Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Przewodnik. Poród krok po kroku.

Żeby zachować spokój i skupić się na rzeczach ważnych

Nawet już w siódmym miesiącu warto trzymać spakowaną torbę do szpitala z potrzebnymi rzeczami. Przede wszystkim jednak należy przemyśleć pewne sprawy, aby poradzić sobie z sytuacją przed i w trakcie porodu, nie dać się zaskoczyć. Dobrze jest wiedzieć co będzie się z nami działo, od momentu kiedy przekroczymy próg szpitala?

Jeśli kobieta ma określoną datę porodu, a nie rodzi, to tydzień po ustalonym terminie trzeba zrobić tzw. próbę porodu.

Fot. iStockphoto

Jeśli kobieta ma określoną datę porodu, a nie rodzi, to tydzień po ustalonym terminie trzeba zrobić tzw. próbę porodu.


Znieczulenie

 

Znieczulenie zewnątrzoponowe jest obecnie refundowane przez NFZ podobnie jak wszystkie dotychczasowe zabiegi: (wywołanie porodu, poród, nacięcie krocza i zszycie - jeśli to jest konieczne, KTG, USG i opieka poporodowa, opieka nad noworodkiem).

Do znieczulenia kwalifikuje pacjentkę obecny przy porodzie ginekolog - położnik już w pierwszym okresie porodu, kiedy rozwarcie szyjki macicy jest nie większe niż 3 cm. Czyli w momencie, kiedy rodząca nie odczuwa jeszcze wtedy silnie bólu i spokojnie może poddać się zabiegowi, który wykonuje tylko i wyłącznie anestezjolog. Znieczulenie podawane jest bezpośrednio do dolnej cześci kręgosłupa - kobieta musi być zgięta i spokojna podczas precyzyjnego podawania zastrzyku.
Trzeba jasno powiedzieć, że znieczulenie powoduje wydłużenie czasu porodu, i jeśli mamy przypadek wahań tętna płodu, kiedy jest ono raz szybsze, a raz wolniejsze – nie znieczulamy pacjentki, bo wtedy mamy niejasny obraz przebiegu akcji: nie wiadomo, czy te wahania tętna są w wyniku znieczulenia, czy coś niedobrego dzieje się z dzieckiem. Jeśli poród przebiega spokojnie, można pacjentkę znieczulać, jeśli są tylko jakieś komplikacje - raczej nie należy tego robić, bo chodzi o to, aby mieć kontrolę nad tym co się dzieje w trakcie akcji porodowej.

- Znieczulenie może zatrzeć obraz porodu, bo kobieta nie czuje silnego bólu, a skurcze postępują, w rezultacie kobieta nie prze wtedy, kiedy to jest konieczne. Znieczulenie zewnątrzoponowe może powodować wydłużenie drugiego okresu porodu - parcia. A wydłużenie okresu parcia może sprawić niedotlenienie mózgu dziecka – wyjaśnia lekarka.


Zabiegi przygotowujące do porodu

 

W szpitalu na ogół dobrze jest widziane, kiedy kobieta przyjeżdża już z ogolonym kroczem i ogolonymi okolicami odbytu. Oczywiście w ramach usług NFZ czynność tę – jak trzeba - wykonuje położna w szpitalu (maszynką do golenia).

Robienie lewatywy w domu jest ryzykowne, bo wywołuje odruch parcia, który może sprowokować akcję porodową, dlatego lepiej się jej poddać w szpitalu - pod kontrolą. Zwykle przy sali przedporodowej znajduje się łazienka z ubikacją, gdzie kobieta może wziąć też prysznic, przynoszący ulgę i relaks.

Strona: 1 2 3 4 5
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: Justyna_K, aleksandra_szewczyk.

Komentarze

  • mikaa997 | 09-01-2015 19:46:53

    Jeśli ktoś ma taką możliwość to polecam udział w szkole rodzenia, tym bardziej, że w wielu miastach powstało wiele darmowych szkół. Dzięki zajęciom byłam na prawdę dużo spokojniejsza i mój partner też wiedział co się dzieje (uczestniczył ze mną w zajęciach).
  • joanka106259 | 22-02-2015 18:57:10

    Ja czytając artykuł i przypominając sobie mój pierwszy poród mogę powidzieć tylko, że piękna ta teoria. W artykule wszystko tak pięknie wygląda a rzeczywistość bywa dużo bardziej brutalna, niestety.
  • Doris85 | 04-04-2015 15:14:57

    Wybieram sie do szkoly rodzenia, zeby lepiej sie przygotowac do porodu i dowiedziec wiecej o pielegnacji maluszka. Torba bedzie juz tez gotowa miesiac - dwa przed. Lepiej miec wszystko gotowe i dpokojnie czekac
  • margerita090 | 25-11-2016 14:22:31

    Artykuł nie napawa optymizmem. Nie znalazłam ani słowa o pozycjach wertykalnych, o ruchu w pierwszym etapie ani o tak często zalecanej pozycji pionowej w pierwszym jak i nawet w drugim okresie porodu....

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj