Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Dojrzałość szkolna

Porównaj swoje dziecko z rówieśnikami

Testy dojrzałości szkolnej dla sześciolatków nie są obowiązkowe. Ale rodzic sam może zaprowadzić dziecko do poradni psychologiczno-pedagogicznej, by dowiedzieć się, jak jego dziecko wypada na tle innych sześciolatków i czy jest gotowe do pójścia do szkoły.

 

Ważne, by sześciolatek umiał skupić swoją uwagę na powierzonym zadaniu, w określonym przez dorosłego czasie.

Fot. iStockphoto

Ważne, by sześciolatek umiał skupić swoją uwagę na powierzonym zadaniu, w określonym przez dorosłego czasie.

 

Kanon umiejętności dziecka

Minimum wiedzy, którą wymaga się od sześciolatka gotowego na pójście do szkoły:
- Podczas testu pytamy też dziecko, ile ma lat, gdzie mieszka, jakie zna kolory, pory roku, dni tygodnia, czy zna figury geometryczne, czy umie liczyć, jak liczy i do ilu, czy zna litery, czy potrafi przeczytać prosty tekst i czy go rozumie. Czy umie przeliterować np. słowo „mak” (m-a-k) oraz usłyszeć „mak”, gdy druga osoba literuje m-a-k. Czy rozpoznaje (słyszy) pierwszą, ostatnią i środkową głoskę w prostym wyrazie np. sad. Dziecko powinno umieć ułożyć chronologicznie historyjkę obrazkową, wyszukać różnice między obrazkami, samodzielnie się ubrać, zawiązać kokardę – wylicza Marzena Zarzycka.

 

Psycholog namawia do testu

Samo badanie powinno być przeprowadzone dwukrotnie na początku i pod koniec zerówki. Pozwala to prześledzić rozwój dziecka. Podczas takiej obserwacji można wyłapać pewne nieprawidłowości. Jeżeli z badań wyniknie, że dziecko nie potrafi czytać, słabo rysuje jak na swój poziom, ma kłopoty z koordynacją wzrokowo-ruchową, jego rozwój ruchowy jest poniżej normy, to może to oznaczać ryzyko dysleksji.
Takie kłopoty mogą też być podstawą do skierowania na indywidualnie dobraną terapię logopedyczną, psychologiczną czy zajęcia wyrównawcze.

Test dojrzałości szkolnej jest badaniem bardzo istotnym, choć często pomijanym. W większości przypadków pedagodzy sami przeprowadzają tego typu badanie w ramach zajęć edukacyjnych w zerówce przedszkolnej lub szkolnej i niekiedy stanowi ono podstawę do wysłania dziecka na badanie psychopedagogiczne do poradni psychologiczno-pedagogicznej.
- Zalecam wykonanie tego badania dzieciom, ponieważ traktuję je jako wczesną diagnozę i możliwość interwencji terapeutycznej. W razie jakiegokolwiek problemu można szybciej, lepiej i skuteczniej pomóc dziecku – mówi psycholog Magdalena Cubrzyńska-Kucharska.
Czasem jednak psycholog radzi rodzicom, by poczekali jeszcze rok z posłaniem dziecka do szkoły.


 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: halina2159.

Komentarze

  • halina2159 | 01-10-2014 11:56:18

    nasza córka w zeszłym roku poszła do przedszkola do 5 latków byl to jej debiut w przedszkolu i choc duzo z nia robiłam w domku pierwsze testy wyszly na poziomie średnim jednak po rozmowie z nauczycielką wiedziałam co mamy robić i po ćwiczeniach w domku i przedszkolu jak zaadoptowała sie w grupie drugi test wyszedł super wiem ze mamy mądrą córkę i ze poradziłaby sobie w szkole i gotowość szkolą ...
  • bolo1696 | 24-10-2014 16:57:11

    A czy można zrobić taki test w nternecie z dzieckiem? czy konieczna jest wizyta w poradni psychologiczno-pedagogicznej?
  • joanka106259 | 19-01-2015 18:54:28

    Nasz synek poszedł do zerówki jako 5latek. Teraz dostaliśmy deklarację do uzupełnienia czy syn pójdzie do 1 klasy czy będzie dalej chodził do zerówki i już zgłupiałam całkiem. Myśleliśmy, że Marcel będzie już miał obowiązek iść do 1 klasy w wieku 6 lat a nauczyciele mówią, że można iść właśnie do psychologa i sprawdzić czy dziecko się nadaje.
  • gosiunia89 | 09-04-2015 12:40:31

    Moja znajoma była ze swoją 5letnią córeczką na testach czy się nadaje do szkoły.Miała obawy bo Jej córka ma wadę wymowy i ciężko nieraz Ją zrozumieć.Test trwał 3 godziny był podzielony na 3 etapy.Liczenie,literki.Czy rozumie wysłuchany tekst.Odpowiedź była szybka nie ma podstaw aby dziecko nie kwalifikowała się do szkoły.A wada wymowy w niczym nie przeszkadza.Powiedziano również że dzieci pójdą...

Poczytaj również

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Jacuzzi jest niebezpieczne dla dzieci   to wspaniała wylęgarnia bakterii.

Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha

Układ odpornościowy małego dziecka nie poradzi sobie z bakteriami, które mogą rozwijać się w basenach termalnych i jacuzzi.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj