Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak walczyć o alimenty, gdy rodzic przebywa za granicą?

W ściągnięciu należności zawsze pomaga sąd

Ojciec dziecka wyjechał za granicę i nie mam z nim kontaktu. Nie płaci alimentów. Moje dochody są zbyt duże, by starać się o alimenty z Funduszu Alimentacyjnego. Co mogę zrobić, by dziecko dostawało należne pieniądze?

Egzekucja alimentów od rodzica, który mieszka i pracuje na terenie UE nie stanowi większego problemu

Fot. BE&W

Egzekucja alimentów od rodzica, który mieszka i pracuje na terenie UE nie stanowi większego problemu

Wykonywanie orzeczeń zarówno w kraju jak i za granicą następuje na wniosek osoby uprawnionej. We wniosku należy podać podstawę prawną, czyli umowę mędzynarodową, w opraciu o którą dany wniosek kieruje się do urzędu w innym państwie.

Na wstępie wskazać należy, iż inna jest procedura dochodzenia alimentów, gdy dłużnik przebywa na terytorium państwa, które należy do Unii Europejskiej, a inna gdy przebywa na terytorium państwa trzeciego.


Kraje Unii Europejskiej - od dnia 18 czerwca 2011 r. obowiązuje rozporządzenie Rady (WE) nr 4/2009 w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych (Dz.Urz. UE typ L z dnia 10 stycznia 2009 r. Nr 7, s. 1). Orzeczenia, ugody i inne dokumenty dotyczące alimentów są teraz uznawane w innym państwie. Wskazać należy, iż nie dotyczy to Wielkiej Brytanii, która nie przyjęła regulacji oraz Danii, która przyjęła ją jedynie w ograniczonym zakresie. Uznanie będzie możliwe bez dodatkowego postępowania oraz możliwości sprzeciwienia się uznaniu.


Ściągnięcie alimentów może nastąpić na dwa sposoby. Po pierwsze za pośrednictwem sądu okręgowego wydziału cywilnego w Polsce właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wierzyciela, do którego to sądu należy złożyć wniosek. Wniosek jest zwolniony od opłat. Do wniosku należy koniecznie dołączyć prawomocny odpis wyroku oraz odpis aktu urodzenia dziecka. Należy również podać adres zamieszkania dłużnika. Po drugie ściągnięcie alimentów może nastąpić za pośrednictwem sądu państwa, w którym dłużnik alimentacyjny przebywa. Taki wniosek można wysłać samemu lub za pośrednictwem odpowiedniego sądu okręgowego.


W przypadku krajów spoza UE ma zastosowanie konwencja nowojorska o dochodzeniu roszczeń alimentacyjnych za granicą z dnia 20.06.1956 r. Procedura oparta na Konwencji nowojorskiej jest bezpłatna. W egzekucji alimentów zawsze pośredniczy polski sąd. Taki wniosek jest sporządzany na specjalnym formularzu, który znajduje się w każdym sądzie okręgowym. W związku z tym, że dokumenty, które są dołączane do wniosku są różne w zależności od państwa miejsca zamieszkania dłużnika, każdorazowo należy dowiedzieć się jakie dokumenty należy do wniosku dołączyć. We wniosku m.in. należy wskazać wysokość zasądzonych alimentów w złotówkach, wysokość zaległych alimentów, numer konta bankowego wierzyciela itp. Wniosek nie podlega opłacie. Sąd polski sam przesyła wniosek do właściwego organu państwa miejsca zamieszkania dłużnika.


W przypadku gdy dłużnik nie mieszka w żadnym z krajów Unii Europejskiej, ani w kraju, który podpisał konwencje nowojorską zastosowanie będą miały odpowiednie umowy dwustronne.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: porady prawnika, alimenty

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj