Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Lekcje w szkole nie powinny zaczynać się o godzinie ósmej

Nie zrywać dziecka z łóżka!

Im później zaczynają się lekcje w szkole podstawowej, tym uczniowie zdrowiej śpią i lepiej się zachowują – uważają amerykańscy naukowcy ze Szpitala Dziecięcego Hasbro w amerykańskim mieście Providence (Rhode Island).

Przesunięcie pierwszej lekcji o pół godziny powoduje, że uczniowie są bardziej rześcy i żwawi, poprawia się ich zachowanie i zdrowie.

Fot. iStockphoto

Przesunięcie pierwszej lekcji o pół godziny powoduje, że uczniowie są bardziej rześcy i żwawi, poprawia się ich zachowanie i zdrowie.

Zespół psychiatrów i pediatrów specjalizujących się w leczeniu zaburzeń snu u dzieci przeprowadził pilotażowe badania w niewielkiej prywatnej szkole. Okazało się, że uczniowie, dla których pierwszy dzwonek rozbrzmiewa każdego dnia nieco później niż w innych klasach, czerpią z dłuższego snu same korzyści.

Zdaniem kierującej badaniami dr Judy Owens, opóźnienie pierwszej lekcji już o skromne pół godziny powoduje, że uczniowie (od pierwszych klas szkoły podstawowej do gimnazjalistów) są bardziej rześcy i żwawi, poprawia się ich zachowanie i zdrowie. Wyniki badań lekarki z Providence opublikowano w magazynie „Archives of Pediatric and Adolescent Medicine”.

Niewystarczająca ilość snu wśród dzieci od wieku wczesnoszkolnego – a zdaniem pediatrów oznacza to mniej niż dziewięć godzin na dobę – to dziś troska specjalistów od zdrowia publicznego w wielu krajach wysokorozwiniętych. Dlatego dr Owens i jej koledzy po fachu nalegają na przesunięcie o kilkadziesiąt minut pierwszych lekcji we wszystkich szkołach, a zwłaszcza we wczesnych klasach szkoły podstawowej. By udowodnić, jak dobroczynny wpływ ma na dzieci dłuższe leniuchowanie w łóżkach każdego poranka, dr Owens poprowadziła badania m.in. w jednej z prywatnych szkół w najmniejszym z amerykańskich stanów – Rhode Island. Dyrekcja zadecydowała, że wszystkie lekcje w St. George's School będą się rozpoczynać nie o godzinie 8.00, jak do tej pory, ale 30 minut później.

Zmiany biologiczne u dzieci i młodzieży mogą spowodować syndrom zwany „opóźnieniem fazy”, który objawia się trudnościami w zasypianiu i częstym budzeniem się w nocy z powodu zaburzenia cyklu dobowego. – Optymalny czas snu dla dzieci w wieku szkolnym to 9 godzin i 15 minut na dobę, ale wielu uczniów śpi znacznie mniej, ponieważ wieczorem długo nie może zasnąć i budzi się kilka razy w ciągu każdej nocy. Większość młodych ludzi ma trudności z zaśnięciem przed godz. 23, więc idealny czas na ich pobudkę to około 8 rano – uważa dr Owens. – Decydują o tym nie tylko czynniki biologiczne, ale też kulturowe, np. zajęcia pozaszkolne i odrabianie lekcji. W efekcie braku snu w ciągu tygodnia dzieci odsypiają w weekendy, a to znów pogłębia zaburzenia rytmu dobowego i powoduje, że młodzi ludzie są mniej aktywni i rześcy za dnia.

Zdaniem lekarki, kolejne badania z tej dziedziny potwierdzają, że uczniowie są „chronicznie niewyspani i patologicznie zaspani”. Konsekwencje takiego stanu są długofalowe. Dzieci coraz częściej cierpią na zniżki nastroju, zaburzenia uwagi, pamięci i zachowania. Spada u nich motywacja do nauki, często nadmiernie tyją, a w późniejszym wieku chętnie sięgają po używki.
Zespół dr Judy Owens przebadał ponad 3 tys. uczniów w stanie Rhode Island i kilku wysokorozwiniętych krajach na całym świecie. Na podstawie przeprowadzonych tam ankiet powstał obszerny Raport o Nawykach Sennych (The Sleep Habits Survey), który zawiera analizę typowych zachowań młodych ludzi podczas zasypiania i budzenia się. Zamieszczono w nim też skale do pomiaru senności, problemów z zasypianiem i budzeniem się, a nawet stopnia depresji.

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • donnavito | 15-01-2015 23:14:17

    Święta prawda, ja zawsze marzyłam o lekcjach później, rano ledwo dawałam rade się umyc, a co dopiero myśleć, szkoda mi tych maluszków co w zimę czekają na autobusy szkolne ok.7 rano, jest jeszcze mroczno.
  • catrinka | 19-01-2015 13:06:28

    Ja od zawsze wstawałam z kurami i dużo łatwiej było mi się skupić na pierwszych lekcjach, niż na późniejszych. Tak samo z nauką. Wolałam wstać wcześniej, by się czegoś nauczyć niż siedzieć do późnej nocy, gdzie i tak wiedziałam, ze nic z tego nie będzie, bo mój mózg zwyczajnie nie funkcjonuje. Nie uważam, żeby taka zmiana miała czemuś służyć. Dzieciom i tak już zabrano sporo dzieciństwa i choci...
  • Doris85 | 07-04-2015 19:28:27

    Lekcje powinny się zaczynać o rozsądnej dla dzieci godzinie, zwłaszcza, że często maluchy muszą jeszcze do tej szkoły dojeżdżać co wiąże się z jeszcze wcześniejszym wstawaniem. Z drugiej jednak strony dni lekcyjne nie powinny być tak przeładowane jak to się teraz zdarza - że dzieci siedzą długie godziny w szkole, a później zamiast odpocząć i poświęcić chwilkę czasu na zabawę siedzą długo nad za...
  • yorkk1k | 10-04-2015 14:00:03

    Zgadzam się, że tak wczesne wstawanie nie jest dobre dla zdrowia. A dodatkowo na porannych lekcjach ciężko się skupić na nauce. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie coś się zmieni w tej sprawie.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zerówka, zachowanie, szkoła, sen, nauka

Polecamy

Możemy się postarać, by nasze dziecko nie musiało się wstydzić mamy, taty czy sytuacji rodzinnej.

Kiedy dzieci wstydzą się swoich rodziców?

O tym czy i dlaczego dzieci wstydzą się czasem swoich rodziców, rozmawiamy z Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj