Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Całodobowe przedszkola

Hamulcowy rozwoju dziecka

W Nowej Zelandii przeciw pozostawianiu dzieci zbyt długo w przedszkolach zaprotestowali sami nauczyciele. W Polsce całodobowych przedszkoli przybywa. Tymczasem jest wiele sposobów na zapewnienie dziecku opieki bez porzucania dziecka w obcym dla niego środowisku.

Pozostawienie dziecka na noc w całodobowym przedszkolu burzy jego poczucie bezpieczeństwa

Fot. iStockphoto

Pozostawienie dziecka na noc w całodobowym przedszkolu burzy jego poczucie bezpieczeństwa

W Polsce działa już kilkanaście całodobowych przedszkoli, nie tylko w dużych miastach jak Kraków, Warszawa, Łódź, ale też w niewielkich miejscowościach – kilka miesięcy temu całonocne przedszkole pojawiło się m.in. w Sierpcu.
- Wystarczy, że uprzedzi nas pani kiedy synek ma zostać na noc, zorganizujemy nauczyciela, wszystko będzie w porządku, proszę się nie niepokoić – zapewniła mnie nauczycielka z krakowskiego przedszkola. Na potrzeby tego artykułu wymyśliłam historię: mam czteroletniego synka Karola, w lipcu zaczynam nowy projekt w pracy, co najmniej przez tydzień będzie trzeba pracować właściwie 24 godziny na dobę, muszę zapewnić na ten czas opiekę dziecku.
Okazało się, że Karola mogę przyprowadzić o każdej porze. Od godz. 7 do 17 przedszkole działa swoim zwykłym rytmem: poranne przyprowadzanie dzieci, śniadanie, zajęcia z wychowawcą, obiad, leżakowanie, zabawy na powietrzu. Mój wymyślony synek może dołączyć do około 20-osobowej przedszkolnej grupy na równych prawach z przedszkolakami, które do przedszkola chodzą na stałe. Za każdą godzinę jego pobytu zapłacę 15 złotych. Cennik zmienia się dopiero godzinie 22. Za nocną opiekę nad dzieckiem rodzic płaci tu 120 złotych. Jeśli synek miałby nocować w przedszkolu kilkakrotnie, mogę wykupić karnet. W Warszawie nocna opieka przedszkolna nad dziećmi jest droższa, ale nie o pieniądze tu chodzi.

 

Noc w przechowalni

W krakowskim przedszkolu dzieci nocują incydentalnie, najczęściej jeden maluch pod opieką nauczyciela – czasem rodzeństwo. Mój wymyślony Karol zostałby więc w przedszkolu sam na sam z nauczycielem, w obcym dla siebie miejscu. Czy to byłoby dobre rozwiązanie?
- Jestem przeciwna pozostawianiu dzieci na noc w instytucji, dajemy im sygnał, że można je oddać na przechowanie, to burzy jego poczucie bezpieczeństwa – krytykuje Monika Rościszewska-Woźniak, psycholog z Fundacji Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego, która od lat promuje w Polsce edukację przedszkolną i pomaga tworzyć małe przedszkola na wsiach.
W wieku przedszkolnym u dziecka kształtuje się poczucie więzi z domem, bezpieczeństwa, jako kilkulatek uczy się bliskości, zaczyna mówić o tęsknocie. Rościszewska przekonuje, że dziecko dużo lepiej poradzi sobie z nieobecnością rodziców, jeśli będzie mogło zasnąć w swoim pokoiku, w swoim łóżku. - Współcześni zabiegani i zapracowani rodzice przyzwyczaili się, że kupić można każdą usługę, że można ułatwiać sobie życie za pieniądze na każdym polu. Przecież ci rodzice mogliby poprosić o pomoc w opiece nad dzieckiem rodzinę, przyjaciół. A jeśli ich obok siebie nie mają, to znaczy, że nie potrafią tworzyć już żadnych społecznych więzi – stwierdza.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • wojtaszek | 31-01-2015 23:01:25

    Dwa lata temu zwróciłam uwagę na ogłoszenie o organizowniau sylwestra dla dzieci. Rodzice mogą pójść na imprezę a dzieci przebywają w jakimś kolorowym miejscu( nie było to przedszkole) i mają zapewnioną opiekę, wyżywienie, nocleg na materacu i śniadanie. Cena była ok 120 zł i dodane fotki z jakiejś innej imprezy. Zastanawiałm się wówczas ile z tych dzieci przepłacze pół nocy kiedy uświadomi sob...
  • joanka106259 | 03-02-2015 15:53:20

    Ja również nie zostawiłabym na noc synka w przedszkolu czy innym tego typu miejscu. Sami nie mamy w mijescu zamieszkania babci czy dziadka, z którym moglibśmy zostawić synka, ale mamy przyjaciół, znajomych którzy również mają dzieci i nawzajem sobie pomagamy, gdy rodzice chcą wyjść wieczorem. Uważam, że jak się chce zawsze znajdzie się taki sposób, przecież każdy ma zaufanych znajmoych, przyjac...
  • donnavito | 05-02-2015 21:51:36

    U nas w Sylwestra dla dzieci sie robi stolik, mają swoją imprezę, a dorośli obok swoją, z dorosłych zawsze co najmniej 1 nie pije nawet symbolicznej lampki szampana, zeby móc w razie co prowadzić, dzieci sie wytanczą, pojedzą pyszności i idą spać.
  • Doris85 | 05-04-2015 13:43:19

    Nie wyobrażam sobie zostawiać na cały dzień dziecka w przedszkolu. Ale dobrze by było jakby przedszkola były czynne dłużej i rodzice sami mieli możliwość wyboru o której dziecko zaprowadzają i odbierają. U nas np. maż często chodzi do pracy na 14, ja kończę o 18 - dla nas idealnie by było pozostawić w przedszkolu dziecko w tych godzinach. Niestety póki co nie ma nigdzie takiej możliwości. Przyn...

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: wychowanie dziecka, rodzina, rodzice, przedszkole, emocje

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj