Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Cukrzyca ciążowa

Na ogół wystarczy odpowiednia dieta i opieka lekarska

Zaburzenia tolerancji węglowodanów w ciąży określane są mianem cukrzycy ciążowej. Najczęściej choroba mija po porodzie. Jednak w trakcie ciąży matka musi szczególnie dbać o swoje i dziecka zdrowie.

Cukrzyca ciążowa zagraża m.in. kobietom otyłym i po 25. roku życia.

Fot. iStockphoto

Cukrzyca ciążowa zagraża m.in. kobietom otyłym i po 25. roku życia.

U niektórych kobiet dochodzi do rozwoju cukrzycy w okresie ciąży. — Stan ten, czyli pojawienie się po raz pierwszy w okresie ciąży nietolerancji glukozy, nazywa się cukrzycą ciążową. Problem dotyczy około 3 proc. ciężarnych — mówi prof. Ewa Wender - Ożegowska z Kliniki Położnictwa i Chorób Kobiecych, Katedry Ginekologii, Położnictwa i Onkologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.

Ten typ cukrzycy jest wywoływany zwiększoną w czasie ciąży opornością tkanek na działanie insuliny. Często chorują kobiety otyłe, po 25. roku życia. W grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę ciążową są m.in. kobiety, które wiele razy rodziły i ich dzieci były o dużej masie ciała, kobiety z nadciśnieniem tętniczym oraz te, u których cukrzycę stwierdzono w poprzednich ciążach. Takie pacjentki diagnozuje się w kierunku tego typu cukrzycy, zaraz po pierwszej wizycie u ginekologa, który zleca wykonanie tekstu diagnostycznego. Jeśli wynik będzie prawidłowy, test powtarza się dopiero w połowie ciąży.

Kobiety niezagrożone cukrzycą, również obowiązkowo przechodzą ten test w połowie ciąży, między 24. a 28. tygodniem. — Jeśli wykaże nieprawidłową wartość, mamy do czynienia z tzw. cukrzycą ciążową — mówi profesor Wender - Ożegowska. Zbyt późne rozpoznanie choroby, może mieć negatywne skutki dla matki i jej dziecka. Pacjentka leczona jest wówczas dietą, a jeśli nie uzyska się tą drogą spodziewanego efektu, wprowadza się leczenie insuliną. — Zaburzenia gospodarki węglowodanowej najczęściej mijają po porodzie. W związku z tym na ogół możemy zrezygnować z podawania insuliny, kontrolujemy jednak nadal poziomy glikemii przez co najmniej kilka dni po porodzie, a po skończeniu połogu powtarzamy test diagnostyczny, aby wykluczyć cukrzycę. Dopiero po tym czasie można ustalić, czy przyczyną była tylko cukrzyca wywołana ciążą — tłumaczy.

 

Glikemia musi być w normie

W prowadzeniu ciężarnej z cukrzycą najistotniejsze znaczenie ma uzyskanie prawidłowej glikemii (HbA1C<6,3 proc.) przez cały okres ciąży.
— Prawidłowa glikemia u matki ma zasadnicze znaczenie w zapobieganiu wadom rozwojowym. Należy pamiętać, że okres rozwoju najważniejszych narządów, to pierwsze kilka tygodni po zapłodnieniu — dodaje. Za prawidłowe kryteria wyrównania cukrzycy w okresie ciąży przyjmuje się wartości glikemii na czczo poniżej 90 mg/dl, w jedną godzinę po posiłku 120- 130 mg/dl, a w dwie godziny 120 mg/dl, natomiast średnia glikemię dobową poniżej 100mg/dl. Źle wyrównana cukrzyca jest przyczyną zaburzeń rozwojowych u płodu. — Płód jest narażony na w pierwszych tygodniach życia płodowego na śmierć z powodu poronienia lub "nadmierne odżywienie" powodujące powstawanie wad rozwojowych: serca, układów: moczowego, pokarmowego, nerwowego. Zagrożeniem jest też wcześniactwo, zaburzenia oddechowe wynikające z niedojrzałości układu oddechowego — dodaje prof. Ewa Wender-Ożegowska. Matce zaś może grozić rozwój nadciśnienia indukowanego ciążą, stan przedrzucawkowy, nawracające infekcje dróg moczowych oraz pogorszenie zmian naczyniowych naczyniowych (w nerkach i na dnie oka).

Obecnie pacjentki, które intensywnie kontrolują swoją chorobę, utrzymują prawidłowe poziomy glikemii, uczęszczają regularnie do swojego diabetologa, okulisty i ginekologa zajmującego się problemami tej grupy kobiet, rodzą zdrowe dzieci, przechodzą ciążę bez większych powikłań — podsumowuje prof. Wender- Ożegowska

 

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • joani | 24-01-2015 22:31:28

    Od 2014 zmieniły się normy dopuszczalne.. jak dla mnie są tak wysokie, że aż nie do przyjęcia. Więc jak ktoś rodził 2 lata temu i dostawał insuline, moze okazać się ,że teraz jakby miał te same wyniki, powiedzianoby mu że jest w normie... Ja niestety zmagałam się z cukrzycą i też lekarz głupiał i nie wiedział czy brać pod uwagę nowe rozporządzenie czy stare, bo wg nowych były wyniki w normie.....
  • wojtaszek | 31-01-2015 22:05:21

    Joani nie wiem jakie normy Tobie lekarz przedstawił ale ja już w 2014 roku miałam bardzo zaostrzone normy i podobno takie obowiązują dla kobiet ciężarnych. Glukoza na czczo nie powinna przekraczać 90mg/dl a godzinę po zjedzeniu posiłku 120 mg/dl. Dla kobiet nie będących w ciąży te normy są łagodniejsze.
  • joani | 01-02-2015 00:04:19

    Niestety to są stare normy. Obecnie przyjmują: na czczo < 105 mg%, po jednej godzinie < 200 mg%, po dwóch godzinach < 140 mg%. Rozbieżność jest znaczna i więksość lekaray nie "dopuszcza" nawet tych nowych norm do "głosu" i wzoruje sie na starych zasadach.
  • dorianka | 12-07-2022 18:15:01

    Niestety nie mamy wpływu na cukrzycę ciążową. Ja będąc w drugiej ciąży zachorowałam na cukrzycę ciążową i musiałam brac isulinę oraz mierzyć poziom cukru kilka razy dziennie. Bardzo dobry i wiarygodny okazał się glukometr Glucomaxx, polski i niezawodny sprzęt.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Możemy się postarać, by nasze dziecko nie musiało się wstydzić mamy, taty czy sytuacji rodzinnej.

Kiedy dzieci wstydzą się swoich rodziców?

O tym czy i dlaczego dzieci wstydzą się czasem swoich rodziców, rozmawiamy z Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj