36. tydzień ciąży

Zdaniem Eksperta

  Spakuj torbę do szpitala

 • Avatar

  dr Marzena Dębska

  Ginekolog położnik, Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP, Szpital Bielański w Warszawie

  Dziecko waży około 2,75 kg. Jest mu już w macicy bardzo ciasno. Rusza się wolniej, ale za to bardziej zdecydowanie. Jeśli masz szczęście (i nie masz zbyt wiele tkanki tłuszczowej), możesz na swoim brzuchu czasami zobaczyć wypchniętą stopę albo łokieć. Jeśli dziecko jest ustawione główką na dół, zaczyna napierać na kanał rodny. Możesz to odczuwać mniej lub bardziej boleśnie, jednocześnie jednak powinien wyraźnie zelżeć ucisk żeber.

  Zanika meszek i maź płodowa. Dziecko je połyka – wraz z wodami płodowymi. Zostaną one wydalone w postaci smółki.

  Jeśli jeszcze nie spakowałaś torby do szpitala, zrób to teraz. Ale najważniejsze jest, byś podstawowe dokumenty (dowód osobisty, kartę ciąży wraz z kompletem aktualnych badań i koniecznie zaświadczeniem o grupie krwi) miała zawsze przy sobie – to już naprawdę końcówka ciąży!

Zdaniem Mamy

Coraz ciężej, coraz bliżej

36 tydzień ciąży. Dziecko waży około 2,75 kg. Jest mu już w macicy bardzo ciasno.

Fot. Archiwum

36 tydzień ciąży. Dziecko waży około 2,75 kg. Jest mu już w macicy bardzo ciasno.

Ciężko jest, coraz ciężej. Schylać się ciężko, chodzić dłużej nie daję rady, nawet proste codzienne czynności sprawiają problem. Na przykład mycie naczyń – przez brzuch stoję coraz dalej od zlewu i większy bałagan robię chlapiąc wkoło. Zauważyłam też przedziwną niezdarność. Kilka razy dziennie zdarza mi się czymś oblać, jedzenie z widelca spada na brzuch i ciągle chodzę z poplamionym brzuchem. Nawet szklankę stłukłam, ale to przecież na szczęście. Bez względu na to, jaki poród mnie czeka, trzeba pomału torbę pakować. Kupione mam raczej wszystko, chyba o niczym nie zapomniałam, zdziwiło mnie nieco, że w szpitalu wymagają, by mieć butelkę ze smoczkiem i puszkę mleka początkowego. To ma być promocja naturalnego karmienia? Może to dlatego, że po cięciu nie zawsze pokarm jest od razu i nie zawsze ze względu na zażywane leki można od razu maluszkowi podać pierś. To mnie dodatkowo dołuje, jeśli chodzi o wizję operacyjnego zakończenia porodu, że tak się medycznie wyrażę. Jestem zdecydowana karmić mojego synka naturalnie.

 

Zapraszamy na nasze forum dla przyszłych mam

Komentarze

 • szatyneczka | 06-08-2012 15:28:26

  o tak ! taaa nie zdarność jest okropna mam wiecznie brudna bluzke albo mokra , z obcinaniem paznokci radze se perfekcyjnie , golenie no jakoś sobie radze chociaz trudno ostatnie golenie bedzie chyb...
 • klonowska164 | 07-04-2013 16:16:26

  mam już torbe do szpitala spakowana od 31 tygodnia bo pierwsza moja córka urodziła się w 35/36 tygodniu. więc przy drugiej ciąży spakowałam się też o wiele szybciej , dziś jest 36 tydzień i jesz...
 • elmira84 | 22-01-2014 14:15:20

  Torba spakowana od wczoraj Ale ciągle mam wrażenie że nie o czymś zapomniałam

Kolejne tygodnie ciąży

 • Trzydziesty siódmy tydzień ciąży

  Dziecko waży około trzech kilogramów i ma prawie 47 cm. Ruszyła produkcja kortyzonu – hormonu odpowiedzialnego za prawidłową pracę płuc. Dziecko może przyjść na świat w każdej chwili. Ciążę ginekolodzy uznają za donoszoną. Jednak to nie lekarze-ginekolodzy decydują o...

  czytaj

 • Trzydziesty ósmy tydzień ciąży

  Jeśli z jakichś powodów poród w twoim przypadku był zaplanowany jako cesarskie cięcie – lekarze wykonają je po zakończonym 38 tygodniu. W tym okresie ciążę można bezpiecznie rozwiązać. Zresztą – również poród siłami natury może również rozpocząć się w każdej chwili....

  czytaj

 • Trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży

  Macica wypełnia cały brzuch – czujesz, że ledwo się ruszasz i oddychasz. Naprawdę możesz czuć się zmęczona – jest na to jedna rada: odpoczynek. Nie zaniedbuj jednak spacerów – dla dziecka to bardzo ważne (dostarczasz mu tlenu). Dla ciebie spacer też może okazać się...

  czytaj

Oblicz swój tydzień ciąży

Warto przeczytać

 • Czy w szpitalu mogą zamienić nam dziecko

  Choć położne zapewniają, że dziś są takie oznakowania dzieci i matek w szpitalu, że nikt ze szpitala nie wyjdzie z nie swoim dzieckiem, lepiej się maleństwu od początku dobrze przyglądnąć. Tak na wszelki wypadek.

  czytaj

 • Poród w wodzie

  Mama miesięcznej Oli mówi, że podczas immersji wodnej podczas porodu miała poczucie scalenia ciała i większego bezpieczeństwa niż podczas pierwszego porodu siłami natury w pozycji leżącej, kiedy czuła przykre uczucie rozrywania.

  czytaj

 • Produkty typu light

  O produktach typu light i konsekwencjach ich spożywania rozmawiamy z dr Magdaleną Człapką-Matyasik, specjalistą z zakresu żywienia człowieka i dietetyki

  czytaj

Warto zobaczyć

Polecamy

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że jest mu bardzo niewygodnie albo coś mu nie służy?  

czytaj

Gorączka u malutkich dzieci wymaga szybkiej interwencji rodziców.

Bez paniki o gorączce

Gorączka u dziecka jest zawsze objawem choroby. Objawem - przynajmniej do pewnego momentu - pozytywnym. Oznacza, że infekcja, która dopadła malucha powoduje reakcję obronną organizmu. Jeśli termometr wskazuje powyżej 37 stopni, a nie przekracza 38 stopni, nie ma co się denerwować - to znak, że organizm walczy z chorobą.

czytaj

Udane wakacje kojarzą mi się z:Zobacz wyniki ankiety, skomentuj

Udane wakacje kojarzą mi się z:Zobacz wyniki ankiety, skomentuj

Zapraszamy!

Zarejestruj się na eBobas.pl , a uzyskasz dostęp do wybitnych ekspertów wszystkich specjalności i medycyny, bezpłatnych ogłoszeń w Bazarku, interaktywnej internetowej Książeczki Zdrowia Dziecka i wielu innych atrakcji. Np. konkursów, które u nas są non stop!

Załóż konto

Załóż na eBobas.pl konto biznesowe swojej firmy lub firmy, w której pracujesz! To nic nie kosztuje!
Do zyskania: za darmo reklama i promocja działalności skierowanej do rodzin z dziećmi.

Po dodaniu miejsca lub usług przyjaznych dziecku i rodzinie, możesz zapraszać uczestników na organizowane przez siebie akcje i wydarzenia!

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!