Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Krwawienie w połogu

Pierwsza miesiączka po porodzie

We wczesnym połogu, czyli w pierwszych dniach po porodzie, kobieta krwawi, ponieważ macica się obkurcza i oczyszcza. – Krwawienie tuż po porodzie nazywamy „odchodami”. Z początku są one krwiste, później brunatne, żółtawe, a na końcu szkliste, śluzowe. Odchody powinny zakończyć się pod koniec połogu, czyli około 5. tygodnia po porodzie. - Przy czym krwawienie czerwone, powinno ustąpić najpóźniej do 2-3 tygodni po porodzie - mówi Krystyna Derwisz, lekarz medycyny, specjalistka ginekologii i położnictwa.

Dłuższa niż 4 godziny przerwa w karmieniu piersią może spowodować powrót pracy jajników i odblokowanie systemu hormonalnego.

Fot. iStockphoto

Dłuższa niż 4 godziny przerwa w karmieniu piersią może spowodować powrót pracy jajników i odblokowanie systemu hormonalnego.

 

Termin powrotu miesiączki

 

Jeśli kobieta karmi dziecko piersią, i po odchodach poporodowych, w 3-4 tygodniu połogu nagle pojawia się u niej żywoczerwone krwawienie ze skrzepami - to też może świadczyć o jakichś pozostałościach w jamie macicy i wymaga natychmiastowej kontroli u lekarza - przestrzega ginekolog.

- Kobiety karmiące piersią na żądanie bez nocnej przerwy, przeważnie w ogóle nie dostają miesiączki przez cały okres karmienia. Jednak już dłuższa przerwa nocna w karmieniu piersią może spowodować, spadek poziomu prolaktyny, powrót pracy jajników, i odblokowanie systemu hormonalnego. Wtedy nastąpi jajeczkowanie. Tylko te kobiety, które karmią dzieci na żądanie i bez przerwy dłuższej niż cztery godziny, mogą liczyć na to, że u nich w tym czasie nie przywróci się jajeczkowanie.

Zwykle jednak tak nie jest. Mamy cieszą się, że dziecko jest najedzone i przesypia dłuższą liczbę godzin. Kiedy niemowlę ma trzy miesiące, na ogół śpi w nocy około pięć godzin, i wtedy już taka laktacja z dłuższą przerwą nocną nie chroni kobiety przed jajeczkowaniem. Przy czym jajeczkowanie może się odbywać bez miesiączki! – przestrzega Krystyna Derwisz. – Wystarczy, tylko jedna owulacja i wtedy kobieta może niespodziewanie zajść w ciążę.

Pojawienie się miesiączki podczas karmienia jest bardzo indywidualne dla każdej kobiety. Wcale nie musi być tak, że kobieta karmiąca piersią na sto procent nie dostanie miesiączki. - Z doświadczenia wiem, że pacjentki po 4-5 tygodniach po porodzie, karmiące piersią dostają jednak okres: czasem jest to nawet cykl regularny np. co 28-30 dni, czasem nieregularny (pojawia się wtedy krwawienie co 1,5-2 miesięcy). Są też przypadki takie, kiedy karmiące mamy w ogóle nie dostają miesiączki, szczególnie kiedy laktacja była długa. Mogą nie mieć okresu nawet i dwa lata. Mam taką pacjentkę, karmiącą dziecko 3,5 letnie dwa razy dziennie piersią i do tej pory kobieta ta nie miesiączkuje - opowiada lekarka. Ale to są przypadki indywidualne.

Przeważnie kobiety, które karmiły piersią, dostają okres po 4 tygodniach od momentu, kiedy skończyły karmić. Powrót miesiączki jest najczęściej samoistny po zakończeniu laktacji.

Brak miesiączki u kobiety w połogu jest wynikiem wydzielania przez jej organizm hormonu zwanego prolaktyną.
To prolaktyna, która utrzymuje laktację, a wydzielana jest przez mechanizm ssania piersi, wpływa na zablokowanie pracy jajników i zahamowanie owulacji.

Kobiety, które w ogóle nie przystawiają dziecka do piersi, po 4 tygodniach po porodzie dostają miesiączkę. Cztery tygodnie po tym, jak zakończy się nawet to znikome wydzielanie pokarmu, miesiączka sama powinna przyjść.

 

Strona: 1 2 3

Zapytaj innych co sądzą na ten temat:

nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Polecamy

Gorączka u malutkich dzieci wymaga szybkiej interwencji rodziców.

Gorączka u noworodka, niemowlaka i dziecka. Objawy, sposoby na gorączkę

Gorączka u dziecka jest zawsze objawem choroby. Objawem - przynajmniej do pewnego momentu - pozytywnym. Oznacza ona, że infekcja, która dopadła malucha wywołała reakcję obronną organizmu. Jeśli termometr wskazuje powyżej 37 stopni a nie przekracza 38 stopni, nie ma co się denerwować - to znak, że organizm walczy z chorobą.

czytaj

Proces próchnicowy zębów mlecznych przebiega o wiele szybciej, niż u dorosłych. Warto zaprowadzać pociechę do dentysty raz na kwartał. Przeglądy jamy ustnej są bezpłatne.

Zębowy kalendarz

Konieczne są raz na kwartał wizyty kontrolne u dentysty, właściwa higiena oraz leczenie próchnicy. Niewłaściwy stan uzębienia ma wpływ na jakość wyrzynających się zębów stałych i może być przyczyną poważnych powikłań i niepotrzebnego bólu.

czytaj

Wchodzisz na wagę po wakacjach i...:Zobacz wyniki ankiety, skomentuj

Zapraszamy!

Zarejestruj się na eBobas.pl , a uzyskasz dostęp do wybitnych ekspertów wszystkich specjalności i medycyny, bezpłatnych ogłoszeń w Bazarku, interaktywnej internetowej Książeczki Zdrowia Dziecka i wielu innych atrakcji. Np. konkursów, które u nas są non stop!

Załóż konto

Załóż na eBobas.pl konto biznesowe swojej firmy lub firmy, w której pracujesz! To nic nie kosztuje!
Do zyskania: za darmo reklama i promocja działalności skierowanej do rodzin z dziećmi.

Po dodaniu miejsca lub usług przyjaznych dziecku i rodzinie, możesz zapraszać uczestników na organizowane przez siebie akcje i wydarzenia!

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!