Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Ćwiczenia likwidujące płaskostopie

Mięśnie stóp idą w ruch

Płaskostopie u dziecka powyżej czwartego roku życia wymaga korekty. W przeciwnym razie w przyszłości mogą mu dolegać zwyrodnienia stawów, bóle nóg, opuchnięte kostki.

Chodzenie na palcach jest jednym z ćwiczeń pomagających prawidłowo wysklepić stopę.

Fot. iStockphoto

Chodzenie na palcach jest jednym z ćwiczeń pomagających prawidłowo wysklepić stopę.

Stopa prawidłowo zbudowana nie przylega cała do powierzchni i jej wewnętrzna część jest odpowiednio wysklepiona.
Płaskostopie u dzieci poniżej czwartego roku życia pediatrzy określają jako fizjologiczne i rodzice nie powinni się nim niepokoić, dzieci starsze należy regularnie przez kilkanaście minut dziennie rehabilitować. Chociaż już z dwu- i trzylatkiem można ćwiczyć, jeśli rodzice zauważą, że dziecko koślawi stopy i chodzi trochę ociężale, kołysząc się jak kaczuszka. Oczywiście płaska stopa u tak małego dziecka, to nie płaskostopie a naturalna fałdka tłuszczowa.

Dobrze stopom dziecka robi częste chodzenie na boso po nierównej powierzchni – trawie, piasku, kamykach. Wtedy intensywnie pracują mięśnie stopy, bo muszą dostosować się do podłoża.

Ćwiczenia w formie zabawy

Moja trzyletnia córka Helenka ćwiczy ze mną i ze starszą siostrą (ta ćwiczy dla towarzystwa). Najwięcej śmiechu i dobrej zabawy mamy przy rozsypanych na podłodze kredkach, które paluszkami stóp dzieci chwytają i przenoszą do pudełka odsuniętego o kilkanaście centymetrów. Kredki zbieramy raz palcami prawej, raz lewej nogi. Ja oczywiście też to robię dla zachęty do zabawy. Podobnie można się bawić woreczkami z ryżem, grochem, piaskiem lub kamyczkami albo małymi zabawkami.

Potem tańczymy na palcach. Przemierzamy też dwie długości pokoju na piętach po czym w miejscu stajemy raz na palcach raz na piętach (powtarzamy kilkanaście razy – jak się da). Żeby zachęcić dzieci do tego wysiłku, dużo przy tym żartuję i chwalę je.

Następnie turlamy stopami (raz prawą raz lewą) piłeczkę. Żeby nie było zawsze tak samo, a więc i monotonnie, piłeczkę czasem wymieniamy na twardą butelkę. Również dla urozmaicenia turlanie może zastąpić rolowanie palcami stóp kocyka lub małego ręcznika. Dobrym ćwiczeniem jest też rysowanie w powietrzu stopami kółek. Tu motywacyjne okazuje się konkurs, która z nas narysuje najwięcej. Przyznaję, że daję dziewczynkom wygrywać, żeby nie zniechęcić ich do kolejnej porcji ćwiczeń, w następny dzień.

Wkładki ortopedyczne nie zastąpią ćwiczeń

Jeśli twoje dziecko potrafi jeździć na rowerze, pamiętaj, żeby tak mu ustawić siodełko, żeby sięgało do pedałów palcami, bo to wzmacnia mięśnie stopy.

Stopa kształtuje się do 13. roku życia. I regularne ćwiczenia do tego czasu (jeśli jest taka potrzeba), są najlepszym lekarstwem na walkę z płaskostopiem. Wkładki ortopedyczne, chociaż pomagają w leczeniu, nie zastępują ćwiczeń. Tylko regularne ćwiczenia zmuszają mięśnie stopy do pracy – to po nich mięśnie stają się elastyczne i w naturalny sposób wysklepiają stopę.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • mikaa997 | 04-03-2015 12:43:52

    Jako dziecko sama zmagałam się z plaskostopiem. Ćwiczenia na prawdę pomagają. Pamiętam jak rodzice "męczyli" ćwiczeniami: przekładanie woreczkow, zwijanie materiału itp. Teraz to doceniam
  • teresa211186 | 23-03-2015 23:41:27

    Moja córeczka uwielbia ćwiczyć nóżki. Nie ma stwierdzonego płaskostopia ale ma dopiero 3 latka i w tym okresie to jeszcze za wcześnie. Zuzia lubi chodzić na boso na paluszkach, piętach i bokach stopy. Lubi również turlać butelkę i próbuje podnosić materiał paluszkami od stóp

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: stopy, płaskostopie, ćwiczenia, buty, buciki

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Przed kąpielą trzeba było ogrzać pomieszczenie elektrycznym piecykiem, żeby dziecko nie wrzeszczało jak odzierane ze skóry.

Jak to było, być rodzicem w PRL?

Jesteś zmęczona, niewyspana i wiesz, że w najbliższym czasie nie odpoczniesz. Sterta do uprasowania, obiad do ugotowania, spacer z dzieckiem i przed nim trzeba doprowadzić się do porządku. A twój dzidziuś wciąż płacze. Możesz wierzyć lub nie, ale młoda...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj