Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Fotelik samochodowy to konieczność

Dziecko jak pocisk

Prawidłowe usadowienie dzieci i właściwy fotelik w samochodzie ma zasadniczy wpływ na bezpieczeństwo naszych pociech.

Fotelik montowany systemem Isofix jest dużo bezpieczniejszy niż mocowany pasami bezpieczeństwa.

Fot. iStockphoto

Fotelik montowany systemem Isofix jest dużo bezpieczniejszy niż mocowany pasami bezpieczeństwa.

W razie zderzenia czołowego przy prędkości 50 km/h, nie przypięte, 5-kilogramowe dziecko ma taką samą energię jak pistoletowy pocisk i wylatuje z prędkością 50 km/h przez przednią szybę. Każdego roku w Europie 60 tys. dzieci jest rannych w wypadkach samochodowych.

Pod względem budowy i wytrzymałości, dziecko nie jest miniaturką dorosłego. W razie wypadku, maluchy w wieku do dwóch lat najczęściej odnoszą obrażenia szyjnego odcinka kręgosłupa. Skutkiem tych kontuzji są - w połowie przypadków - porażenia kończyn i tułowia. Producenci samochodów testowali wiele ustawień dziecięcych fotelików i doszli do wniosku, że najskuteczniejszą ochroną najmniejszych dzieci przed skutkami zderzenia jest ustawienie fotelika tyłem do kierunku jazdy. W przypadku maluchów mających mniej niż 9 miesięcy, taki montaż fotelika zmniejsza ryzyko poważnych obrażeń aż o 88 procent.

 

Isofix mocuje na sztywno

Siedzące z tyłu dzieci w wieku od dwóch do czterech lat w razie wypadku mają najczęściej poranione głowy i twarze, spowodowane uderzeniem w przednie fotele. W czterdziestu procentach wypadków powodem jest zbyt luźne przyczepienie pasami bezpieczeństwa dziecięcego fotelika. Dlatego konstruktorzy stworzyli standardowe sztywne mocowanie, nazwane Isofix, w które od 1998 roku muszą być wyposażone wszystkie nowo homologowane auta. Składa się ono z dwóch stalowych uszu, montowanych seryjnie w miejscu zetknięcia oparcia i siedziska. Z kolei fotelik dziecięcy ma w podstawie dwa zatrzaski. Całość jest bardzo łatwa do montażu. Renault radzi kotwiczyć foteliki w trzech punktach i umieszcza w podłodze (z przodu) lub przy przedniej krawędzi siedziska (z tyłu) dodatkowe punkty mocowania. Fotelik montowany systemem Isofix nie potrzebuje samochodowych pasów bezpieczeństwa.

W przypadku montażu foteli z przodu trzeba wyłączyć poduszkę powietrzną, bo rozwijając się, zgniecie dziecko. Renault uważa, że w przypadku fotelika montowanego z przodu (obowiązkowo tyłem do kierunku jazdy), należy też wyłączyć poduszkę boczną, co w autach tej marki dokonuje się automatycznie, podczas dezaktywacji przedniej poduszki pasażera. Podczas przewożenia dziecka z tyłu, niebezpieczny jest moment odpalenia poduszki. Dzieci często śpią przekrzywione, z głową opartą o szybę. Wówczas głowa lub klatka mogą być zbyt blisko napełniającej się poduszki bocznej.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • marys82 | 10-03-2015 22:53:02

    zgadzam się z tym, że fotelik samochodowy to konieczność, a przy okazji ja też mam Maxi Cosi i jestem bardzo zadowolona fajny fotelik i intuicyjny, także nawet jak się spisze to wszystko łatwo się ustawić
  • monin84 | 10-03-2015 23:39:23

    Maxi Cosi ma doświadczenie jeśli chodzi o wózki i foteliki na rynku, tyle lat przecież istnieją to wiedzą co robią
  • marys82 | 14-03-2015 23:28:44

    teraz dwa dni temu Maluch zalał fotelik, bylam bardzo szczesliwa gdy sie okazalo, ze wystarczy woda i szmatka i wszystko ladnie zeszlo... dlatego wlasnie uwielbiam Maxi Cosi
  • Doris85 | 04-04-2015 18:13:27

    Ważne, aby fotelik miał odpowiednie atesty, a także ważny jest jego prawidłowy montaż w samochodzie.

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj