Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zębowy kalendarz. Wypadanie mleczaków, wyrzynanie się zębów stałych

Zdrowie zębów mlecznych jest ważne!

Konieczne są raz na kwartał wizyty kontrolne u dentysty, właściwa higiena oraz leczenie próchnicy. Niewłaściwy stan uzębienia ma wpływ na jakość wyrzynających się zębów stałych i może być przyczyną poważnych powikłań i niepotrzebnego bólu.

Proces próchnicowy zębów mlecznych przebiega o wiele szybciej, niż u dorosłych. Warto zaprowadzać pociechę do dentysty raz na kwartał. Przeglądy jamy ustnej są bezpłatne.

Fot. iStockphoto

Proces próchnicowy zębów mlecznych przebiega o wiele szybciej, niż u dorosłych. Warto zaprowadzać pociechę do dentysty raz na kwartał. Przeglądy jamy ustnej są bezpłatne.

Pierwsze zęby u człowieka zaczynają wyrzynać się pod koniec szóstego miesiąca życia do ok. 3 urodzin. Jest ich razem dwadzieścia (po dziesięć w szczęce i w żuchwie), przy czym w uzębieniu mlecznym nie ma zębów przedtrzonowych.

Mleczaki dzielą się na trzy grupy: w połowie każdej szczęki są dwa siekacze, jeden kieł i dwa trzonowce. Ich wypadanie z reguły następuje w okresie między 6. a 13. rokiem życia. W tym czasie w jamie ustnej znajdują się zarówno zęby mleczne, jak i stałe. - Niektórym dzieciom mleczaki zaczynają wypadać już po 5. urodzinach. Jako pierwszych pozbywamy się górnych siekaczy przyśrodkowych czyli tzw. jedynek, zwykle górnych (ok. 7. roku życia), następnie w wieku ok. 7-8 lat wypadają dolne siekacze, a około 9-11. roku życia obserwujemy wypadanie pierwszych przedtrzonowców i kłów dolnych. Górne kły wypadają w wieku 10 - 12 lat. Jako ostatnie ok. 11. roku życia wypadają drugie trzonowce – mówi lek. stom. Dariusz Wilisowski z Centrum Stomatologii Luxdentica w Krakowie.
 

Mineralizacja zębów mlecznych zachodzi w życiu płodowym, natomiast zębów stałych od 10. miesiąca życia dziecka do 12. roku życia. – Przeciętny okres mineralizacji trwa ok. 7 lat, dlatego trzeba dbać o zęby bardzo wcześnie, zanim pojawią się w buzi malucha. Ważne jest nie tylko to co je dziecko, ale także co jadła mama będąc w ciąży, a także w okresie karmienia piersią. Niezbędne są więc produkty bogate w wapń – mówi. Gdy zaś pojawią się pierwsze zęby mleczne, należy unikać słodyczy, czipsów i słodkich napojów. Zbilansowaną dietę, bogatą w wapń, należy uzupełniać higieną jamy ustnej z wykorzystaniem past bogatych w Ca.

 

Do dentysty co trzy miesiące

Ze względu na specyficzną budowę zębów mlecznych czyli głębokie bruzdy i cienką warstwę tkanek zęba, mleczaki są szczególnie narażone na próchnicę (w bruzdach zalegają resztki jedzenia i rozwijają się bakterie). Należy pamiętać także, że proces próchnicowy zębów mlecznych przebiega o wiele szybciej, niż u dorosłych. Dlatego, warto zaprowadzać pociechę do dentysty raz na kwartał. Przeglądy jamy ustnej są bezpłatne. – Nieleczone ubytki narażają dziecko nie tylko na ból, który może spowodować traumę związaną z wizytami u dentysty, ale mogą także skutkować poważnymi powikłaniami. Ząb mleczny z miazgą zgorzelinową może być przyczyną zakażenia ogólnego organizmu.

Poważnym powikłaniem próchnicy są ropnie, charakteryzujące się obrzękiem, silnymi bólami zębów i wysoką gorączką. Stany zapalne zębów mlecznych mogą powodować także uszkodzenia zębów stałych – wyjaśnia stomatolog. W utrzymaniu zdrowej jamy ustnej, konieczna jest także prawidłowa higiena. Dentysta, w zależności od wieku dziecka, powinien zalecić odpowiednią pastę z fluorem oraz pokazać jak prawidłowo szczotkować zęby. - Zęby należy czyścić nie krócej niż 3 minuty. Można kupić klepsydrę i ustawić ją w łazience, dziecko będzie w ten sposób zmobilizowane do tego, by wytrzymać te 3 minuty. Szczoteczka powinna mieć miękkie włosie i niewielką główkę. Pasta zaś być przeznaczona do wieku dziecka.

U maluchów do 6. roku życia, nie stosuje się past dla dorosłych z fluorem, ponieważ dzieci większość pasty połykają, co może prowadzić do przedawkowania fluoru czyli tzw. fluorozy, która objawia się białymi lub brązowym plamami na powierzchni szkliwa. Dziś w aptekach dostępne są pasty bez fluoru lub o bardzo niskiej zawartości. Powinniśmy je stosować u dzieci w wieku 3-6 lat. Ruchami wymiatającymi myjemy zęby znajdujące się z przodu, te na tylnym łuku powinniśmy myć wykonując szczoteczką ruch do przodu i do tyłu. Nie należy zapominać o myciu języka - wyjaśnia.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: kasiatarka, halina2159.

Komentarze

  • malina627 | 21-11-2014 10:37:56

    Wszyscy mówią o zębach u maluchów a mnie zastanawia dlaczego jest tyle substancji słodzących w produktach dla dzieci, soki, deserki, ostatnio odkryłam ksylitol - naturalny cukier z brzozy. On korzystnie wpływa na mineralizację zębów dzieci, zaczęłam czytać etykiety i znalazłam nawet syropy z ksylitolem. Na akcję przeziębienie jaka u mnie panuje w domu ja mam Zatogrip na problemy z zatokami i i ...
  • martynka002 | 15-01-2015 18:17:39

    wszystko przed nami , wiec wasze rady sa cenne. Zawsze lepiej wiedziec cos wiecej.
  • joanka106259 | 19-01-2015 19:22:37

    Hmm ja ostatnio na wizycie u dentystki usłyszałam, że powoli odchodzi się od fluoryzacji zębów, gdyż nadmiar fluoru jest szkodliwy i może odkładać się w wątrobie. Dentystka mówiła, że już nawet w pastach do zębów zminiejsza się ilość fluoru lub od niego odchodzi a w tym artykule zaleca się fluoryzację. I zdziwiłam się, że wizyty u dentysty z mleczakami powinny być co 3 miesiące,ja jak wybrałam ...
  • donnavito | 26-01-2015 22:51:40

    Fluor jest nawet w wodzie pitnej, jesli dziecko myje ząbki często pastą z fluorem (mówi sie po kazdym posiłku, czyli 5 razy dziennie),może miec problem z nadmiarem fluoru.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zęby, ząbki, szkoła, przedszkole, próchnica

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Przed kąpielą trzeba było ogrzać pomieszczenie elektrycznym piecykiem, żeby dziecko nie wrzeszczało jak odzierane ze skóry.

Jak to było, być rodzicem w PRL?

Jesteś zmęczona, niewyspana i wiesz, że w najbliższym czasie nie odpoczniesz. Sterta do uprasowania, obiad do ugotowania, spacer z dzieckiem i przed nim trzeba doprowadzić się do porządku. A twój dzidziuś wciąż płacze. Możesz wierzyć lub nie, ale młoda...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj