Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Połóg

Trudne dwa miesiące po porodzie

Połóg trwa sześć tygodni i po tym czasie, z wyjątkiem piersi, którymi karmimy, wszystko powinno wrócić do normy. Podpowiadamy jak radzić sobie z najczęściej występującymi dolegliwościami w czasie połogu.

Nawał mleczny rozpoznaje się po tym, że nagle piersi stają się nabrzmiałe, twarde, bolą przy dotykaniu. By nie doszło do zakażenia czy gorączki, należy odciągnąć nadmiar pokarmu.

Fot. iStockphoto

Nawał mleczny rozpoznaje się po tym, że nagle piersi stają się nabrzmiałe, twarde, bolą przy dotykaniu. By nie doszło do zakażenia czy gorączki, należy odciągnąć nadmiar pokarmu.

Nie u wszystkich połóg przebiega książkowo, warto więc wiedzieć, które dolegliwości wymagają konsultacji lekarza, a które miną samoistnie.

W szóstym tygodniu, zalecana jest wizyta u ginekologa, który oceni wielkość macicy, pobierze materiał cytologiczny, ewentualnie ustali wspólnie z pacjentką metody antykoncepcji, które nie będą miały negatywnego wpływu na karmienie piersią.

 

Obolałe krocze

 

Kobiety, które rodziły naturalnie mogą skarżyć się na bóle krocza, kłopoty z siadaniem, natomiast panie po cesarskim cięciu odczuwają dyskomfort w okolicy nacięcia. Nawet przez 2 miesiące. — Nacięte krocze goi się około 7 dni, ale kłopoty z siadaniem, mamy mogą mieć nawet przez dwa tygodnie i w tym czasie nie zaleca się siadania. Lepiej wybierać pozycję leżącą lub półleżącą — mówi dr med. Marcin Opławski, ginekolog-położnik. Można kupić dmuchane kółko albo zwinąć w kółko ręcznik, by dość wygodnie i bezboleśnie usiąść. W trakcie porodu może też dojść do zakażenia krocza. — Zdarza się, że podczas parcia, rodząca oddaje stolec i wówczas bakterie mogą spowodować zakażenie krocza. Objawy pojawiają się po paru dniach. Krocze jest zaczerwienione, pojawia się obrzęk, ból oraz gorączka — mówi lekarz. Wtedy należy udać się po pomoc specjalisty, gdyż najprawdopodobniej potrzebna będzie antybiotykoterapia.

 

Ranę myć i wietrzyć

By krocze szybciej się goiło, ważna jest odpowiednia pielęgnacja. W aptece są do kupienia preparaty antybakteryjne, które rozpuszcza się w wodzie i można ich bezpiecznie używać do podmywania. Najlepiej mieć je ze sobą już w szpitalu i zacząć używać od razu po porodzie. Dobre są też mydła antybakteryjne lub mydło szare. Ranę należy przemywać kilka razy dziennie, po każdej wizycie w toalecie, często zmieniać podpaski, bieliznę i starać się kilka razy w ciągu dnia wietrzyć krocze, tzn. położyć się, nie zakładając bielizny, a jedynie podłożyć podkłady poporodowe lub podpaski na prześcieradło, by go nie zabrudzić.

 

Krwawienie

Krwawienie po porodzie oznacza, że macica się oczyszcza. Może potrwać od czterech do sześciu tygodni. Przez pierwsze cztery dni jest dosyć obfite, a krew jasnoczerwona, po tygodniu bardziej skąpe w brązowoczerwonym kolorze. — Z lekarzem trzeba się skonsultować, gdy zauważymy, że mocniej krwawimy albo nagle przestałyśmy oraz gdy krew zacznie nieprzyjemnie pachnieć i zmieni kolor na intensywnie czerwony lub ciemniejszy. Niepokojące są także zasłabnięcia, omdlenia, gorączka — wylicza dr Opławski. Pierwszej miesiączki można spodziewać się po około 6-8 tygodniach po porodzie, ale nie jest to regułą. U jednych pojawia się wcześniej, inne matki, dopóki karmią piersią, nie mają okresu.

 

Strona: 1 2

Zapytaj innych co sądzą na ten temat:

nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Polecamy

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że jest mu bardzo niewygodnie albo coś mu nie służy?  

czytaj

Czy małe dziecko może biegać po plaży „na golasa”?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj

Zapraszamy!

Zarejestruj się na eBobas.pl , a uzyskasz dostęp do wybitnych ekspertów wszystkich specjalności i medycyny, bezpłatnych ogłoszeń w Bazarku, interaktywnej internetowej Książeczki Zdrowia Dziecka i wielu innych atrakcji. Np. konkursów, które u nas są non stop!

Załóż konto

Załóż na eBobas.pl konto biznesowe swojej firmy lub firmy, w której pracujesz! To nic nie kosztuje!
Do zyskania: za darmo reklama i promocja działalności skierowanej do rodzin z dziećmi.

Po dodaniu miejsca lub usług przyjaznych dziecku i rodzinie, możesz zapraszać uczestników na organizowane przez siebie akcje i wydarzenia!

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!