Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Na co może liczyć mama bliźniaków

Wsparcie ciut większe

Wydawałoby się, że urodzenie bliźniąt uprawnia mamę do większej pomocy ze strony choćby położnej środowiskowej. Nic z tego – położna odwiedza rodzinę z jednym maluchem tak samo często, jak tę w której urodziło się dwoje dzieci.

Mamom bliźniaków przysługuje dłuższy urlop macierzyński.

Fot. iStockphoto

Mamom bliźniaków przysługuje dłuższy urlop macierzyński.

Becikowe w podwójnym wymiarze
 

Bez względu na wysokość dochodów rodziny, świeżo upieczonym rodzicom przysługuje becikowe, czyli jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka w wysokości tysiąca złotych. W przypadku bliźniąt - dwa tysiące złotych. Poza becikowym „państwowym”, niektóre gminy wypłacają becikowe samorządowe – również bez względu na dochody rodziny. Najczęściej jest to również tysiąc złotych na każde dziecko. Więc gdy bliźniaki rodzą się np. w Krakowie czy Radomiu mama bliźniaków otrzyma cztery tysiące złotych: dwa tysiące z tytułu becikowego ogólnopolskiego i dwa tysiące z tytułu becikowego gminnego.
Świadczenia te nie są jednak wypłacane automatycznie. Żeby dostać tzw. becikowe ogólnopolskie trzeba złożyć wniosek w terminie nie późniejszym niż rok, a w przypadku becikowego gminnego wniosek do urzędu gminy powinien wpłynąć do sześciu miesięcy od daty narodzin dzieci. Wniosek złożony po tym terminie przepada.
 

Dłuższy urlop macierzyński
 

Największym bonusem, na jaki mogą liczyć mamy bliźniąt, jest dłuższy urlop macierzyński. Podczas gdy „zwykłej” mamie przysługuje 20 tygodni, mamie „podwójnej” - 31 tygodni. Przepisy wydłużające urlop macierzyński weszły w życie z początkiem roku (poprzednio obowiązywało 18 i 28 tygodni), ale z dobrodziejstwa dłuższego urlopu macierzyńskiego korzystają też te mamy, które rozpoczęły go w 2008 roku.

A co po urlopie macierzyńskim? Tu przepisy nie dają mamie bliźniaków większych preferencji. Każda mama (lub tata) może skorzystać – przed ukończeniem przez dziecko czwartego roku życia - z 36 miesięcy (maksymalnie) urlopu wychowawczego. Niestety, dla większości – całkowicie bezpłatnego. Dla rodziców bliźniąt ważne jest to, że o rok dłużej (przez cały czas trwania urlopu wychowawczego) mogą pobierać zasiłek rodzinny w wysokości 400 złotych. Należy się on jednak tylko tym, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 504 złotych. Korzystając z tej pomocy gminy nie można łączyć urlopu wychowawczego z pracą.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • Sympatyczna | 26-10-2009 23:21:38

    erka - pozew do bym sądu złożyła toż to obowiązek ustawowy.............. SKANDAL....
  • erka | 28-10-2009 12:44:47

    Wiem, wiem. Zezłościłam się, ale co?? Trudno. Poczytałam tu i tam i wszystkiego się sama dowiedziałam. Jeździliśmy do lekarza częściej niż była potzreba i o wszystko pytałam moją Panią dr.
  • mama2ania | 04-07-2011 00:42:31

    Moja położna to był jakiś koszmar. Była kilka razy i za każdym razem krytykowała mnie, że nie karmię piersią chłopców. Żadnego wsparcia, żadnej pomocy, żadnego zrozumienia dla skomplikowanej wtedy sytuacji zdrowotnej mojej i synków.
  • mikaa997 | 19-02-2015 11:23:33

    Uważam, że mamy bliźniąt powinny mieć zapewnioną lepszą obiekę przez państwo i większe ulgi.

Poczytaj również

Polecamy

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Jacuzzi jest niebezpieczne dla dzieci   to wspaniała wylęgarnia bakterii.

Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha

Układ odpornościowy małego dziecka nie poradzi sobie z bakteriami, które mogą rozwijać się w basenach termalnych i jacuzzi.

czytaj

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj