Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Leki steroidowe przyczyniają się do osteoporozy w każdym wieku

Sterydy nie muszą szkodzić

Na osteoporozę coraz częściej zapadają młodzi ludzie. W grupie ryzyka są przede wszystkim chorzy, którzy przyjmują leki steroidowe zawierające glikokortykosteroidy. Choroba rozwija się bezobjawowo, niszcząc kości. Diagnoza często stawiana jest w momencie, gdy dojdzie do pierwszego złamania, czyli już w zaawansowanym stadium choroby. Jak uniknąć osteoporozy posteroidowej?

W grupie wysokiego ryzyka osteoporozy posteroidowej znajdują się chorzy przyjmujący steroidy, np. 4 razy w roku dożylnie lub codziennie doustnie przez minimum 3 miesiące.

Fot. BE&W

W grupie wysokiego ryzyka osteoporozy posteroidowej znajdują się chorzy przyjmujący steroidy, np. 4 razy w roku dożylnie lub codziennie doustnie przez minimum 3 miesiące.

Leki steroidowe przyjmują ludzie w różnym wieku, w tym dzieci i młodzież. Ich przyjmowanie przyczynia się do utraty masy kostnej i odwapnienia kości. Niestety niewielu pacjentów zdaje sobie z tego sprawę. Eksperci podkreślają, że większość pacjentów leczonych w Polsce glikokortykosteroidami nie jest informowana przez lekarzy o ich możliwych działaniach ubocznych takich jak osteoporoza posteroidowa. Tymczasem chorobie tej można skutecznie zapobiegać. - Leczenie glikokortykosteroidami zaczyna w Polsce rocznie 250 tys. ludzi. Są to najsilniejsze leki przeciwzapalne, dlatego stosuje się je w terapii wielu niezakaźnych chorób o podłożu zapalnym, jak astma oskrzelowa, choroby skóry, oczu, nieswoiste zapalenia jelit, choroby reumatyczne i autoagresywne. Są to leki skuteczne i bezpieczne, ale mają działania niepożądane. Fakt, że je stosujemy świadczy o tym, że korzyści, jakie przynoszą są większe niż szkody przez nie wyrządzone - mówi prof. dr hab.n.med. Eugeniusz Kucharz, konsultant ds. reumatologii w województwie śląskim.

 

Ponad 4 miliony zużytych opakowań

W grupie wysokiego ryzyka osteoporozy posteroidowej znajdują się chorzy przyjmujący steroidy, np. 4 razy w roku dożylnie lub codziennie doustnie przez minimum 3 miesiące. - U tych pacjentów osteoporoza może się pojawić już po 3-6 miesiącach od rozpoczęcia leczenia. Zagrożenie tym schorzeniem wzrasta kilkakrotnie, gdy dawka steroidu wynosi co najmniej 5 mg dziennie. Jednak, w rzeczywistości bezpieczna dawka steroidów nie jest określona, a ryzyko indukowanej przez nie osteoporozy należy określać indywidualnie, uwzględniając dodatkowe czynniki, jak wiek, schorzenia dodatkowe, predyspozycje rodzinne - mówi prof. dr hab.n.med. Piotr Głuszko, kierownik Kliniki i Polikliniki Reumatologii w Instytucie Reumatologii w Warszawie.
W Polsce brakuje dokładnych danych na temat liczby osób cierpiących na osteoporozę posteroidową. – Ale wiemy, że np. od kwietnia 2011 r. do maja 2012 r. pacjenci w naszym kraju zużyli 4,3 mln opakowań steroidów doustnych. Na tej podstawie można szacować, że liczba osób z tym schorzeniem i zagrożonych złamaniami z jego powodu jest bardzo duża. Niestety wielu lekarzy nie robi nic, by zapobiec osteoporozie posteroidowej - mówi prof. Głuszko. A sposób jest prosty. Wystarczy podać suplementy witaminy D (800 jednostek dziennie) oraz wapnia (co najmniej 1000 mg na dzień). Niezwykle ważna jest też edukacja na temat stylu życia, m.in. regularna aktywność fizyczna i dieta bogatowapniowa, zaprzestanie palenia papierosów, ograniczenie picia kawy i alkoholu. - Działania profilaktyczne i informacyjne powinni prowadzić lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Tylko chorzy wymagający złożonej diagnozy powinni trafiać do specjalistów - mówi prof. Głuszko.

Według prof. dr hab. n. med. Romana Lorenca, z Zakładu Biochemii i Medycyny Doświadczalnej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, współautora europejskich rekomendacji na temat prewencji złamań u osób leczonych glikokortykosteroidami, oprócz preparatów witaminowych i z wapniem, można podawać chorym leki stosowane w leczeniu osteoporozy. Od maja 2012 r. w Polsce refundowany jest jeden z bisfosfonianów w profilaktyce osteoporozy indukowanej steroidami. Zdaniem ekspertów, w Polsce duży problem stanowi natomiast brak refundacji analogu parathormonu dla pacjentów z osteoporozą posteroidową, u których nie działają bisfosfoniany lub którzy mają przeciwwskazania do ich stosowania, lek ten jest bowiem bardzo kosztowny.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • martynka002 | 19-01-2015 14:01:32

    u mnie w rodzinie leki takie bierze kuzyn , ktory ma astme. Nic dobrego, trzeba bardzo kontrolowac dziecko poniewaz powodują, że tyje coraz bardziej. Wiec tez latwo nie jest 9latkowi stosowac diete i tlumaczyc czemu nie moze jesc wszystkiego jak inni

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: skóra, profilaktyka osteoporozy, oczy, leki, choroby, alergia

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Przed kąpielą trzeba było ogrzać pomieszczenie elektrycznym piecykiem, żeby dziecko nie wrzeszczało jak odzierane ze skóry.

Jak to było, być rodzicem w PRL?

Jesteś zmęczona, niewyspana i wiesz, że w najbliższym czasie nie odpoczniesz. Sterta do uprasowania, obiad do ugotowania, spacer z dzieckiem i przed nim trzeba doprowadzić się do porządku. A twój dzidziuś wciąż płacze. Możesz wierzyć lub nie, ale młoda...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj