Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Higiena dziewczynki

Pielęgnacja okolic intymnych maluszka

Rozróżniając higienę chłopców od higieny dziewczynek, mamy na myśli szczególną dbałość o pielęgnację okolic narządów płciowych, która ze względów oczywistych, na czym innym polega. Wszystkie pozostałe miejsca u niemowląt, pielęgnuje się identycznie bez względu na płeć.

Nie należy zbyt namydlać okolic intymnych dziewczynki.

Fot. iStockphoto

Nie należy zbyt namydlać okolic intymnych dziewczynki.

Mamy dziewczynek, bywają zaskoczone wyglądem intymnych okolic u swoich nowonarodzonych córek. Uspokajam: opuchnięte i nadmiernie wystające wargi sromowe to rzecz normalna, spowodowana hormonami, które dziewczynka przyniosła na świat z łona matki. Po kilku lub kilkunastu dniach krocze małej dziewczynki zyska wygląd kobiecego, w wersji mini oczywiście.

Nie ma też, co się niepokoić wydostającą się z pochwy wydzieliną. Wkrótce przestanie się pojawiać w zauważalnej ilości. Obecność białawej wydzieliny u małej dziewczynki jest normalna.

 

Higiena intymna małej dziewczynki: na co uważać

Zawsze należy pamiętać o odpowiednim kierunku mycia krocza dziewczynek. O ile u chłopców nie ma to większego znaczenia, o tyle dziewczynce zawsze należy myć krocze od góry do dołu, tak, by bakterie zawarte w kupce nie przeniosły się w okolice sromu.

Oczywiście, jeżeli kupa dostała się w okolice warg sromowych, należy umyć podbrzusze i krok niemowlaka tak dokładnie, by żadne resztki kału tam nie pozostały. Jeśli już trzeba (bez potrzeby tego się nie robi!), należy delikatnie rozchylić fałdy skórne i wilgotnym wacikiem przetrzeć miejsce pomiędzy wargami sromowymi a skórą. Pomiędzy samymi wargami należy tę czynność wykonywać szczególnie delikatnie.

Również podczas kąpieli nie można zapomnieć o okolicach intymnych. Unikajmy jednak zbytniego namydlania. Dla delikatnej skóry kontakt z mydłem może być nieprzyjemny. I jeszcze jedno: używając kremów lub maści, wnętrze sromu należy omijać.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: kum_pela.

Poczytaj również

Polecamy

Przed kąpielą trzeba było ogrzać pomieszczenie elektrycznym piecykiem, żeby dziecko nie wrzeszczało jak odzierane ze skóry.

Jak to było, być rodzicem w PRL?

Jesteś zmęczona, niewyspana i wiesz, że w najbliższym czasie nie odpoczniesz. Sterta do uprasowania, obiad do ugotowania, spacer z dzieckiem i przed nim trzeba doprowadzić się do porządku. A twój dzidziuś wciąż płacze. Możesz wierzyć lub nie, ale młoda...

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj