Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Lekcje w szkole nie powinny zaczynać się o godzinie ósmej

Nie zrywać dziecka z łóżka!

Im później zaczynają się lekcje w szkole podstawowej, tym uczniowie zdrowiej śpią i lepiej się zachowują – uważają amerykańscy naukowcy ze Szpitala Dziecięcego Hasbro w amerykańskim mieście Providence (Rhode Island).

Przesunięcie pierwszej lekcji o pół godziny powoduje, że uczniowie są bardziej rześcy i żwawi, poprawia się ich zachowanie i zdrowie.

Fot. iStockphoto

Przesunięcie pierwszej lekcji o pół godziny powoduje, że uczniowie są bardziej rześcy i żwawi, poprawia się ich zachowanie i zdrowie.

 

Z raportu wynika, że gdy lekcje rozpoczynały się o pół godziny później, uczniowie wszystkich klas spali średnio o 45 minut dłużej niż wówczas, gdy chodzili do szkoły na godzinę 8.00. Jednak najbardziej zdumiewające w amerykańskim opracowaniu są wyniki ankiety dotyczącej samopoczucia dzieci. W zależności od wieku od 34 do 69 proc. uczniów przyznaje, że nigdy lub prawie nigdy się nie wysypiają, a 9 do 37 proc. skarży się, że sen, podczas którego kilkukrotnie budzą się każdej nocy, nie przynosi im zdrowego odpoczynku. Dzieci wspominają też o towarzyszącym im stałym zmęczeniu, braku motywacji do nauki, ogromna część - 45 do 66 proc. – czuje się „jakoś nieszczęśliwa”. W sumie ponad 80 proc. dzieci w wieku szkolnym śpi mniej niż 7 godzin na dobę, tylko 11 proc. uczniów śpi zalecane 9 godzin albo dłużej.

Przyszkolne gabinety lekarskie raportują zaś, że coraz więcej uczniów zwalnia się podczas lekcji z powodu złego samopoczucia. Natomiast w szkołach, w których lekcje przesunięto o pół godziny, odnotowano gwałtowny spadek nieobecności i spóźnień na pierwszą lekcję.

– Drobne tylko opóźnienie w rozpoczęciu pierwszej lekcji wiąże się ze znaczącym wydłużeniem się snu i zmniejsza napady senności w ciągu dnia – podsumowuje dr Owens. – A co chyba najważniejsze. Dzięki takiej zmianie uczniowie czują się mniej przybici i bardziej zmotywowani do udziału w wielu zajęciach. I choć specjaliści w dziedzinie edukacji uważają pomysł przesunięcia wszystkich lekcji tak, by zaczynały się najwcześniej o godzinie 8.30, za kontrowersyjny z powodu komplikacji organizacyjnych, ważne, by naciskać na takie zmiany. Dzięki nim dzieci i młodzież nie tylko będzie się lepiej wysypiać, ale z pewnością poprawią się ich wyniki w nauce i jakość życia – twierdzi psychiatra.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • donnavito | 15-01-2015 23:14:17

    Święta prawda, ja zawsze marzyłam o lekcjach później, rano ledwo dawałam rade się umyc, a co dopiero myśleć, szkoda mi tych maluszków co w zimę czekają na autobusy szkolne ok.7 rano, jest jeszcze mroczno.
  • catrinka | 19-01-2015 13:06:28

    Ja od zawsze wstawałam z kurami i dużo łatwiej było mi się skupić na pierwszych lekcjach, niż na późniejszych. Tak samo z nauką. Wolałam wstać wcześniej, by się czegoś nauczyć niż siedzieć do późnej nocy, gdzie i tak wiedziałam, ze nic z tego nie będzie, bo mój mózg zwyczajnie nie funkcjonuje. Nie uważam, żeby taka zmiana miała czemuś służyć. Dzieciom i tak już zabrano sporo dzieciństwa i choci...
  • Doris85 | 07-04-2015 19:28:27

    Lekcje powinny się zaczynać o rozsądnej dla dzieci godzinie, zwłaszcza, że często maluchy muszą jeszcze do tej szkoły dojeżdżać co wiąże się z jeszcze wcześniejszym wstawaniem. Z drugiej jednak strony dni lekcyjne nie powinny być tak przeładowane jak to się teraz zdarza - że dzieci siedzą długie godziny w szkole, a później zamiast odpocząć i poświęcić chwilkę czasu na zabawę siedzą długo nad za...
  • yorkk1k | 10-04-2015 14:00:03

    Zgadzam się, że tak wczesne wstawanie nie jest dobre dla zdrowia. A dodatkowo na porannych lekcjach ciężko się skupić na nauce. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie coś się zmieni w tej sprawie.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zerówka, zachowanie, szkoła, sen, nauka

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

W PRL, pierwszego dnia przedszkolanka odrywała dzieciaka od nogi mamy i zamykała jej drzwi przed nosem.

Reżim przedszkolny pokonany

Pierwszego września 1977 roku mama doprowadziła mnie do sali maluchów (ze względu na moje 5 lat miałam wskoczyć do starszej grupy z pominięciem misiów), gdzie nauczycielki oderwały mnie od jej nogi i zamknęły mamie drzwi przed nosem.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj