Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Przygotowanie do porodu

Żeby to było magiczne, niezapomniane przeżycie

Zalęknione, napięte ciało kobiety jest szczególnie narażone na bóle porodowe. Zamiast oddawać się lękom, lepiej popracować nad własnym ciałem.

Przerażona i zestresowana rodząca odczuwa większe bóle porodowe niż kobieta zrelaksowana i spokojna.

Fot. iStockphoto

Przerażona i zestresowana rodząca odczuwa większe bóle porodowe niż kobieta zrelaksowana i spokojna.

- Współczesny styl życia sprawił, że oddaliliśmy się od natury: przyjęliśmy nienaturalne wzorce postępowania, zatraciliśmy wrodzoną inteligencję naszych ciał. Wskutek niewłaściwej diety, zbyt małej lub zbyt dużej ilości ćwiczeń fizycznych, negatywnego myślenia, nieustannego stresu i chronicznego przemęczenia, zaburzyliśmy stan równowagi naszych organizmów.

Naturalne podejście do ciąży, porodu i macierzyństwa opiera się na założeniu, że kobieta może świadomie wpływać i kształtować przebieg tych procesów. Wymaga to zaufania do siebie samej, pewności siebie oraz podjęcia konkretnych działań w sferze fizycznej, emocjonalnej i duchowej — mówi dr Preeti Agrawal, specjalista II stopnia z ginekologii i położnictwa, prezes Fundacji Kobieta i Natura, która prowadzi we Wrocławiu Szkołę Świadomego Macierzyństwa .

 

Korzyści 

- Dziś kobiety panicznie boją się porodu, kojarzą go z bólem, cierpieniem, niepewnością. Bo to usłyszały od swojej babci, mamy, koleżanek. Trzeba pamiętać, że poród jest stanem fizjologicznym, a nie chorobą. Zdolność rodzenia jest w nas zakodowana. Trzeba się tylko do porodu dobrze przygotować i dowiedzieć się o nim jak najwięcej, m.in. co będzie się działo z naszym ciałem podczas rozwiązania, jakie są naturalne sposoby walki z bólem i techniki relaksacyjne. Przerażona i zestresowana rodząca odczuwa większe bóle porodowe niż kobieta zrelaksowana i spokojna — dodaje dr Agrawal. Poza tym lęki i obawy mogą spowodować, że poród będzie trwał dłużej. — Ból porodowy naprawdę można znieść, to nie jest cierpienie jak w czasie choroby, tylko rodzenie wyczekanego dziecka. Skurcze są takie, a nie inne i trzeba być na nie przygotowaną. Dawniej kobiety rodziły w znacznie gorszych warunkach i zaraz po porodzie wracały do swoich zajęć. Zresztą do dziś w wielu miejscach na świecie tak jest. Przeprowadzono kiedyś badania na temat bólu odczuwanego przez rodzące. Okazało się, że kobiety z niektórych plemion Ameryki Południowej, które żyją z dala od cywilizacji, porodu nie kojarzą z żadnym bólem — mówi dr Preeti Agrawal.

Odpowiednie przygotowanie się do porodu niesie za sobą same korzyści. — Kobiety rodzą średnio 2-4 godziny krócej, rzadziej występują u nich zaburzenia czynności skurczowej macicy, zmniejsza się częstotliwość zabiegów nacięcia krocza, rzadziej też zachodzi konieczność zastosowania operacji położniczych, w tym cięcia cesarskiego, a po porodzie kobieta zachowuje lepszą kondycję i szybciej wraca do pełnej sprawności fizycznej — wymienia lekarka.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • donnavito | 09-01-2015 19:22:17

    Uwazam, ze poród to tak naturalna rzecz, że kazda kobieta bez szkoly rodzenia instynktownie umie urodzić dziecko, sama czuje, jaką przyjąć pozycję itp.A informacje można wyczytac z książek o ciązy lub czasopism .Poza tym przed porodem można darmowo skorzystać z wizyty położnej środowiskowej i podpytać.
  • kasztanka2 | 11-01-2015 12:36:21

    W pełni się zgadzam z artykułem. Do porodu najlepiej jest się przygotowac. Ja nie byłam zbyt przygotowana do pierwszego porodu i przy niekompetentnej położnej poród odbywał się bardzo ciężko, nie umiałam przeć, a ona nie umiała mi wytłumaczyć jak to się robi ... Ale najlepszym przygotowaniem do porodu jest rodzenie po raz drugi, pierwszy poród to świetny trening i przy drugim już się tak kobi...
  • donnavito | 12-01-2015 21:44:42

    Ja oglądałam ciagle Porodówkę w TLC
  • Doris85 | 03-04-2015 14:24:29

    Pozytywne myślenie jest najwazniejsze. Nie mozna sie za bardzo stresowac i bac, bo to wplywa na stan napiecia naszego ciała. Myślę, ze każda z nas ma w sobie wewnetrzny instynkt, który najlepiej podpowie co w danym momencie robić. Dla pierworodek bardzo dobrym przygotowaniem moga byc zajecia w szkole rodzenia. Mozna sie dowiedziec wielu ciekawych rzeczy i rozwiac meczace nas watpliwosci.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: szkoła rodzenia, poród, dieta mamy, ciężarna, ciąża

Polecamy

Jeśli zjesz rosół z kurczaka, twój dzidziuś nie powinien mieć reakcji alergicznej.

Dieta matki karmiącej

Choć nie słyszałam, żeby dziecku karmionemu piersią zaszkodziła zjedzona przez mamę jedna mandarynka czy kilka winogron, to niektóre dzieci źle reagują na większe ilości tych lub innych produktów.

czytaj

Wspólnie spędzony z mamą i tatą czas daje dziecku więcej radości, niż najlepsze zabawki

Ile zabawek i jakie powinno mieć dziecko?

Zabawa jest dla dziecka przyjemnym sposobem na naukę i rozwój, zabawki więc jako przedmiot w niej wykorzystywany przyczyniają się do rozwoju malucha. Stymulują sferę umysłową, motoryczną oraz społeczno - emocjonalną dziecka. Warto wybierać takie, które...

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj