Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zez u niemowlaka i małego dziecka. Przyczyny, leczenie

Nie wolno dopuścić do rozleniwienia oka

Zez to nieprawidłowe ustawienie oczu. Jest poważnym schorzeniem, które może sprawić, że chore oko będzie coraz mniej widziało. Zez jest zjawiskiem normalnym jedynie u noworodków i we wczesnym okresie niemowlęcym. Ale ten zazwyczaj zanika w wieku 12 tygodni.

Już podczas pierwszej wizyty u okulisty można przekonać się, czy dziecko ma zeza.

fot.BE&W

Już podczas pierwszej wizyty u okulisty można przekonać się, czy dziecko ma zeza.

U trzymiesięcznego maluszka oczy powinny być ustawione równolegle. Jeśli jednak oko malucha zbacza do nosa albo w kierunku skroni, mamy do czynienia z zezem. — Dziecko może też zezować naprzemiennie raz jednym, raz drugim okiem — mówi lek. Daria Malawko, okulistka z Centrum Medycznego Puławska.

Konieczna jest wówczas odwiedzenie okulisty. Bo zez nie jest przypadłością, z której dzieci wyrastają, trzeba go leczyć. Już podczas pierwszej wizyty można określić, czy mamy do czynienia z chorobą zezową. Są dzieci, które wymagają obserwacji, bo diagnoza nie jest od razu jednoznaczna i leczenie zeza nie jest przesądzone. — Dotyczy to małych dzieci z zezem pozornym (budowa gałki ocznej stwarza wrażenie zeza, zeza pozornego się nie leczy) lub maluchów, u których zez występuje jedynie okresowo – dodaje okulistka.

Jakie są najczęstsze przyczyny zeza?  Mogą to być:

- wrodzone, pourazowe lub pozapalne zmiany w obrębie poszczególnych części oka,

- wady wzroku,

- zaburzenia oczodołu, mięśni poruszających gałką oczną, nerwów unerwiających mięśnie gałkoruchowe

- zaburzenia w obrębie ośrodkowego układu nerwowego.

Zez może być chorobą dziedziczną, dlatego jeśli w rodzinie ktoś cierpi na tę chorobę, należy poinformować lekarza, który będzie obserwował dziecko od wczesnego okresu życia. — Czasami zez może być związany również z poważną chorobą oczu, zapalną lub nawet nowotworową, dlatego każdy przypadek tego schorzenia powinien być szybko zdiagnozowany i leczony — radzi okulistka. Jeśli u dziecka zez pojawi się nagle, należy natychmiast skontaktować się z okulistą.

 

Zez u dziecka: leczenie

Leczenie zeza powinno być podjęte jak najszybciej po wykryciu, bo wtedy istnieje szansa na jego wyleczenie i niedopuszczenie do wystąpienia jego następstw. Nieleczona choroba oczu powoduje powstanie trwałego niedowidzenia zezującego oka, co na stałe upośledza zdolność widzenia przestrzennego przez dziecko. Sposób leczenia zeza zależy od etiologii choroby. — W zezach wrodzonych, z dużym odchyleniem, konieczne jest leczenie operacyjne, pacjenci z zezem akomodacyjnym związanym z nadwzrocznością średnią lub wysoką muszą nosić okulary korygujące, które wyrównują wadę wzroku — mówi lekarka. Powodują one, że każdym oczkiem dziecko widzi podobnie.

Dla niemowląt przeznaczone są miękkie, silikonowe okularki lub soczewki kontaktowe. Dwulatkom zaleca się plastikowe okulary. Gdy dziecko widzi gorzej tylko jednym okiem, podczas noszenia okularów, zdrowe oko zasłania się plastrem, by to chore zmobilizować do pracy. Jeśli jednak dziecko ma wadę wzroku obu oczu, ale jej wielkość jest różna (wynosi kilka dioptrii), wówczas wskazane są soczewki kontaktowe. Starszym pociechom, które skończyły 3 lata, dodatkowo zaleca się ćwiczenia wzroku. Są one wykonywane w poradni leczenia zeza.

 

Ważna profilaktyka

Profilaktyczne badania okulistyczne u dzieci są pomocne w wykrywaniu wad wzroku, zaburzeń ruchomości mięśni gałek ocznych, zaburzeń w rozwoju widzenia obuocznego. — Rodzice powinni obserwować czy dziecko ustawia oczy równolegle, czy oko nie zbacza na zewnątrz lub w kierunku nosa, czy dziecko nie mruży oczu, nie przekrzywia głowy, nie przymyka jednego oka przy uważnym patrzeniu. Jeśli występują niepokojące sygnały należy udać się na badanie wzroku — radzi dr Daria Malawko.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: halina2159.

Komentarze

  • martynka002 | 11-01-2015 14:40:55

    ostatno pisalam , że malutka zezuje. Teraz juz z dnia na dzień coraz mniej. Wiadomo jak zapatrzy się w jakis pkt ale to chyba wiekszosc osob tak ma
  • moniaijulka | 02-02-2015 22:53:57

    Mojej córci zez minął po pierwszym miesiącu życia. U nas w rodzinie tylko mój kuzyn ma zeza, więc jest minimalne prawdopodobieństwo że Julce ujawni się zez później
  • mikaa997 | 27-02-2015 15:44:54

    Synek robił lekkiego zeza w pierwszych tygodniach życia. Lekarz uspokajał że powinno to minąc i na szczęście miał rację
  • teresa211186 | 21-03-2015 23:22:25

    Zuzia bardzo długo robiła zeza, bardzo mnie to niepokoiło ale lekarka mówiła ze do 9 miesiąca to normalne. Synek natomiast prawie wcale nie zezuje co bardzo mnie zdziwiło bo myślałam że wszystkie noworodki i niemowlaczki zezują

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zez, wzrok, wady, okulista, oczy, bilans dwulatka

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj