Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Załatwianie spraw prywatnych w czasie pracy można odpracować po godzinach

Gdy trzeba pójść do lekarza lub załatwić sprawę w urzędzie

Czy pracownik może odpracować czas nieobecności związanej z krótkim zwolnieniem w pracy w celu załatwienia sprawy prywatnej po godzinach normalnej pracy?

Gdy musimy coś załatwić w czasie pracy, po uzgodnieniu z pracodawcą możemy odpracować obowiązki po godzinach.

Fot. Fotolia.pl

Gdy musimy coś załatwić w czasie pracy, po uzgodnieniu z pracodawcą możemy odpracować obowiązki po godzinach.

W aktualnym stanie prawnym pracownik może odpracować tzw. "wyjścia prywatne" po normalnych godzinach pracy i jest to możliwe również po wypracowaniu pełnej normy dobowej lub przedłużonego wymiaru dobowego.

Przepisami, które regulują zasady usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy są przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996r. ( Dz.U. Nr 60, poz. 281 z późn.zm. ). Jednakże przepisy te nie określają kwestii krótkotrwałych zwolnień od pracy dla celów prywatnych pracownika. Ich udzielanie ma więc charakter uznaniowy i zależy wyłącznie od woli pracodawcy.

Do chwili obecnej, gdy odpracowanie miało miejsce w innym dniu niż zwolnienie od pracy i naruszało normę dobową lub przedłużony wymiar dobowy, było traktowane jak praca nadliczbowa. Jednakże od dnia 23 sierpnia 2013 r. kwestia ta doczekała się uregulowania i nie stanowi już pracy w godzinach nadliczbowych czas odpracowania zwolnienia od pracy udzielonego pracownikowi na jego pisemny wniosek w celu załatwienia spraw osobistych. Tak stanowi art. 151 § 2 ¹ kodeksu pracy.

Pamiętać należy jednak, iż w dalszym ciągu odpracowanie zwolnienia od pracy nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • joani | 07-02-2015 23:13:18

    Często bywa tak, że jeśli chcemy coś załatwić w urzędzie, są to godziny, w których i my pracujemy. Takie "przepustki" są na pewno potrzebne i wiadomo, że trzeba liczyć się z tym, że trzeba wyjście odrobić. Mój mąż ma taką możliwość i jak nam coś jest potrzebne, on idzie. Ja niestety mam taki rodzaj pracy, że nie mogę sobie pozwolić na wyjścia, jedynie mogę wziąć dzień wolny ale czasem potrzeba ...
  • Doris85 | 07-04-2015 20:07:05

    Ja również nie mam takiej możliwości. Pracuję 50 km od mojego miejsca zamieszkania, więc jeśli mam jakaś sprawę do załatwienia - muszę brać cały dzień wolny.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: kodeks pracy

Polecamy

Dla kobiety, która czekała na dziecko, poronienie to ogromna trauma

Poronienie. Jak przeżyć żałobę po utraconym dziecku

O tym, co przeżywają rodzice po stracie dziecka, rozmawiamy z Tatianą Ostaszewską–Mosak, psychologiem z Europejskiego Centrum Macierzyństwa InviMed.

czytaj

Aktualnie obowiązują dwa oznaczenia noworodka  plastikowe opaski na rączkę i na nóżkę dziecka. Matka otrzymuje identyfikator.

Czy w szpitalu mogą zamienić nam dziecko

Choć położne zapewniają, że dziś są takie oznakowania dzieci i matek w szpitalu, że nikt ze szpitala nie wyjdzie z nie swoim dzieckiem, lepiej się maleństwu od początku dobrze przyglądnąć. Tak na wszelki wypadek.

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj