Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

W jaki sposób młoda matka jest chroniona przed zwolnieniem z pracy?

Urlop wychowawczy lub zmniejszenie wymiaru czasu pracy

Chcę wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim, ale obawiam się zwolnienia. Czy jest jakaś prawna ochrona dla młodych matek?

Po powrocie z urlopu macierzyńskiego można wnioskować o zmniejszenie wymiaru czasu pracy - to dobry sposób na ochronę przed zwolnieniem

Fot. BE&W

Po powrocie z urlopu macierzyńskiego można wnioskować o zmniejszenie wymiaru czasu pracy - to dobry sposób na ochronę przed zwolnieniem

Ochrona trwałości stosunku pracy młodych matek związana jest z uprawnieniem do korzystania z urlopu wychowawczego. Przepis art. 186 Kodeksu Pracy wskazuje, iż pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia.

Z kolei art. 186[1] KP stanowi, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Przy czym w przypadku złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego po dokonaniu czynności zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę, umowa rozwiązuje się w terminie wynikającym z tej czynności.

Nie oznacza to jednak, iż tylko i wyłącznie pracownicy korzystający z przysługującego im urlopu wychowawczego podlegają ochronie. Zgodnie bowiem z art. 186[8] KP pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasy pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. Także po urlopie macierzyńskim pracownicy przysługuje ochrona. Co istotne nie musi ona korzystać z urlopu wychowawczego, aby być chronioną, albowiem wystarczy, że przysługuje jej prawo do urlopu wychowawczego. W takiej sytuacji pracownica może złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy, aby podlegać ochronie.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • wojtaszek | 15-12-2014 19:24:16

    Ja myslę że to dobrze że Kodeks Pracy chroni kobiety w ciąży a później mamy przed zwolnieniem z pracy. Nie chcę nawet myślec co by było gdyby prawo nie chroniło macierzyństwa.
  • mikaa997 | 04-03-2015 10:36:04

    Warto jasno podkreślić, że jeśli po urlopie macierzyńskim wrócimy do pracy na cały etat to 12 miesięczny okres ochronny nas nie obejmuje. Jest on tylko jeśli wrócimy na niepelny etat pracy!
  • donnavito | 20-03-2015 20:58:35

    Tak naprawdę wszystko i tak w rękach pracodawcy, w razie czego nikt z firmy nie będzie zeznawał bo o pracę cięzko, trzeba liczyć na siebie. Mimo wszystko warto być mamą i wykorzystac wszystkie możliwe urlopy z tym zwiazane.
  • Doris85 | 07-04-2015 20:13:51

    Niestety wiele kobiet wracających do pracy przenoszonych jest na inne stanowiska niż te, które zajmowały przed ciążą, albo są one zwalniane. Takie niestety mamy realia. Dlatego warto wykorzystać przysługujące nam płatne urlopy i jak najdłużej skupić się na opiece nad dzieckiem.

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Możemy się postarać, by nasze dziecko nie musiało się wstydzić mamy, taty czy sytuacji rodzinnej.

Kiedy dzieci wstydzą się swoich rodziców?

O tym czy i dlaczego dzieci wstydzą się czasem swoich rodziców, rozmawiamy z Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj