Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Niemowlę i małe dziecko. Jaki termometr wybrać?

Liczą się wygoda i pewność pomiaru

Rodzic raczej nie przegapi, że niemowlę i małe dziecko ma gorączkę: czerwona buzia, szklane oczy, ciężki oddech, płacz i niepokój – to najczęstsze objawy. Jedno dotknięcie ustami czoła malucha – i mama albo tata już wie, że… trzeba sięgnąć po termometr. W przypadku małych dzieci (i starszych też) nie można opierać się na subiektywnych sposobach pomiaru temperatury.

Termometry elektroniczne mierzą temperaturę szybciej, ale trzeba przestrzegać wskazówek zawartych w instrukcji!

Fot. Fotolia.pl

Termometry elektroniczne mierzą temperaturę szybciej, ale trzeba przestrzegać wskazówek zawartych w instrukcji!

Gdy jest ona zbyt wysoka, trzeba podać lek przeciwgorączkowy, a może też sięgnąć po inne metody walki z gorączką. Co robić po podaniu leku? - Należy mierzyć temperaturę co pół godziny dopóty, dopóki temperatura nie obniży się poniżej 38 C. Spadek temperatury powinien nastąpić w ciągu około 30 minut - radzi lek. med. Elżbieta Kubiak-Grudzińska, pediatra.

Warto pamiętać, że wysokość temperatury jest uzależniona zarówno od pory dnia (wieczorem jest wyższa niż rano), aktywności dziecka i jego wieku. Ale jeśli termometr wskazuje więcej niż 38 st. C, (pomiar pod pachą lub w pachwinie) mówimy o gorączce.

Temperaturę można mierzyć w różnych częściach ciała.

U niemowląt i małych dzieci (niektórzy pediatrzy mówią nawet, że do 5. roku życia) najpewniejszym miejscem pomiaru temperatury jest odbyt.

Jak prawidłowo zmierzyć temperaturę w tym miejscu? Końcówkę termometru myjemy (wodą z mydłem) i dokładnie wycieramy. Dziecko kładziemy na boku lub plecach z podkulonymi nóżkami, przyciśniętymi lekko do brzucha. Końcówkę termometru i odbyt smarujemy oliwką, aby łatwiej było wsunąć końcówkę do pupy dziecka. W ten sposób można mierzyć temperaturę termometrem elektronicznym. Pediatrzy stanowczo odradzają mierzenie temperatury termometrem szklanym ze względu na zbyt duże ryzyko poranienia dziecka.

Uwaga! Trzeba pamiętać, by termometrem, którym mierzymy temperaturę w odbycie dziecka, nie mierzyć temperatury w innych miejscach! Dla niemowląt najbardziej odpowiednie są termometry z giętką końcówką – np. Thermoval rapid flex firmy Paul Hartmann.

Pamiętajmy, że od wyniku pomiaru temperatury w odbycie trzeba odjąć 0,5 st. C, by uzyskać aktualną temperaturę ciała. Jeśli termometr wskazuje 38,5 st. C, dziecko ma około 38 st. C – to granica stanu podgorączkowego i gorączki umiarkowanej.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL.

Komentarze

  • Mozi | 26-09-2018 16:20:37

    A ma ktoś może Visiofocus Smart? Znalazłam go dużo taniej na pewnypomiar.pl i zastanawiam się czy warto zamówić. Na ceneo ten model kosztuje ponad 300 zł a w tym sklepie o 20% taniej. Jakieś opinie?
  • igaszymanska | 24-10-2018 13:45:53

    Również podpowiem BabyTemp. Długo się zastanawiałam jaki termometr wybrać, czytałam wszystkie możliwe fora i strony z opiniami, ostatecznie stanęło na tym modelu i to był trafiony wybór. Atestowany, dokładny, nie jest to termometr sprzedawany jako medyczny ale jednocześnie nie posiadający certyfikatów...a takich jest sporo w necie.
  • Anonimowy użytkownik | 09-03-2021 15:14:56

    Zdecydowanie polecam termometr firmy Diagnosis. W szczególności ten na podczerwień, który ułatwia rodzicom zmierzenie temperatury swojemu maluszkowi, dzięki bezdotykowemu i szybkiemu pomiarowi. Nie ma nic bardziej wygodnego a wynik jest bardzo dokładny.
  • WikaaK | 12-05-2021 10:54:55

    U mnie fajnie się sprawdza taki bezdotykowy z InnoGio. Jest wygodny w użyciu, łatwy w odczycie a pomiar robi szybko i dokładnie.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: gorączka, choroby wieku dziecięcego, choroby

Polecamy

Aktualnie obowiązują dwa oznaczenia noworodka  plastikowe opaski na rączkę i na nóżkę dziecka. Matka otrzymuje identyfikator.

Czy w szpitalu mogą zamienić nam dziecko

Choć położne zapewniają, że dziś są takie oznakowania dzieci i matek w szpitalu, że nikt ze szpitala nie wyjdzie z nie swoim dzieckiem, lepiej się maleństwu od początku dobrze przyglądnąć. Tak na wszelki wypadek.

czytaj

Rodzisko może być ustawiane w pionie i w poziomie.

Obiekt wspomagający poród naturalny

Urządzenie zwane „podParciem dla aktywnie rodzących” wymyśliła i zaprojektowała Franciszka J. Kornecka. To jej praca magisterska na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w Katedrze Kształtowania Środków Pracy.*

czytaj

Teorii na temat tego, ile powinien ważyć zdrowy noworodek, jest bez liku. Ze wszystkimi można zapoznać się też w Internecie. I nie wszystkie są prawdziwe

Waga noworodka. Fakty i mity o wymiarach dziecka w pierwszych dniach życia

Co waga noworodka i jego wzrost mówią o stanie zdrowia dziecka i jego mamy? Czy duża masa ciała dziecka w chwili narodzin to znak, że jest zdrowe, czy wręcz przeciwnie? Czy spadek masy ciała w pierwszych dobach jest powodem do niepokoju?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj