Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Higiena dziewczynki

Pielęgnacja okolic intymnych maluszka

Rozróżniając higienę chłopców od higieny dziewczynek, mamy na myśli szczególną dbałość o pielęgnację okolic narządów płciowych, która ze względów oczywistych, na czym innym polega. Wszystkie pozostałe miejsca u niemowląt, pielęgnuje się identycznie bez względu na płeć.

Nie należy zbyt namydlać okolic intymnych dziewczynki.

Fot. iStockphoto

Nie należy zbyt namydlać okolic intymnych dziewczynki.

Mamy dziewczynek, bywają zaskoczone wyglądem intymnych okolic u swoich nowonarodzonych córek. Uspokajam: opuchnięte i nadmiernie wystające wargi sromowe to rzecz normalna, spowodowana hormonami, które dziewczynka przyniosła na świat z łona matki. Po kilku lub kilkunastu dniach krocze małej dziewczynki zyska wygląd kobiecego, w wersji mini oczywiście.

Nie ma też, co się niepokoić wydostającą się z pochwy wydzieliną. Wkrótce przestanie się pojawiać w zauważalnej ilości. Obecność białawej wydzieliny u małej dziewczynki jest normalna.

 

Higiena intymna małej dziewczynki: na co uważać

Zawsze należy pamiętać o odpowiednim kierunku mycia krocza dziewczynek. O ile u chłopców nie ma to większego znaczenia, o tyle dziewczynce zawsze należy myć krocze od góry do dołu, tak, by bakterie zawarte w kupce nie przeniosły się w okolice sromu.

Oczywiście, jeżeli kupa dostała się w okolice warg sromowych, należy umyć podbrzusze i krok niemowlaka tak dokładnie, by żadne resztki kału tam nie pozostały. Jeśli już trzeba (bez potrzeby tego się nie robi!), należy delikatnie rozchylić fałdy skórne i wilgotnym wacikiem przetrzeć miejsce pomiędzy wargami sromowymi a skórą. Pomiędzy samymi wargami należy tę czynność wykonywać szczególnie delikatnie.

Również podczas kąpieli nie można zapomnieć o okolicach intymnych. Unikajmy jednak zbytniego namydlania. Dla delikatnej skóry kontakt z mydłem może być nieprzyjemny. I jeszcze jedno: używając kremów lub maści, wnętrze sromu należy omijać.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: kum_pela.

Poczytaj również

Polecamy

Większość noworodków urodzonych w terminie waży między 2,8 a 3,8 kg

Waga noworodka i niemowlaka. Przyrost wagi dziecka

Prawidłowa waga noworodka jest najlepszym wskaźnikiem, że dziecko się najada, a pokarm zaspokaja potrzeby rosnącego organizmu. Jeśli dziecko prawidłowo się rozwija, nie ma potrzeby częstego kontrolowania wagi. Wystarczy, gdy będzie ono ważone co kilka...

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj