Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Becikowe

Tysiąc złotych za poród lub więcej

Becikowe to tysiąc złotych z tytułu urodzenia dziecka dla mamy, taty lub opiekuna prawnego. Należy się na każde dziecko, ale żeby dostać pieniądze, trzeba złożyć wniosek. Rodzice (opiekunowie) mają na to rok od dnia urodzenia malucha.

Becikowe, nie pokryje wszystkich wydatków związanych z urodzeniem dziecka, ale żeby je mieć, trzeba odebrać w terminie!

fot. Robert Grubba/iStockphoto

Becikowe, nie pokryje wszystkich wydatków związanych z urodzeniem dziecka, ale żeby je mieć, trzeba odebrać w terminie!

Dochód rodziny bez znaczenia

Na każde urodzone dziecko należy się jednorazowa zapomoga w wysokości tysiąca złotych. Becikowe dostają zamożni i mniej zamożni. Pieniądze należą się rodzicom, opiekunowi prawnemu, jeżeli został ustanowiony przez sąd, albo opiekunowi faktycznemu, tj. osobie, która sprawuje opiekę nad dzieckiem i wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka. Pieniądze odbiera się w swojej gminie. Rodzice biologiczni muszą się tam udać w ciągu roku od dnia narodzin dziecka, zaś opiekun prawny, faktyczny lub rodzic adopcyjny może to zrobić w terminie nie przekraczającym 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką czy też przysposobienia. Przekroczenie tego terminu spowoduje, że gmina nie wypłaci pieniędzy.

W gminie należy złożyć wniosek, który wypełnia się na miejscu. Osoba, która wnioskuje o becikowe musi okazać swój dokument tożsamości oraz skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (albo inny urzędowy dokument, który potwierdza datę jego urodzenia). Jeśli matka lub ojciec są zameldowani w innej gminie niż mieszkają, potrzebne będzie oświadczenie, że na dziecko nie zostało już pobrane becikowe ani nie toczy się postępowanie o jego przyznanie w innej gminie lub ośrodku pomocy społecznej. Od 7 lipca 2008 roku becikowe w Polsce można pobrać nawet wtedy, gdy jeden z rodziców pracuje zagranicą i tam pobiera świadczenia rodzinne. Zapomoga jest wypłacana po miesiącu od złożenia dokumentów. Becikowe jest świadczeniem ogólnopolskim, jednak niektóre gminy uchwaliły też tzw. becikowe samorządowe i dodatkowo wypłacają pieniądze. Ale uwaga - zwykle wypłacają je do pół roku od dnia narodzin dziecka.

 

Dla mniej zamożnych

Mniej zamożne rodziny mogą się starać o dodatkowy tysiąc złotych za urodzenie dziecka. Pieniądze należą się rodzinom, które kwalifikują się do uzyskania zasiłku rodzinnego. Nie można otrzymać samego dodatku bez pobierania zasiłku rodzinnego. Dlatego trzeba najpierw złożyć wniosek o zasiłek rodzinny wraz z dodatkami. Żeby zasiłek został przyznany, dochód netto rodziny za poprzedni rok nie może przekraczać 504 zł miesięcznie na osobę w rodzinie albo 583 zł miesięcznie na osobę w rodzinie z dzieckiem niepełnosprawnym. Wniosek o przyznanie dodatku do zasiłku rodzinnego trzeba złożyć przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku. Wniosek składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Wymagane dokumenty to: dowód tożsamości osoby ubiegającej się o becikowe socjalne, skrócony akt urodzenia dziecka oraz pisemne oświadczenie, że na dziecko nie została już wcześniej pobrana taka pomoc.

Pieniądze przysługują matce lub ojcu albo opiekunowi prawnemu dziecka. Dodatek przysługuje także opiekunowi faktycznemu dziecka (jeśli wystąpił z wnioskiem do sądu o przysposobienie dziecka) do ukończenia przez to dziecko pierwszego roku życia, (chyba że wcześniej becikowe socjalne zostało przyznane rodzicom lub opiekunowi prawnemu dziecka). W przypadku wystąpienia o przysposobienie więcej niż jednego dziecka lub urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu, dodatek przysługuje na każde dziecko. Zatem rodzina z bliźniakami na każde z dzieci dostanie po tysiąc złotych.

Zapytaj innych co sądzą na ten temat:

nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.
konkurs komentuj wygrywaj

Komentarze

 • magda87 | 27-03-2009 06:20:53

  matken zgadza się - jest zapomoga dla osób o niskich dochodach i ja zamierzam z tego skorzystać
 • Olga | 21-10-2009 22:12:34

  Z tymi dowodami to zależy od Urzędu. U nas trzeba było tylko wypełnić wniosek i oddać kopię aktu urodzenia - resztę urząd sam sobie załatwiał i sprawdzał (tylko się Pani upewniała czy oboje rodziców jest zameldowanych u nich w gminie). Najprosciej chyba przed wycieczką do urzędu zadzwonić i zapytać co mieć trzeba.
 • joanna25 | 20-10-2014 16:05:49

  Z kim bym nie rozmawiała to mi mówi "becikowe - milion dokumentów a tylko 1000zl" .Taka kwota na dziecko rozchodzi się raz dwa to prawda no ale z drugiej strony lepiej mieć niż nie mieć. Zawsze jeżeli jest się w gorszej sytuacji można się starać o drugie becikowe dlaczego nie>>>
 • konaro167 | 23-10-2014 15:03:06

  Dobrze że jest taka dopłata do dziecka, ale uważam że jest to ciągle mało.

Poczytaj również

Polecamy

Podczas zatrzymywania laktacji, dziecko przystawiamy na krócej do piersi, tak, by pierś nie do końca była opróżniana.

Zatrzymanie laktacji. Farmakologiczne i naturalne

Powrót do pracy, kłopoty ze zdrowiem, bariery psychologiczne czy inne powody mogą zmusić kobietę do podjęcia się zatrzymania laktacji wcześniej niżby chciała. Jak to zrobić, aby organizm kobiety i jej dziecko dobrze to znieśli? O czym może świadczyć mleko w piersiach, które pojawi się w kilka miesięcy lub lat po zakończeniu laktacji?

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że jest mu bardzo niewygodnie albo coś mu nie służy?  

czytaj

Typowe dla trzydniówki są małe czerwone plamki, które same znikają po kilkunastu godzinach

Trzydniówka u niemowląt. Objawy i przebieg choroby

Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym to choroba wywoływana wirusem, przechodzona przez większość dzieci przed ukończeniem 4. roku życia. Najczęściej chorują na nią maluchy między 6. a 24. miesiącem życia, choć czasami trzydniówka pojawia się dopiero u trzylatka. Charakterystyczne dla trzydniówki jest to, że zwykle dopiero po jej ustąpieniu wiadomo, że była to ta, a nie inna choroba.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj

Zapraszamy!

Zarejestruj się na eBobas.pl , a uzyskasz dostęp do wybitnych ekspertów wszystkich specjalności i medycyny, bezpłatnych ogłoszeń w Bazarku, interaktywnej internetowej Książeczki Zdrowia Dziecka i wielu innych atrakcji. Np. konkursów, które u nas są non stop!

Załóż konto

Załóż na eBobas.pl konto biznesowe swojej firmy lub firmy, w której pracujesz! To nic nie kosztuje!
Do zyskania: za darmo reklama i promocja działalności skierowanej do rodzin z dziećmi.

Po dodaniu miejsca lub usług przyjaznych dziecku i rodzinie, możesz zapraszać uczestników na organizowane przez siebie akcje i wydarzenia!

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!