Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Nie pomagajmy bakteriom! Chrońmy siebie i dzieci!

Antybiotyki. Tak, ale

18 listopada to Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach. Ważny, bo przypomina nam, jak je stosować, by były skuteczne.

Zwiększa się liczba bakterii opornych na dostępne leki, co powoduje, że coraz większej liczbie chorych nie można pomóc.

Szybko rozwijająca się antybiotykooporność jest spowodowana przede wszystkim nadużywaniem antybiotyków i ich złym stosowaniem. To przez to w genach bakterii zachodzą mutacje i drobnoustroje dzięki nim uodparniają się i nie giną w kontakcie z lekami.

Z badań opinii publicznej wynika, że 30-40 proc. respondentów przyjmuje leki niezgodnie z zaleceniami.

– Groźnym zjawiskiem jest pozostawianie niewykorzystanego antybiotyku na „zaś”. Duża część społeczeństwa jest zdania, że przyjmowania tych leków nie trzeba nawet konsultować ze specjalistą – podkreśla (na stronach rynekzdrowia.pl) prof. Waleria Hryniewicz, kierownik Zakładu Epidemiologii i Mikrobiologii Klinicznej Narodowego Instytutu Leków, jeden z ekspertów eBobas.pl.

Antybiotyki są wszechobecne: używane w hodowli zwierząt, ryb, produkcji kosmetyków czy środków czystości. Są dodawane nawet do farb i fug, co ma powstrzymać przed rozwojem w nich beztlenowców.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: choroby, bakterie, antybiotyki

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj