Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Kiedy żona odpowiada za długi zaciągnięte przez męża?

Nie było zgody? Odpowiada ten, kto zaciągał dług

Mąż zaciągnął w różnych bankach pożyczki bez porozumienia ze mną. Kwoty nie były duże, ale w sumie spłata rat to poważne obciążenie dla domowego budżetu. Czy komornik może ściągać długi również z mojego wynagrodzenia, czy tylko z męża?

Tylko w niektórych przypadkach komornik może ściągać z naszego wynagrodzenia długi zaciągnięte samodzielnie przez współmałżonka

Fot. BE&W

Tylko w niektórych przypadkach komornik może ściągać z naszego wynagrodzenia długi zaciągnięte samodzielnie przez współmałżonka

Jeśli pożyczki męża nie zostały zaciągnięte dla zaspokojenia koniecznych i bieżących potrzeb Państwa rodziny, to komornik nie ma prawa zająć Pani wynagrodzenia za pracę, jeżeli nie wyraziła Pani zgody na te pożyczki.

Brak zgody drugiego małżonka na zaciągnięcie zobowiązania oznacza, że zarówno w trakcie trwania małżeństwa, jak i po rozwodzie wierzyciel może ściągnąć przymusowo swą należność z majątku osobistego tego małżonka, który zobowiązanie zaciągnął, a także z jego wynagrodzenia za pracę lub innych dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej.

Natomiast jeżeli tylko jeden z małżonków podpisał umowę, dług z niej wynikły wierzyciel może ściągnąć z majątku wspólnego także po rozwodzie, gdy drugi małżonek wyraził zgodę na zaciągnięcie danego zobowiązania – art. 41 par. 2 kro.

Nadto, żeby komornik mógł prowadzić egzekucję z Pani majątku, bank musiałaby uzyskać przeciwko Pani tzw. klauzulę wykonalności, którą może nadać tylkosSąd. Sąd nie nada natomiast przeciwko Pani klauzuli wykonalności, jeśli windykacja nie wykaże dokumentem prywatnym lub urzędowym, że wyraziła Pani zgodę na zaciągnięcie przedmiotowych pożyczek.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • ociec | 29-11-2020 11:04:00

    Miałem taki sam problem a w zasadzie jeszcze mam taki z żoną (jesteśmy już w separacji). To jest tak, że skoro nie wyraziłaś pisemnej zgody na zaciąganie tych pożyczek, to swoim odrębnym majątkiem nie odpowiadasz a wynagrodzenie jest właśnie odrębnym majątkiem ale uważaj, bo jak macie wspólne konto na które to wynagrodzenie wpływa, to komornik może je zająć: Z tym, że możesz żądać zwolnienia ...

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: porady prawnika, budżet domowy

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Dopóki pępek się nie zagoi, staraj się nie moczyć go w czasie kąpieli.

Pępek noworodka. Jak pielęgnować?

Pępek trzeba wietrzyć i suszyć. To ważne, bo wilgoć i ciepło utrudniają schnięcie i odpadnięcie pozostałości po pępowinie, a ułatwiają wyhodowanie bakterii.    

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj