Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

W Polsce nie ma zagrożenia w związku z sytuacją w japońskiej elektrowni Fukushima

Nie panikujmy!

Sytuacja w japońskiej elektrowni momentami powoduje falę paniki i w Polsce. Śladem Niemców i Skandynawów, którzy wykupili z aptek tabletki jodowe, wiele osób zaczęło pytać w aptekach o płyn Lugola, który 25 lat temu był podawany w Polsce po katastrofie elektrowni atomowej w Czarnobylu. Zaniepokojone o bezpieczeństwo dzieci mamy pytają co robić?

Sytuacja w Fukushimie, japońskiej elektrowni atomowej zniszczonej w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami, znów się pogarsza. 21 marca ewakuowano z terenu elektrowni wszystkich pracowników, prowadzących akcję chłodzenia zniszczonych reaktorów. Świat znów patrzy na Fukushimę z dużym niepokojem.

Zapytaliśmy naszego eksperta, dr. Pawła Grzesiowskiego, pediatrę i immunologa, czy są powody do niepokoju. – Nie ma nawet co myśleć o kupowaniu, a zwłaszcza o podawaniu w Polsce płynu Lugola! Nie ma najmniejszych szans, aby skażenie, jeśli wystąpi w Japonii, dotarło do Polski – mówi dr Grzesiowski i apeluje, by nie ulegać histerii, która występuje, czy może wystąpić w innych krajach. – Bez zalecenia lekarskiego nie wolno podawać płynu Lugola, bo może to mieć negatywny skutek dla dziecka – dodaje.

Zresztą – co warto wiedzieć – płynu Lugola w tej postaci, jaką pamiętamy z lat 80-tych już w aptekach nie ma. Zastąpiły go tabletki jodowe, dostępne tylko na receptę. Lekarze przestrzegają jednak, że choć związki jodu w umiarkowanych dawkach nie są trujące, mogą spowodować silną reakcję alergiczną, niebezpieczną dla zdrowia zwłaszcza małych dzieci.

Mamy nadzieję, że Japończykom uda się jak najszybciej opanować sytuację w Fukushimie. Do rodziców apelujemy o rozsądek.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: bezpieczeństwo, bezpieczne produkty, choroby

Polecamy

Mleko matki najlepiej zastępują preparaty z mleka modyfikowanego.

Mleko modyfikowane

Najbardziej odpowiednie dla noworodka i niemowlaka jest karmienie mlekiem mamy do szóstego miesiąca życia, a przez następne sześć miesięcy kontynuowanie go i uzupełnianie diety (warzywa, zupki, kleiki, kaszki).

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj