Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Wymioty

Trzeba wzmóc czujność

Wymioty to cofanie treści żołądkowej pod ciśnieniem. To nieprzyjemne i moje dzieci zawsze wtedy płakały. Bez względu, czy miały kilka czy kilkanaście miesięcy.

Wymioty są groźne, bo mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu niemowlęcia.

Fot. iStockphoto

Wymioty są groźne, bo mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu niemowlęcia.

Żeby nie drażnić

Moja starsza córeczka, która ma teraz pięć i pół roku, do dziś wymiotuje, kiedy ma wysoką temperaturę. Często mam problem z podaniem jej leku przeciwgorączkowego, bo konsystencja syropów (paracetamol, ibufen) prowokuje wymioty. Podaję więc dawkę leku na raty. Syrop nabieram do aplikatora albo strzykawki i dziecko połyka po centymetrze leku i po łyczku wody. Nie mogę też wtedy dawać jej dużo picia, bo to jedynie podrażnia żołądek i wywołuje torsje. Córka pije powoli, po jednej łyżeczce, najlepiej wodę. Nie polecam soków ani herbaty.


Stan alarmowy

Wymioty są często objawami wielu chorób i najczęściej sygnalizują u maluchów jakąś chorobę. Bardzo często u moich dzieci było tak, że najpierw wymiotowały, a po kilku godzinach pojawiała się gorączka i zaczynała jakaś choroba. Im mniejsze dziecko, tym bardziej wymioty są niebezpieczne. Gwałtowne wymioty bardzo szybko mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu, dlatego konieczne jest zawsze jak najszybsze ustalenie ich przyczyny. A tych może być wiele u dzieci, m.in. przekarmianie i przegrzewanie. Wymioty poprzedzone bólem brzucha i przynoszące ulgę, świadczą na ogół o zatruciu pokarmowym. Wymioty mogą poprzedzać infekcje wirusowe i bakteryjne (grypy, anginy, zapalenie uszu). Wymiotują dzieci–alergicy po zjedzeniu składnika uczulającego. Torsje pojawiają się m.in. przy zapaleniu opon mózgowych, wstrząsie mózgu i przy chorobie lokomocyjnej. Zdarza się też przerostowe zwężenie odźwiernika żołądka, czyli choroba przewodu pokarmowego (wymaga operacji). Ujawnia się w pierwszym kwartale życia dziecka. Towarzyszą jej gwałtowne chlustające wymioty po posiłkach.
Pamiętaj, że nie możesz dopuścić do sytuacji, kiedy dziecko wymiotuje przez sześć godzin i nie pije albo, jeśli torsje pojawiają się przy każdej próbie wypicia czegoś. Groźny jest też stan wyczerpania i nienaturalna senność oraz suchość ust, języka i nie oddawanie moczu (w przypadku wymiotów lekarz zawsze zapyta się, czy dziecko regularnie siusia i kiedy siusiało ostatni raz).

Zdaniem eksperta

 • Avatar

  Dr n. med. Joanna Brett Chruściel

  Specjalista chorób dziecięcych, diabetolog. Dyrektor Centrum Medycznego Lux Med Chmielna oraz Centrum Medycznego KEN. Od początku pracy zawodowej, czyli 20 lat, związana z pediatrią i diabetologią dziecięcą w Centrum Zdrowia Dziecka. Od 2000 r. ...

  Jak pomóc wymiotującemu dziecku i kiedy wymioty są niebezpieczne?

  Gdy dziecko wymiotuje, przede wszystkim trzeba je nawadniać, bo to, co jest groźne przy wymiotach, to odwodnienie. Rodzice muszą pilnować, żeby dziecko jak najwięcej piło. Aby nie prowokować kolejnych wymiotów, trzeba aplikować dziecku picie w jak najmniejszych, tolerowanych przez nie ilościach, na przykład co minutę jedną łyżeczkę wody. Najlepiej podawać nawadniające płyny doustne, bo uzupełniają one nie tylko wodę, ale również elektrolity, które dziecko traci w trakcie wymiotów.
  Niebezpieczne są wymioty bardzo intensywne, chlustające, kiedy dziecko odmawia przyjmowania doustnie płynów oraz gdy jego stan ogólny pogarsza się. Wtedy dziecko musi zobaczyć lekarz, żeby ocenić jego stan zdrowia i zdecydować, czy potrzebuje nawadniania drogą żylną w szpitalu (podania kroplówki).
   

Zapytaj innych co sądzą na ten temat:

nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • imdobramama | 13-05-2009 12:06:01

  Czasami zadarzało się u nas tak, że dziecko wymiotowało tak wiele razy, że kilka razy w nocy trzeba było zmieniać pościel, a w dzień przebierać, myć i dziecko i miejsca zabrudzone. Dzieci zawsze płakały przy wymiotach, to było dla mnie zrozumiałe - duży dyskomfort, złe samopoczucie, brzydki zapach i smak w buzi. Młodsze dziecko powiedziało raz, że przeprasza za wymiotowanie na kanapie. Tłumaczy...
 • ptysiowa_mama | 17-03-2010 18:38:00

  Mój synek ma za sobą trzecie wymioty w życiu - pierwsze towarzyszyły przeziębieniu, gdy był malutki, drugie wzięły się nie wiadomo skąd i nie poskutkowały żadną chorobą, trzecie - niedawno - wystąpiły chyba z przejedzenia (papryką). Nie chciał pić bezpośrednio po wymiotach, szarpało go kilka razy w ciągu trzech godzin - wymiotował, przebierałam i zasypiał. Ale w nocy wypił cały duży kubek wody,...
 • lysa_222 | 24-05-2012 16:54:03

  Moj 4 miesieczny synek zacza wymiotować tak nagle nie je tak często jak wcześniej co 3 godziny tylko co 5-6 godzin malo pije w ciagu dnia nie wiem co mu dolega .Lekarz rodzinny stwierdził ze to może być od kaszki albo nałykał się powietrza.Bardzo sie boje choc to moje drogie dziecko ale o roznych chorobach sie czytac i slyszy.
 • anialadeevit | 15-02-2013 22:39:46

  Trzeba przede wszystkim nawadniać, małymi łyczkami, aby nie podrażnić żołądka. Ścisła dieta nie jest wskazana, zaleca się raczej szybki powrót do normalnej diety (karmienie piersią, u starszych dzieci- oczywiście bez ciężkostrawnych czy tłustych potraw).

Poczytaj również

Czy małe dziecko może biegać po plaży „na golasa”?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj

Zapraszamy!

Zarejestruj się na eBobas.pl , a uzyskasz dostęp do wybitnych ekspertów wszystkich specjalności i medycyny, bezpłatnych ogłoszeń w Bazarku, interaktywnej internetowej Książeczki Zdrowia Dziecka i wielu innych atrakcji. Np. konkursów, które u nas są non stop!

Załóż konto

Załóż na eBobas.pl konto biznesowe swojej firmy lub firmy, w której pracujesz! To nic nie kosztuje!
Do zyskania: za darmo reklama i promocja działalności skierowanej do rodzin z dziećmi.

Po dodaniu miejsca lub usług przyjaznych dziecku i rodzinie, możesz zapraszać uczestników na organizowane przez siebie akcje i wydarzenia!

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!