Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jakich zasad przestrzegać, żeby członkowie rodziny, a zwłaszcza dzieci nie były otyłe?

Twój Ekspert Dietetyk, Specjalista żywienia człowieka

Bardzo ważne, aby dieta składała się z pięciu posiłków dziennie, oddzielonych od siebie stałymi – trzygodzinnymi przerwami. Dzięki temu unika się podjadania. Ostatni posiłek powinien być nie później niż półtorej godzinny przed snem i nie później niż o godz. 19.

Mgr inż. Dominik Konecki, dietetyk, specjalista żywienia człowieka

Fot. Archiwum

Mgr inż. Dominik Konecki, dietetyk, specjalista żywienia człowieka

Moim młodym pacjentom, tak dobieram dietę, żeby im smakowała i była dostosowana do ich aktywności fizycznej. Jako dietetyk, uważam że jedzenie jest przyjemnością i nie mogę je pozbawić pacjenta. Np. proponuję wybrać jeden dzień w tygodniu, jako tzw. dzień słodyczy albo zamiast takiego dnia ograniczyć słodycze do 3 - 4 kostek czekolady dziennie.

Bardzo ważne jest, aby posiłki były pełnowartościowe tj. dostarczały wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Dieta powinna zawierać dużo warzyw i owoców, chude gatunki mięsa (cielęcina, drób) i ryb. Najbardziej spośród owoców kaloryczne są winogrona, banany, awokado, natomiast niskokaloryczny jest np. arbuz. Umiarkowane energetycznie są owoce cytrusowe. Całkowicie eliminujemy z diety fast foody. Ważne, aby w diecie były węglowodany złożone, które utrzymają stały poziom glukozy we krwi.

Na stopień wystąpienia otyłości u dziecka wpływają także spożywane płyny. W diecie dziecka nie mogą być napoje typu coca-cola, soki kartonowe, napoje gazowane, które to produkty są bardzo kaloryczne i w rezultacie przyczyniają się do wystąpienia otyłości u dziecka. Jeśli dziecko nie lubi pić wody, proponuję soki świeżo wyciskane, rozcieńczone wodą.

Jeśli już dopuściliśmy do otyłości dziecka, najlepiej jednak skonsultować dietę ze specjalistą, który zdiagnozuje przyczyny otyłości u dziecka i ustali mu indywidualną dietę.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • donnavito | 15-01-2015 11:26:56

    To nieprawda z tym ostatnim posiłkiem, powinien być ok. 3 godziny przed snem, ja np. chodze spać o 2 w nocy, nie wyobrażam sobie jesć o 19 i potem głodować.
  • Doris85 | 08-04-2015 11:57:59

    Ważna jest nie tylko odpowiednia ilość posiłków, właściwy dobór składników odżywczych, ale i ruch. I zgadzam się co do tego, że nie zawsze istnieje możliwość zjedzenia ostatniego posiłku o godzinie 19. Jeśli pracuję cały dzień i wracam do domu o 19 - po całym dniu jedzenia kanapek chcę zjeść coś świeżego i nie czuć głodu w nocy - lekka sałatka nie powinna zaszkodzić nawet jeśli zjem ją o 20 - 21.
  • bebe82 | 27-04-2015 13:54:02

    I oczywiście warto zadbać o odpowiednie składniki jedzenia. Przetworzone jedzenie nikomu nie służy, a już na pewno nie dzieciom. Na szczęście mój szkrab je w przedszkolu, ale w weekendy zawsze gotuję świeże i zdrowe obiady.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: napoje, nadwaga, kuchnia rodzinna, dieta dziecka, dieta, owoce

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj