Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Przedszkolaki mają skłonność do owczego pędu. I dobrze!

Mali stratedzy

Już trzyletnie przedszkolaki stają się konformistami. Dopóki grupa nie nakłania ich do złego zachowania, nie ma czym się przejmować. Skłonność do poddawania się wpływowi grupy to ważny etap w rozwoju dziecka.

Przedszkole to życiowy poligon pierwszych zachowań społecznych, w tym okresie bardzo silnie rozwija się inteligencja emocjonalna.

Fot. BE&W

Przedszkole to życiowy poligon pierwszych zachowań społecznych, w tym okresie bardzo silnie rozwija się inteligencja emocjonalna.

Skłonność do podzielania opinii większości wytłumaczył ostatnio zespół międzynarodowych naukowców. Ulegamy „owczemu pędowi” z powodu biologii mózgu, który – kiedy napotka na sprzeczne sygnały – wysyła niczym komputer komunikat o błędzie i wybiera poglądy przystające do powszechnie stosowanych norm - wyjaśnia na łamach magazynu „Neuron” dr Vasily Klucharev, kierownik grupy badawczej z Centrum Kognitywnego Neuroobrazowania w Holandii.

 

Bezpieczny konformizm

Badania na trzy- i czterolatkach przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda pokazują, że już dziecięcy mózg reaguje na sprzeczne sygnały i pod ich wpływem wybiera poglądy większości w grupie. Przedszkolaki, proszone przy swoich kolegach o nazwanie różnych przedmiotów używają tych samych określeń, co większość, nawet jeśli nie rozumieją powtarzanych wyrazów. Pytane o to samo, kiedy nie towarzyszą im inne dzieci, używają wielu różnych słów. Maluchy tak samo zachowują się, gdy trzeba wskazać najładniejszą zabawkę lub ulubioną postać z bajki. Co więcej, kiedy badanie powtórzono w tej samej grupie, wybierając pary dzieci o przeciwnych do niedawna zdaniach, przedszkolak-indywidualista zawsze mówił to, co wcześniej usłyszał od większości.
– Już tak małe dzieci umieją rozpoznać jednomyślność i polegają na niej – tłumaczy Kathleen H. Corriveau, współautorka badań. – Na dodatek okazało się, że przedszkolaki doskonale pamiętają, kto zgadzał się z większością grupy, a kto nie. To dowodzi, że dzieci, które przecież w relacjach z innymi nie zawsze dochodzą do porozumienia, pokonują trudności wybierając tę prostą, ale skuteczną strategię - konformizm.

 

Akceptacja, nie przymus

Czy można rozwijać w dziecku indywidualizm? - Indywidualizm formuje się sam, jest produktem rozwoju osobowości, który kiełkuje na glebie autonomii, samodzielności. A tę trudno rodzicom kształcić u dzieci – im bardziej ingerują w naukę samodzielności, tym mniejsze dziecko ma na nią szansę – uważa dr Mariusz Makowski, psycholog społeczny z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. - To pewien wychowawczy paradoks: zbyt silna opieka skutkuje coraz większym uzależnieniem od opiekuna. Ale też dzieci podatne są na modelowanie, zdobywają wiedzę o świecie przez naśladowanie rodziców, krewnych, innych dzieci. Dobrym sposobem nakłaniania malca do indywidualnych zachowań jest ich nagradzanie. Jeśli dziecko zauważy, że takie postępowanie spotyka się z aplauzem, zapewnia mu akceptację, będzie te zachowania powtarzało.
Cała sztuka pielęgnowania samodzielności i indywidualizmu u dziecka polega więc na zrównoważeniu proporcji wsparcia i akceptacji oraz stawianych mu wyzwań.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj