Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Nocnik

Trening czystości

Załatwiać swoje potrzeby do nocnika szybciej uczą się dzieci, które mają starsze rodzeństwo. Moja druga córka bardzo wcześnie zaczęła naśladować starszą siostrę – miesiąc po drugich urodzinach.

Zabawa z misiem może pomóc dziecku w treningu czystości.

Fot. BE&W

Zabawa z misiem może pomóc dziecku w treningu czystości.

Szybko też przesiadła się na sedes – tak jak starsza siostra. Jednak jeszcze ponad pół roku musiała spać w pieluszce, bo kontrolowanie pęcherza przez sen jest trudniejsze. Hela za trzy miesiące skończy trzy lata i jeszcze zdarza się jej zapomnieć o siusianiu w łazience w dzień oraz w nocy. Budzi mnie wtedy wrzask – „Mama, pupa mokla, a ja chce pać”, czyli „mama, pupa mokra, a ja chcę spać.”

Dziecko musi do tego dojrzeć

Na korzystanie z nocnika gotowe musi być przede wszystkim dziecko. Zanim mu to zaproponujesz, pomyśl, ile rzeczy jednocześnie maluch musi koordynować i uwierz – jest to bardzo trudne. Założę się z każdym, że nie są prawdziwe opowieści przechwalających się mam, że dziecko siada na nocnik od chwili, kiedy umie siedzieć (co najwyżej jest sadzane). Nie może być prawdą, żeby jakieś dziecko siadało na nocnik na długo przed skończeniem półtora roczku i świadomie się załatwiało. Przyczyna jest prosta. Kontrolowanie pęcherza jest niezwykle skomplikowane. Po pierwsze dziecko musi skojarzyć nacisk pęcherza z siusianiem, potem siusianie z nocnikiem, a nocnik ze zdejmowaniem ubranka. No i jeszcze musi ze wszystkim zdążyć.
Przed nocnymi pułapkami pęcherza można spróbować się bronić. Przede wszystkim nie można dawać nic do picia, gdy dziecko jest już w łóżku. Najlepiej byłoby, żeby napiło się tyle, ile potrzebuje do kolacji (np. na ok. godzinę przed spaniem), a tuż przed zaśnięciem, żeby skorzystało z toalety jeszcze raz. Poza tym moczopędnie wpływają np. arbuzy zjedzone po kolacji.
Kiedy moja pierwsza córka zaczęła uczyć się do czego służy nocnik (miała przeszło dwa i pół roku), pozytywnie motywowały ją pochwały, bicie brawa i informowanie np. taty, że jest siusiu w nocniku. Ale na noc potrzebowała pieluszki jeszcze przez dodatkowy rok. Jeśli po kilku nocach pod rząd pieluszka jest sucha, to znak, że dziecko nie potrzebuje jej w nocy.

Rodzic musi być cierpliwy

Jestem też pewna, że dobrą radą na początek nauki korzystania z nocnika jest rozpoczęcie jej bez dodatkowych obciążających dziecko sytuacji, takich jak pojawienie się na świecie młodszego rodzeństwa czy wyjazd na wakacje. Zaproponuj też zabawę z misiem, który chce siusiu i sadzacie go w tym celu na nocnik. Pochwal misia, powiedz, że tylko maluchy sikają w pieluchy, a takie duże misie już nie... A poza tym – bądźcie cierpliwi.

Zdaniem eksperta

  • Avatar

    Dr psychologii Milena Gracka-Tomaszewska

    Psychoterapeuta i psycholog dzieci i dorosłych. Adiunkt Wydziału Psychologii Klinicznej Dziecka i Rodziny UW.  

    Dlaczego nie warto spieszyć się z sadzaniem dziecka na nocnik?

    Trening czystości ma sens, kiedy dziecko jest w stanie kontrolować swoje ciało. To jest możliwe dopiero wtedy, kiedy dziecko potrafi kojarzyć przyczynę ze skutkiem. Dziecko musi nauczyć się rozpoznawać sygnał, że chce siusiu, potem musi skojarzyć to z nocnikiem, musi wiedzieć, że trzeba zdjąć ubranie i jeszcze zdążyć zrobić siku. Próba przyspieszenia opanowania przez dziecko tej umiejętności to zły pomysł, bo nauka tylko wydłuży się. Również stworzenie napięcia wokół tego tematu, ciągłe pytanie o to, czy dziecko chce siusiu, wpływa na nie niekorzystnie. Oczywiście, można wymusić pamiętanie o siusianiu na bazie odruchów warunkowych, ale to jest tresura a nie wychowanie dziecka. Dziecko musi poczuć, że robi siku czy kupę. Z kupą zresztą dzieje się to zazwyczaj szybciej. Dzieci chowają się na przykład za firankę, bo czują, że robią kupę.
    Dziecku trudno nauczyć się rozpoznawać, że chce mu się siku, bo kiedy ma pieluszkę, nie musi nawet zdawać sobie sprawy z tego, że siusia. Rodzice często wykorzystują lato do tego, żeby dziecko poczuło, że sika. Zdejmują mu pieluszkę i maluch szybciej rozpoznaje, co się dzieje z jego ciałem.
     

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: wojtaszek.

Komentarze

  • mysia83 | 01-02-2015 12:49:40

    My akurat na nocki mamy prześcieradło do łóżeczka, takie nieprzemakalne, naprawdę fajna sprawa
  • martaleszno | 02-02-2015 16:14:40

    nic na siłę, każde dziecko ma swoje tempo
  • Modzelka8 | 24-02-2015 20:16:36

    Wydaje mi się, że dziecko trezba powoli oswajać z nocnikiem, najpierw dać mu się nim pobawić a dopiero potem pokazywać do czego służy. Dzieko szybciej zaprzyjaźni się z czymś co już zna
  • wojtaszek | 19-03-2015 19:49:47

    Po przeczytaniu tego artykułu uśmiechnęłam się ponieważ mój synek zawsze kiedy zrobi kupkę złości się i mruczy aby jak najszybciej przebrać mu pieluszkę, więc podejrzewam że u nas też najpierw synek zacznie robić kupkę do nocnika

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: trening czystości, samodzielność, nocnik

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj