Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Nadmierne rogowacenie skóry

„Gęsia skórka” nie jest groźna

Mama trzynastomiesięcznego Rafałka jest przerażona po ostatniej wizycie u dermatologa. U chłopca stwierdzono przymieszkowe rogowacenie skóry. Krostki, które maluch ma na buzi, rączkach i nóżkach utrzymują się już prawie rok. Lekarz rodzinny uspokajał, że to samo przejdzie. Czy diagnoza dermatologa to coś poważnego?

O nadmiernym rogowaceniu skóry rozmawiamy z dr n. med. Moniką Kapińską-Mrowiecką, dermatologiem i alergologiem

W wieku niemowlęcym rogowacenie skóry objawia się rzadko. Rogowacenie skóry najczęściej występuje u dzieci między pierwszym a piątym rokiem życia i może współistnieć z AZS.

Fot. iStockphoto

W wieku niemowlęcym rogowacenie skóry objawia się rzadko. Rogowacenie skóry najczęściej występuje u dzieci między pierwszym a piątym rokiem życia i może współistnieć z AZS.

 

Co się stosuje na rogowacenie mieszków u dzieci starszych lub nawet nastolatków?

U dzieci starszych i młodzieży, u których rogowacenie mieszkowe może być nasilone, stosuje się tzw. retinoidy, czyli preparaty pochodne kwasu witaminy A tzw. tretinoinę.

W jakim wieku głównie objawia się rogowacenie mieszkowe?

U niemowląt i małych dzieci rogowacenie przymieszkowe najczęściej związane jest z suchością skóry, która może być wyrazem łagodnych postaci atopowego zapalenia skóry. U młodzieży zmiany nasilone na twarzy, a szczególnie policzkach, ramionach, udach i pośladkach mogą być związane z wiekiem pokwitania i zmianami hormonalnymi, typowymi dla tego wieku.
Przebieg jest też łagodny i zmiany mogą ustąpić samoistnie lub stosuje się leczenie o którym wcześniej mówiłam. Zawsze to zaburzenie nasila się jesienią i zimą, a zdecydowanie poprawia w okresie letnim.

Czasem dzieci, a szczególnie nastolatki lubią dłubać przy takich zmianach skórnych, czy to jest niebezpieczne i dlaczego?

Wszelkie próby usuwania mechanicznego, to znaczy. wyskubywania czopków rogowych mogą spowodować pojawienie się blizn i wtedy szczególnie chętnie przepisuje się leczenie zmniejszające te objawy. U nastolatków, jak i osób dorosłych można uzyskać dużą poprawę poprzez stosowanie złuszczania naskórka tzw. peelingu. Stosując peelingi mechaniczne czy chemiczne możemy uzyskać całkowite ustąpienie zmian lub widoczną poprawę. Takie zabiegi powinny być jednak wykonywane przez lekarza.

Czy objawy przymieszkowego rogowacenia skóry są tak wyraźne, że trudno je pomylić z innymi chorobami?

Rozpoznanie rogowacenia przymieszkowego jest łatwe – jednak musimy wziąć pod uwagę i inne zaburzenia, którym te same objawy mogą towarzyszyć, a mianowicie: niedobór witaminy A, rzadką chorobę, jaką jest liszaj czerwony Wilsona, schorzenie o nazwie łupież czerwony mieszkowy, czy rogowacenie mieszkowe wyłysiające. Są to schorzenia wymagające leczenia specjalistycznego i nie występują w wieku niemowlęcym.

Czy często rogowacenie skóry pojawia się u małych dzieci?

W wieku niemowlęcym objawia się rzadko, we wczesnym dzieciństwie pojawia się zwykle między pierwszym, a piątym rokiem życia i może współistnieć z AZS. W okresie pokwitania nastolatków jest zjawiskiem dość częstym i ogólnie można powiedzieć, że dziewczynki mają częściej problem niż chłopcy. U osób dorosłych występowanie rogowacenia jest rzadsze niż w wieku pokwitania i może być cechą danej osoby utrzymującą się do końca życia.

Czym grozi przeoczenie przez mamę np. w niemowlęctwie rogowacenia skóry?

Rogowacenie przymieszkowe jest zaburzeniem łagodnym i niekoniecznie musi być leczone, natomiast jeżeli mu towarzyszy duże wysuszenie skóry, objawy zapalne skóry (pęcherzyki) należy poddać dziecko badaniu u dermatologa, celem ustalenia ewentualnego podejrzenia w kierunku atopowego zapalenia skóry lub chorób związanych z zaburzeniami rogowacenia naskórka. Jeżeli badania to potwierdzą konieczne jest stosowanie się do zaleceń lekarza (dermatologa, alergologa, pediatry).

Co może sama matka zastosować?

Emolienty, dostępne w aptekach dostosowane do wieku dziecka, zalecane w atopowym zapaleniu skóry i suchości skóry, a także kąpiele lecznicze z dodatkiem preparatów olejowych: o składzie olejku macadamia, alantoliny, masła Shea, parafiny, czy oleju parafinowego.


* Dr n. med. Monika Kapińska-Mrowiecka, dermatolog i alergolog, ordynator Oddziału Dermatologii Szpitala Specjalistycznego im. St. Żeromskiego w Krakowie

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • anula_7777 | 19-07-2012 14:50:56

    Hej , jesli chodzi o rogowacenie to miałam ten sam problem przez bardzo długi czas .... aż nasza dr alergolog poleciła nam SQUAMAX - Emulsja - stosuje się dwie godziny przed kąpielą (po czym zmywamy) ,a po kąpieli natłuszcza się my używamy diprobase maść (rewelacja).Problemu nie ma , Liśka znów ma skórę jak niemowlak )))) Przetestujcie
  • mamusiasynusia | 18-10-2012 10:56:29

    witam.jestem mamą dwóch szkrabów. młodszy 2,5 letni ma właśnie nadmierne rogowacenie przymieszkowe od 1 roku życia. na początku były to tylko drobne krosteczki na rączkach, nóżkach i policzkach. niestety po jakimś czasie stan skóry pogorszył się, zwiększyła się ilość krostek i pojawiło się mocne zaczerwienienie skóry, szczególnie na twarzy. o tym co to jest dowiedziałam się dopiero w czerwcu te...
  • joannaeich | 17-12-2014 10:44:50

    u nas tego problemu nie było z sykiem. Ale nigdy nie wiadomo jak to będzie przy kolejnym dziecku , więc artykuł i sposoby na to z waszych komentarzy na pewno sie przydadzą
  • martynka002 | 11-01-2015 14:50:13

    bardzo się ciesze , że jak do tej pory taki problem sie u nas nie pojawił. Bacznie obserwuje ciałko córki i nie zauwazyłam nic niepokojącego.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: skóra dziecka, skóra, rumień, alergia

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj