Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Gry do 3. roku życia

Czym się bawić?

Gry uczą przestrzegania zasad, czekania na swoją kolejkę, spostrzegawczości, wytrwałości, liczenia, czytania. Są pierwszymi lekcjami życia – uczą radzić sobie z silnymi emocjami.

Patyczaki (Granna)

Fot. Granna

Patyczaki (Granna)

Junior Colorino (Ravensburger)
Memo, zabawki (Granna)

Gry to dobry sposób na spędzenie czasu z dzieckiem i na pokazanie mu, jak poradzić sobie ze łzami po porażce oraz jak pogratulować zwycięzcy.

 

Najpierw bieganie, potem granie

- Im mniejsze dziecko, tym większą rolę odgrywają gry i zabawy ruchowe – uważa psycholog dziecięcy Agnieszka Rudzka z poradni psychologicznej Pora Dnia. – Natomiast dziecku od drugiego roku życia można proponować już ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej np. przy przewlekaniu nitki przez dziurki jak w grze „Sznurki i dziurki” oraz gry typu „Lotto”, które rozwijają spostrzegawczość, pamięć, koncentrację oraz pozwalają dziecku się wyciszyć – tłumaczy psycholog.

Według psychologów od 7. miesiąca życia dziecko potrafi zapamiętać przedmiot, nawet jeśli go nie widzi. Dlatego w tym okresie dzieci uwielbiają zabawę w „a kuku”. - Powyżej drugiego roku wyobraźnia malucha pracuje bardziej twórczo, co można wykorzystać w czasie gier, np. kto zbuduje większą wieżę z klocków – wyjaśnia psycholog Agnieszka Rudzka.

Pamiętaj! Gra musi być dostosowana do poziomu dziecka. Małe dzieci może obowiązywać tylko jedna prosta reguła.

 

Gry dla dzieci od 1,5 do 3 lat

Patyczaki (Granna), cena ok. 40 zł
Plastikowe patyczki w czterech kolorach, z których można układać obrazki (według podanych wzorów), budować z nich wieże i stosiki. Zalety: ćwiczy koncentrację, spostrzegawczość, a także sprawność rączek. Starszym dzieciom przyda się jako pomoc w nauce podstaw liczenia i geometrii.

Junior Colorino (Ravensburger), cena ok. 44 zł
Kolorowe, duże kapsle układa się na plastikowej podkładce według proponowanych przez producenta wzorów. Zalety: dziecko uczy się rozpoznawać i nazywać kolory. Ćwiczy również precyzję ruchów.

Guzik z pętelką (Granna), cena ok. 32 zł
Kolorowe guziki i sznureczki do przeplecenia przez dziurki w patchworkowych obrazkach. Idealna zabawka dla dziecka, które lubi się bawić w skupieniu. Zalety: uczy precyzyjnych ruchów paluszków.

Memo zabawki (Granna), cena ok. 20 zł
Wśród kwadracików z rysunkami zabawek trzeba znaleźć parę. Kartoniki są zrobione z trwałej, grubej tektury, mają okrągłe kanty i brzegi. Zalety: ćwiczy pamięć, spostrzegawczość i cierpliwość, ładne kolory i obrazki.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: morawinka, halina2159.

Komentarze

  • joani | 07-02-2015 23:59:00

    Na pewno wszystkie ćwiczące pamięć, typu memo. Polecam też puzzle, klocki, układanki. Moim zdaniem lepiej zacząć od zwykłych planszówek bez bajerów typu światełka, dźwięki a dopiero potem można pobawić sie innymi, wówczas dziecko nie będzie sie nudziło i chętnie wróci do "pierwszych" gier.
  • mikaa997 | 09-02-2015 16:39:07

    Dla Maluchów najlepsze są gdy z łatwymi zasadami, które nauczą ich zasad i dyscypliny. Uważam, że niektóre gry są wręcz przesadzone i wywołują u dziecka zbyt wiele bodźców. Warto zagrać z Maluchem w znane od dawna Memo, poukładać domino czy klasyczne puzzle.
  • mikaa997 | 06-03-2015 11:18:25

    polecam wszelkiego roadzaju klocki i układanki, świetnie wpływają na rozwój dziecka. Super grą jest też firmy Granna "dzień i noc". super
  • tenanna31 | 25-01-2018 10:17:21

    Możecie spróbować jeszcze bajki pooglądać np. na

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zabawy, produkty dla dzieci, prezenty dla dziecka, gry

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Dopóki pępek się nie zagoi, staraj się nie moczyć go w czasie kąpieli.

Pępek noworodka. Jak pielęgnować?

Pępek trzeba wietrzyć i suszyć. To ważne, bo wilgoć i ciepło utrudniają schnięcie i odpadnięcie pozostałości po pępowinie, a ułatwiają wyhodowanie bakterii.    

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj