Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pszczoły, kleszcze i coś jeszcze

Ugryzienia, użądlenia i ukąszenia mogą być groźne

Kleszcze to najgroźniejsze zewnętrzne pasożyty człowieka. Przenoszą niebezpieczne choroby zakaźne – boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Atakują wiosną i latem, tak jak niektóre owady.

Przed piknikiem z dzieckiem pamiętaj o środkach przeciw owadom. Ich ugryzienia mogą być niebezpieczne

Fot. iStockphoto

Przed piknikiem z dzieckiem pamiętaj o środkach przeciw owadom. Ich ugryzienia mogą być niebezpieczne

- Borelioza to choroba wywołana przez zakażenie bakteryjne po ugryzieniu przez kleszcza. Nieleczona prowadzi do poważnych uszkodzeń stawów, zmian w układzie krążenia i w ośrodkowym układzie nerwowym – wyjaśnia dr Jolanta Opoka-Kegler, kierownik Poradni Chorób Zakaźnych i Pasożytniczych przy Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. – Pojawić się mogą różne dolegliwości, które zostają już na całe życie i znacznie pogorszają jego jakość, na przykład bóle stawów, ograniczenie ruchów – wyjaśnia dr Opoka-Kegler.

 

Kleszcz na głowie Pawełka

- Pawełkowi kleszcza znalazła fryzjerka, a po około czterech tygodniach zaczęły pojawiać się różne dolegliwości – opowiada Monika Koczuk, mama 4,5-letniego Pawełka i rocznej Oli. – Pawełkowi dokuczały bóle głowy, był osowiały, apatyczny, okropnie swędziała go skóra głowy, szczególnie w nocy, miał powiększone z tyłu głowy węzły chłonne. Kiedy dostał dziwnego skrętu szyi, pojechaliśmy do szpitala – opowiada Monika Koczuk.

Pani doktor powiedziała, że to nic groźnego i przepisała Pawełkowi maść rozgrzewającą do smarowania na szyję. Po dwóch dniach rodzice wrócili do niej, żeby pokazać plamy dookoła głowy Pawełka, na linii uszu i włosów. Lekarka uspokajała, że to nic groźnego, że to tylko reakcja alergiczna na maść rozgrzewającą.

- Pokazaliśmy Pawełka innemu lekarzowi, który skierował synka do szpitala i po dwóch dniach, i bardzo wielu badań, dostaliśmy diagnozę, że to borelioza – mówi Monika Koczuk.

Chłopczyk przeszedł przez dwie antybiotykowe kuracje. Badania krwi w styczniu były dobre, więc jeśli rodzice nie zauważą żadnych oznak choroby, to kolejne kontrolne badanie krwi zalecone jest za pół roku.

 

Groźna Borrelia

Bakteria Borellia Burgdorferia, która wywołuje boreliozę, może prowadzić do powikłań neurologicznych (zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu, porażenia nerwów), chorób stawów, zapalenie osierdzia, a czasami do choroby psychicznej.

Ponieważ od 10 do 30 proc. kleszczy jest nosicielem bakterii, nie wprowadza się leczenia od razu po ukąszeniu kleszcza, tylko dopiero po wystąpieniu niepokojących objawów, np. rumienia. Tak zwany rumień wędrujący (rozrastający się) jest plamą z ciemniejszą obwódką o średnicy 5 cm lub więcej, blednącą od środka, z wyraźnie zaczerwienionym plackiem wokół miejsca ukąszenia.

- Pojawienie się rumienia jest typowym symptomem choroby. Jeśli pojawi się u ukąszonego dziecka, trzeba zgłosić się do pediatry, który zapisze kurację antybiotykową – tłumaczy dr Jolanta Opoka-Kegler.

Jednak rumień występuje jedynie w ok. 40 proc. wszystkich zakażeń, czyli brak rumienia wcale nie oznacza, że nie jest się zarażonym boreliozą.

- Na podstawie innych dolegliwości też można zdiagnozować boreliozę. Jeżeli dziecko ma jakiekolwiek kłopoty z chodzeniem, skarży się na bóle nóg czy stawów, to nie należy tego lekceważyć – przestrzega dr Opoka-Kegler. – Tym bardziej, że boreliozę można leczyć na każdym etapie wykrycia. Choć im później jest zdiagnozowana, tym dłużej trwa leczenie – dodaje.
W większości przypadków po leczeniu antybiotykami choroba mija i nie zostawia żadnych następstw.
Kurację antybiotykową stosuje się też u kobiet w ciąży zarażonych boreliozą. Choroba nie ma żadnego wpływu na dziecko rosnące w łonie matki.

Strona: 1 2

Zapytaj innych co sądzą na ten temat:

nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: cendrusia.

Komentarze

 • Bugsy | 24-08-2009 09:43:38

  Na owady trzeba uważać i tyle, bo na ogół nie dowiesz si´dopóki nie uźądli.
 • malgorzatap | 24-08-2009 16:03:05

  bugsy milo mi,ze sam doszedles do tego wniosku ktory ja uwypuklilam w pierszym wpisie
 • Bugsy | 26-08-2009 10:17:45

  Widzisz jaki ze mnie bystrzaczek? ;-) Niemniej jak można to warto się odczulać. Zwsze to człowiek się czuje bezpieczniej.
 • tomatoss | 01-04-2011 21:32:39

  Jak jesteś uczulony i cię użądli,to już po fakcie.Ja jestem uczulona na jad owadów takich jak osy.Bałam się też o synka,ale w zeszłe lato został użądlony i nie miał nawet odczynu czerwonego.

Poczytaj również

Polecamy

Proces próchnicowy zębów mlecznych przebiega o wiele szybciej, niż u dorosłych. Warto zaprowadzać pociechę do dentysty raz na kwartał. Przeglądy jamy ustnej są bezpłatne.

Zębowy kalendarz. Wypadanie mleczaków, wyrzynanie się zębów stałych

Konieczne są raz na kwartał wizyty kontrolne u dentysty, właściwa higiena oraz leczenie próchnicy. Niewłaściwy stan uzębienia ma wpływ na jakość wyrzynających się zębów stałych i może być przyczyną poważnych powikłań i niepotrzebnego bólu.

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Dziecko, które miewa ataki szczekającego kaszlu, powinno przebywać w dobrze wywietrzonych pomieszczeniach, spać raczej w chłodnym niż nagrzanym pokoju.

Zapalenie krtani u dzieci. Objawy. Ile trwa choroba

Szczekający kaszel, pojawiający się nagle, najczęściej w nocy, utrudnione oddychanie, utrata głosu, czasem gorączka — to objawy zapalenia krtani. Najczęściej dotyczy dzieci między 2 a 8 rokiem życia. Gdy zapalenie krtani raz wystąpi, może się powtarzać, zanim dziecko skończy osiem lat. Zapalenie krtani może być zagrożeniem dla życia malucha, dlatego gdy wystąpią pierwsze objawy, trzeba reagować natychmiast.

czytaj

Wchodzisz na wagę po wakacjach i...:Zobacz wyniki ankiety, skomentuj

Zapraszamy!

Zarejestruj się na eBobas.pl , a uzyskasz dostęp do wybitnych ekspertów wszystkich specjalności i medycyny, bezpłatnych ogłoszeń w Bazarku, interaktywnej internetowej Książeczki Zdrowia Dziecka i wielu innych atrakcji. Np. konkursów, które u nas są non stop!

Załóż konto

Załóż na eBobas.pl konto biznesowe swojej firmy lub firmy, w której pracujesz! To nic nie kosztuje!
Do zyskania: za darmo reklama i promocja działalności skierowanej do rodzin z dziećmi.

Po dodaniu miejsca lub usług przyjaznych dziecku i rodzinie, możesz zapraszać uczestników na organizowane przez siebie akcje i wydarzenia!

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!