Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak latem pielęgnować wymagającą skórę dziecka?

Nawilżanie i natłuszczanie to podstawa

Skóra dzieci i niemowląt jest wrażliwa i podatna na uszkodzenia i podrażnienia. Aby im zapobiec trzeba o nią dbać, stosując delikatne kosmetyki przeznaczone dla maluchów. Szczególnej troski wymaga skóra sucha oraz atopowa. I choć słońce latem poprawia stan skóry problematycznej, nie wolno zapominać o właściwej pielęgnacji w czasie wakacji.

Balsamy i kremy z filtrami to podstawa letniej pielęgnacji skóry dziecka

Fot. Fotolia.com

Balsamy i kremy z filtrami to podstawa letniej pielęgnacji skóry dziecka

Dermokosmetyki do pielęgnacji skóry z problemami powinny być używane bez względu na porę roku
Właściwa pielęgnacja skóry dziecka latem zapobiega nawrotom AZS

Zaniedbania w pielęgnacji mogą spowodować przykry nawrót choroby.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba zapalna skóry. Istotą choroby jest nasilona suchość skóry oraz skłonność do jej podrażnienia i świądu, związane z brakiem ochronnego płaszcza hydrolipidowego. - Zależnie od stopnia nasilenia zmian skórnych zalecamy różne leki, jednak niezwykle ważna jest codzienna pielęgnacja skóry specjalnymi kosmetykami przeznaczonymi do skóry wrażliwej i alergicznej, bez substancji zapachowych oraz konserwantów - mówi dr Joanna Sołtys, lekarz dermatolog, członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego z Wielospecjalistycznej kliniki MD Clinic w Warszawie.

Wyjeżdżając na urlop z dzieckiem cierpiącym na AZS należy pamiętać, że zmiany skórne mogą pojawić się w każdej chwili, np. na skutek wysokiej temperatury, intensywnej ekspozycji na słońce czy po kąpielach w basenie lub w morzu. I choć mówi się, że najlepszym czasem dla wrażliwej skóry atopika jest lato (większa wilgotność powietrza, noszenie przewiewnych ubrań, które nie drażnią skóry oraz słońce, które u większości chorych działa na nią korzystnie), należy przestrzegać kilku podstawowych zasad, by nie doszło do pogorszenia stanu skóry.

 

Dzieci nie wolno opalać

U wielu osób, umiarkowane korzystanie ze słońca może złagodzić objawy AZS. Pamiętajmy jednak, by nie wychodzić z dzieckiem w upalne dni w godzinach największego oddziaływania słońca czyli od 11 do 15-tej oraz o konieczności stosowania hipoalergicznych kremów z filtrem UV. Dla skóry problematycznej polecane są filtry mineralne, które nie podrażniają skóry. - Dzieci zawsze powinny być posmarowane kremami z filtrem, ponieważ poparzenie skóry spowoduje jej wysuszenie, co sprzyja nawrotom AZS - mówi dr Sołtys.

 

Smarować kilka razy dziennie

Atopowej skórze nie służą też nadmierne pocenie się, kąpiele w chlorowanej czy słonej wodzie. Lepsza dla atopików będzie woda ozonowana. Nie poleca się kąpieli w przypadku aktywnych zmian skórnych. Jeśli na skórze są ślady drapania, najpierw należy ją wyleczyć i dopiero korzystać z akwenów wodnych. Po każdej kąpieli, dziecko trzeba umyć, najlepiej pod prysznicem, i dokładnie nawilżyć skórę odpowiednimi kosmetykami. - Skórę myjemy delikatnie, letnią wodą. Nie poleca się długich kąpieli w gorącej wodzie w wannie. Po kąpieli skórę należy delikatnie osuszyć ręcznikiem, nie pocierając jej. Następnie po osuszeniu, należy nawilżyć i natłuścić skórę balsamami lub maściami. Należy ich używać nawet kilka razy w ciągu dnia - mówi dermatolog.

Do skóry atopowej stosuje się preparaty o neutralnym działaniu, np. mydła, szampony, balsamy, dodatki do kąpieli, nazywane emolientami. Kosmetyki te nie zawierają barwników, substancji zapachowych, konserwantów. W ich skład wchodzą m.in. parafina, gliceryna i wazelina. Doskonale natłuszczają skórę i odbudowują jej płaszcz hydrolipidowy - zapobiegają utracie wody, powodują wzrost jej elastyczności i zmniejszają uczucie swędzenia. Najczęściej dla skóry atopowej polecane są emolienty na bazie olejów mineralnych.

Dermokosmetyków należy używać przez cały czas. AZS to choroba przewlekła i nawet jeśli objawy ustąpią, nie wolno zaprzestawać właściwej pielęgnacji. Wybierając się na wakacje warto zadbać również, by w otoczeniu dziecka z AZS nie było alergenów, które mogą podrażniać skórę, np. środki zapachowe, czyszczące, nieodpowiednie kosmetyki, kurz, pleśń, koce i ubrania z wełny. Należy zadbać również o prawidłową wilgotność powietrza w pomieszczeniach (często wietrzyć).

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • martynka002 | 08-12-2014 14:02:53

    artykuł przydatny , bo to bedą akurat pierwsze ciepłe dni i wakacje mojego dziecka wiec warto wiedzieć jak zadbać o ciałko
  • moniaijulka | 07-02-2015 22:14:41

    Pierwsze lato dopiero przed nami, także nie mogę się wypowiedziec w tym temacie ale na pewno skorzystamy z porad z artykułu. Jedziemy ze znajomymi na 2 tygodnie nad morze, także będziemy codziennie na plaży więc trzeba szczególnie zadbać o skórę naszego maleństwa, które po raz pierwszy będzie miało taki dłuższy kontakt z promieniami UV
  • mikaa997 | 03-03-2015 11:59:20

    Przede wszystkim trzeba unikać wychodzenia na ostre słońce, stosować wysokie filtry i ubierać malucha w przewiewne, bawełniane ubranka
  • gaba76 | 05-06-2015 13:10:37

    Macie jakąś sprawdzoną markę kosmetyków na lato? Jeśli tak, to gdzie je kupić- sklep stacjonarny czy internetowy?

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj