Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Od 30. tygodnia ciąży ostrożnie z kwasem foliowym w pigułkach!

Jedna z przyczyn astmy u dzieci

Kobiety, które w czasie ciąży łykają kwas foliowy, narażają swoje dzieci na astmę!

Kwas foliowy zawarty w pożywieniu nie szkodzi w żadnym okresie ciąży.

Fot. iStockphoto

Kwas foliowy zawarty w pożywieniu nie szkodzi w żadnym okresie ciąży.

 

300 milionów chorych na świecie

Badania australijskich specjalistów to ważny element w walce z narastającą liczbą zachorowań na astmę w krajach wysokorozwiniętych. Astma oskrzelowa, zwana też dychawicą, jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą zapalną, która w konsekwencji ogranicza wydolność górnych dróg oddechowych z powodu niekontrolowanych skurczów oskrzeli oraz gromadzenia się w nich gęstego śluzu. Jednym z najważniejszych czynników ryzyka rozwoju astmy są postępujące zmiany genetyczne, zachodzące m.in. pod wpływem zmieniających się warunków środowiska i stylu życia, liczba chorych rośnie więc z pokolenia na pokolenie. 
W ciągu ostatniej dekady podwoiła się globalna liczba cierpiących na to schorzenie. Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), dziś na świecie na astmę choruje 300 milionów ludzi, a do roku 2025 zapadnie na nią kolejne 100 mln. W Europie astma to przypadłość ok. 30 mln ludzi, a w niektórych społeczeństwach cierpi na nią nawet 40 proc. osób. Jak podaje Polskie Towarzystwo Alergologiczne, najwyższe wskaźniki zapadalności na astmę i choroby alergiczne stwierdza się w krajach wysokorozwiniętych, takich jak Wielka Brytania, Szwecja, Finlandia, Australia, Nowa Zelandia, Kanada. Szacuje się, że w Polsce na astmę choruje już ponad 3 mln osób, w tym 200 tys. ciężko.
Według danych WHO co roku na astmę umiera ok. 255 tys. ludzi (w Europie – jedna osoba co godzinę). Jeden na 250 wszystkich zgonów na świecie spowodowanych jest astmą. Leczenie tej choroby w krajach Unii Europejskiej kosztuje rocznie prawie 17.7 mld euro. Fińscy naukowcy stwierdzili, że leczenie chorych na ciężką astmę jest ponad trzynastokrotnie droższe niż terapia ludzi cierpiących na łagodną jej formę. Z kolei z prac przeprowadzonych we Francji wynika, że nawet 86 proc. chorych na astmę oskrzelową jest niewłaściwie leczonych, a ponad 60. proc. nie przyjmuje żadnych leków. Tymczasem prawidłowe leczenie u około 90 proc. chorych pozwala na opanowanie astmy i umożliwia im normalne funkcjonowanie w codziennym życiu.


 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • mikaa997 | 24-02-2015 17:36:05

    Zdziwił mnie ten artykuł bo przecież kwas foliowy jest w każdym suplemencie diety dla kobiet w ciąży. Ja taki łykałam nawet jeszcze po ciąży gdy karmiłam piersią.
  • dorota2010 | 08-03-2015 12:11:15

    Mam zalecenia od lekarza przyjmować kwas foliowy od początku do końca ciąży. Pierwszy raz słyszę, że kwas foliowy może zaszkodzić... Większość kobiet zażywa kwas do zakończenia ciąży, a nie które nawet - w tym ja brałam już wtedy gdy planowałam powiększyć rodzinę.
  • donnavito | 08-03-2015 22:09:33

    Pewnie ze jest w kazdym suplemencie, moze niektórym dziewczynom lekarz kazał zazywac dodatkową dawkę osobno.
  • edytta88 | 25-06-2016 18:24:22

    Szczerze to nie jestem przekonana... Przecież kwas foliowy wskazany jest już długo przed ciążą, no i w trakcie. Przed ciążą brałam, a w ciąży co prawda zmieniłam na folik mama, ale on w składzie też ma kwas foliowy i przecież jest typowo dla kobiet w ciąży ;-)

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zdrowe produkty, dieta, ciężarna, choroby, bezpieczeństwo

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj