszek może cię właśnie wtedy...

    czytaj

Oblicz swój tydzień ciąży

Warto zobaczyć


Polecamy

Często bakterie osadzające się w gardle na migdałkach powodują brzydki zapach.

Brzydki zapach z ust u dziecka

Zdarza się, że już kilkumiesięcznym maluchom brzydko pachnie z buzi. Przyczyną nie musi być jakaś groźna choroba, ale lepiej skonsultować się z pediatrą i nie lekceważyć tej dolegliwości. Przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust może być bardzo...

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj