Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pasożyty na głowie

Nie wstydź się, tylko działaj

Ponieważ wszy przeskakują z głowy na głowę, na wszawicę szczególnie narażone są dzieci w większych skupiskach, jak żłobki czy przedszkola.

Terapia będzie skuteczniejsza, jeśli dziecko ostrzyżemy.

Fot. iStockphoto

Terapia będzie skuteczniejsza, jeśli dziecko ostrzyżemy.

- Mamo, pani kazała sprawdzać, czy nic nie chodzi po włosach – w taki sposób o wszawicy w przedszkolu dowiedziałam się od 5-letniej córki.

Wesz – to pasożyt, który żywi się krwią wysysaną z głowy. Każde ukąszenie bardzo swędzi, więc dzieci często drapią głowę. Skóra pod włosami robi się zaczerwieniona i mogą pojawić się strupki. Kiedy dokładnie obejrzy się włosy dziecka zarażonego wszawicą, łatwo zauważyć na nich białe jajeczka składane przez wszy. Dorosłe pasożyty ( dwu- lub trzymilimetrowej długości) żyją głównie za uszami i na potylicy dziecka.

 

Szybko zacznij leczyć

W aptekach jest wiele preparatów na wszy (szampon Sora Forte, płyn Artemisol, płyn Delacet, spray lub roztwór Hederin i in.), wszystkie dostępne bez recepty. Kosztują po kilkanaście złotych. Ważne, żeby kupując preparat sprawdzić czy można stosować go u dzieci.

Preparaty zabijają jednak głównie wszy, czyli dorosłe osobniki. Natomiast ich jajeczka, czyli gnidy, najlepiej wyczesać z włosów. Im dłuższe włosy, tym trudniej pozbyć się wszystkich jajeczek. Dlatego, jeśli dziecko ma długie włosy, wygodniej będzie je skrócić. Po kilku dniach trzeba zabieg powtórzyć. Kurację powinni zastosować wszyscy członkowie rodziny. O wszawicy należy poinformować rodziców dzieci, które kontaktowały się z wami, żeby mogli sprawdzić czy ich dzieci się nie zaraziły. I nie ma co się wstydzić. To choroba, którą się zaraża jak każdą chorobą zakaźną, czyli przez kontakt z innymi.

 

Zadbaj o higienę

Czeka cię dużo prania i prasowania. Po powtórzonej kuracji z preparatami trzeba wyprać w wysokiej temperaturze i uprasować używane ostatnio w domu pościel, ręczniki, ubrania, czapki, kurtki i bluzy z kapturami, szaliki, pokrowce na poduszki czy przykrycia na kanapy. Szczotki do włosów i grzebienie lepiej wyrzucić i kupić nowe. Jeśli masz córeczkę, przejrzyj i wymyj albo wyrzuć ozdoby na włosy, które ostatnio nosiła.

I jeszcze jedno. Postaraj się, żeby twoje dziecko nie wpadło w histerię, gdy usłyszy, że jakieś paskudztwo chodzi mu po głowie. Proponuję nie mówić dziecku, że to robaki. Lepiej wytłumaczyć, że trzeba wymyć głowę szamponem z apteki w specjalny sposób (niektóre preparaty trzeba trzymać na głowie owiniętej ręcznikiem 2 do 3 godzin) po to, żeby główka przestała swędzieć. Do tego łatwo dołączyć przykład mamy, taty i siostry, którzy zrobią to samo. W tym czasie najlepiej dziecko zabawić czymś , co zajmie jego ręce (rysowanie, malowanie, lepienie, budowanie z klocków) i myśli (czytanie, oglądanie bajki).
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: halina2159.

Komentarze

  • moniaijulka | 03-02-2015 23:41:34

    wojtaszek niestety takie są teraz przepisy chore w naszym kraju. Kiedyś higienistka przychodziła na lekcje i sprawdzała każdemu dziecku głowę a od paru lat weszła ustawa o tym, że nie mają prawa tego robić, gdyż rodzice buntowali się że to narusza prywatność ich i ich dzieci. Kurde jaką prywatność? Chyba lepiej wiedzieć czy dziecko ma wszy czy nie. Przecież jeżeli dziecko ma wszy to nie jest...
  • dzidzia11 | 18-12-2017 19:16:11

    U nas syn przyniósł kilka dni temu ale dzięki parasidose jedna kuracja i po problemie,mam nadzieje że już się to już nie powtórzy.... a jak tak to już wiem co robić,co zastosować więc nie jest tak źle.
  • AnkaK33 | 27-12-2017 13:35:22

    Jak się to stosuje? Poważnie pomaga za pierwszym razem? Kiedyś maiłam jakiś szampon ale musiałam 3 razy powtarzać kuracje zanim pomogło.
  • dzidzia11 | 28-12-2017 12:29:40

    Wystarczy że nałożysz preparat na suche włosy rozprowadzisz go równomiernie na skórze włosów potem wkładasz taki specjalny czepek i czekasz 15 minut potem ściągasz i wyczesujesz grzebykiem pasożyty....ale jak kupisz ten preparat to tam jest też wszystko napisane krok po kroku jak to zrobić I tylko raz wystarczy to zastosować i po problemie

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: żłobek, skóra dziecka, skóra, przedszkole, apteczka

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Przed kąpielą trzeba było ogrzać pomieszczenie elektrycznym piecykiem, żeby dziecko nie wrzeszczało jak odzierane ze skóry.

Jak to było, być rodzicem w PRL?

Jesteś zmęczona, niewyspana i wiesz, że w najbliższym czasie nie odpoczniesz. Sterta do uprasowania, obiad do ugotowania, spacer z dzieckiem i przed nim trzeba doprowadzić się do porządku. A twój dzidziuś wciąż płacze. Możesz wierzyć lub nie, ale młoda...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj