Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Joga dla dzieci

Asany w formie zabawy

Joga wskazana jest dla wszystkich dzieci a w szczególności dla dzieci nadpobudliwych, z delikatnymi zaburzeniami ruchowymi, np. przykurczami mięśni.

Joga w rodzinnym gronie to pretekst, by razem spędzać czas, bawiąc się i ucząc.

Fot. iStockphoto

Joga w rodzinnym gronie to pretekst, by razem spędzać czas, bawiąc się i ucząc.

Małe dzieci są bardzo elastyczne, ale nie mogą być zbytnio obciążane. Dlatego nie poleca się im wyczerpujących ćwiczeń wytrzymałościowych. — Dzieci mają inne potrzeby, możliwości koncentracji, inne postrzeganie świata i siebie, dlatego zajęcia jogi są prowadzone w formie zabaw, połączonych z muzyką, ulubionymi piosenkami oraz bajkami — mówi Łukasz Warcholik, certyfikowany instruktor jogi Ananda Margi, który prowadzi zajęcia w Neohumanistycznym Centrum Jogi i Medytacji w Krakowie.

 

Berek jogiczny

Instruktorzy wymyślają zabawy, w czasie których dzieci uczą się podstawowych form ruchu, czyli stania, chodzenia, biegania. — Bawimy się np. w berka jogicznego, podczas którego każdy złapany przez prowadzącego zastyga w swojej ulubionej pozycji-asanie. Choć jest to przede wszystkim zabawa, dziecko uczy się pozycji i tego, jak oddychać w trakcie ich wykonywania — mówi Katarzyna Kałamajska z warszawskiego Zacisza Jogi przy ul. Łodygowej. Zajęcia jogi dla dzieci różnią się od jogi dla dorosłych, są bardziej dynamiczne, a czas trwania w asanach jest o wiele krótszy. Zajęcia składają się z rozgrzewki, asan, zabawy i relaksujących ćwiczeń końcowych, podczas których np. dzieci leżą na podłodze i liczą oddechy. — Nie kładzie się nacisku na poprawne wykonywanie asanów, nie rozmawia się z maluchami o filozofii, skupiamy się na ćwiczeniu poprawnej postawy i odpowiedniego oddechu — podsumowuje Warcholik.

Dzieciom najbardziej podobają się pozycje, które mają nazwy zwierząt. — Cieszą się, gdy mają wykonać pozycję lwa, wojownika, wielbłąda, żaby, drzewa czy księżyca, a nie przysiady, skłony i przewroty. To pobudza dziecięcą wyobraźnię i motywuje — opowiada Joanna Kołyszko-Tomasik z Centrum Joga Żoliborz przy ul. Paska w Warszawie. W zajęciach dla trzylatków rodzice nie biorą udziału, maluchy same ćwiczą. W Centrum Joga Żoliborz joga dla dzieci prowadzona jest równolegle z jogą dla dorosłych, więc w tym czasie mama lub tata także mogą ćwiczyć.

Dzieci w wieku szkolnym są bardziej chętne do współpracy i bardziej zaangażowane w praktykę jogi. Dlatego dla nich, ćwiczenia są już trudniejsze, bardziej wyczerpujące i opierają się na nauce prawidłowych technik.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • martynka002 | 20-01-2015 22:26:31

    joga dla dzieci , czemu nie. Wyciszy , zrelaksuje , uspokoi. Przyda sie taka chwila zrelaksowania dla osob ktore sa az za bardzo aktywne , nadpobudliwe
  • dori32k | 25-03-2015 14:30:07

    w przedszkolu, do którego chodzi moja córka (Pomarańczowa Ciuchcia) był pomysł organizacji tego rodzaju zajęć niestety zbyt mała ilość rodziców wyraziła zainteresowanie. Ja bardzo żałuję, bo chętnie posłałabym córkę.

Poczytaj również

Polecamy

Dzieci nie rodzą się potworami.To niektórzy rodzice robią z nich nieznośne istoty.

Niegrzeczne dziecko. Fatalne skutki błędów wychowawczych

Nie da się rozpieścić dziecka, które nie ukończyło dziewięciu miesięcy. Maluszek płacze tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje. Już ciut starsze dziecko używa płaczu by wymusić na mamie nieustającą obecność czy noszenie na rękach. Rozpoczyna się...

czytaj

Żaden z tzw. typowych objawów autystycznych sam w sobie nie przesądza o rozpoznaniu autyzmu u dziecka! Każde z tych zachowań lub kilka mogą epizodycznie pojawiać się w rozwoju zdrowego malucha.

Autyzm u dzieci. Pierwsze symptomy

O rozpoznawianiu autyzmu u małych dzieci rozmawiamy z Andrzejem Gardzielem, specjalistą psychiatrii dzieci i młodzieży

czytaj

Wymioty są groźne, bo mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu niemowlęcia.

Wymioty u dziecka

Wymioty to cofanie treści żołądkowej pod ciśnieniem. Wymioty u dziecka zawsze oznaczają płacz i łzy, dziecko się boi, bo nie rozumie co się dzieje. Moje dzieci, wymiotując, zawsze płakały. Bez względu, czy miały kilka czy kilkanaście miesięcy.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj