Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zasady zdrowego odżywiania się dla kobiet w ciąży

Uniwersalne menu

Produkty zbożowe, takie jak zboża, ziarna, nasiona i pestki powinny być głównym źródłem energii dla kobiet w ciąży.

Zalecane są tłuste, morskie ryby  śledź, makrela, łosoś, szprotki, sardynki, halibut.

Fot. iStockphoto

Zalecane są tłuste, morskie ryby śledź, makrela, łosoś, szprotki, sardynki, halibut.

Jesteś w ciąży? Jedz 4-6 pełnowartościowych posiłków dziennie.

W każdym powinno być białko zwierzęce i roślinne, węglowodany złożone i proste (zboża, ziarna, owoce, miód), naturalne witaminy w postaci warzyw i owoców oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (ryby, ziarna, oliwa z oliwek).

W jadłospisie kobiety w ciąży powinny być produkty mleczne (mleko, maślanka, kefir, jogurty naturalne). Należy unikać konserwantów i dodatków smakowych w produktach mlecznych. Zamiast tego dodawać naturalne, mrożone lub suszone owoce albo miód pszczeli.

2-3 razy w tygodniu kobieta w ciąży powinna jeść chude mięso, w pozostałe dni tłuste, morskie ryby. Polecany jest śledź, makrela, łosoś, szprotki, sardynki, halibut.

Jedz dziennie 5-6 porcji warzyw i owoców do każdego posiłku. To niezbędna porcja witamin i minerałów dla mamy i dziecka.

Pij dużo wody mineralnej, najlepiej między posiłkami (od 1,5 –3 litrów dziennie).

Kobieta w ciąży powinna całkowicie wyeliminować z codziennego jadłospisu bezwartościowe, konserwowane, wielokrotnie przetwarzane tłuste produkty.

Unikaj jedzenia złych, trans kwasów tłuszczowych, konserwantów, barwników, cukru rafinowanego w szczególności występujących w fast -foodach, słodyczach i napojach gazowanych.

Ogranicz jedzenie ciast, ciasteczek, czekolad i słodyczy. Zamień je na suszone i świeże owoce, miód, orzechy, pestki i ziarna.

Ogranicz solenie. Zastąp ją naturalnymi ziołami i przyprawami. Ogranicz ostre przyprawy.

Wyeliminuj napoje gazowane, soki owocowe konserwowane chemicznie, napoje energetyczne.

  
* konsultacja - Anna Lewitt dietetyk i trener żywienia oraz właścicielka Centrum Treningu Osobistego i Dietetyki Ego w Warszawie

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL, halina2159.

Komentarze

  • mikaa997 | 09-02-2015 17:28:44

    Warto zwrócić też uwagę na sposób przygotowywania posiłków. Polecam gotowanie warzyw na parze, unikanie smażonych i ciężkich potraw oraz zrezygnowanie z dodatków typu: zupa w proszku, przyprawa typu wegera, magi itp.
  • Doris85 | 04-04-2015 11:00:28

    Dobrze jest stosowac wlasciwa diete juz w momencie staran o dziecko. I zwrocic uwage nie tylko na eliminowanie produktow szkodliwych, ale i wlasciwy dobor skladnikow w naszym codziennym menu. I kontynuowac taki sposob odzywiania zawsze - a nie tylko w ciazy.
  • Adelajda04 | 17-08-2016 15:17:31

    A czy to prawda, że w ciąży nie można pić zielonej herbaty? Wiem, że ona w dużej ilości nie jest wskazana ogólnie, ale gdzieś obiło mi się o uszy, że w ciąży najlepiej nie pić jej wcale... to prawda?
  • pauliska | 08-02-2017 09:28:54

    częstsze ale mniejsze posiłki ogólnie dieta bardzo zróżnicowana, można poszperać w necie w poszukiwaniu jakichś jadłospisów dla ciężarnych, ja ostatnio polubiłam stronkę świadome macierzyństwo

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj