Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak otyłość wpływa na przyszłą mamę i zdrowie jej dziecka?

Twój Ekspert od żywienia i diety

Dbanie o prawidłową masę ciała jest ważne dla zdrowia kobiety przez całe życie, ale szczególnej wartości nabiera w wieku rozrodczym. Otyłość sprzyja zachwianiu równowagi hormonalnej. W tkance tłuszczowej produkowane są estrogeny, które wytwarzane w nadmiarze zaburzają owulację.

Dr n. med. Magdalena Białkowska

Fot. archiwum prywatne

Dr n. med. Magdalena Białkowska

Otyłość u kobiet często jest jednym z objawów zespołu policystycznych jajników (PCO), który charakteryzują nadmierne wydzielanie insuliny (hiperinsulinemia), nieregularne miesiączki, cykle bezowulacyjne i niepłodność.

U kobiet z nadmierną masą ciała częściej niż u szczupłych występują: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca ciążowa, zespół przedrzucawkowy (albuminuria, obrzęki, nadciśnienie), poronienia przed 20. tygodniem ciąży, przedwczesne porody. Otyłe kobiety częściej mają powikłania okołoporodowe i poporodowe w postaci zakrzepów, zakażeń i rozejścia się rany pooperacyjnej, nieprawidłowości w obkurczaniu macicy, większych ubytków krwi, przedłużających się porodów, a po cesarskim cięciu - trudności ze wstawaniem, chodzeniem czy korzystaniem z toalety.

Kobiety otyłe częściej niż szczupłe rodzą dzieci ze zbyt dużą masą urodzeniową (makrosomia), która zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań u noworodka, takich m.in. jak uszkodzenia splotu ramiennego oraz złamanie obojczyka. Noworodki kobiet otyłych częściej dostają w skali Apgar pomiędzy 4 a 7 punktów.

Wykazano też, że dzieci mam z nadwagą w życiu dorosłym są bardziej skłonne do chorób metabolicznych (np. otyłości, cukrzycy).

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • andziula21 | 29-03-2012 16:18:50

    roznie bywa niekiedy kobieta otyla rodzi wlasnie zdrowego bobasa a szczupla chorego mysle ze to nie od tego zalezy
  • yvonta | 11-10-2014 18:25:04

    Moja lekarka zawsze ostrzegała właśnie przed zbyt wysoką wagą w ciąży dlatego starałam się nie przytyc zbyt wiele
  • donnavito | 18-01-2015 23:16:56

    Duża waga w ciązy to nie otyłośc, w końcu utyje sie maksymalnie do 30 kg, chodzi o otyłośc w ogóle już przed ciaża, czasem utrudnia ona samo zajście w ciążę, czesto towarzyszy jej nadciśnienie, huśtawka hormonalna.Niebezpieczne dla dziecka.
  • little | 18-05-2018 11:36:14

    Ja na długo przed zajściem w ciążę postanowiłam zmienić nieco nawyki żywieniowe i zrzucić zbędne kilogramy. Udało mi się to z cateringiem dietetycznym Wygodna Dieta. Po ciąży nie miałam jakiegoś dużego problemu z powrotem do stanu sprzed ciąży.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Polecamy

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

W PRL, pierwszego dnia przedszkolanka odrywała dzieciaka od nogi mamy i zamykała jej drzwi przed nosem.

Reżim przedszkolny pokonany

Pierwszego września 1977 roku mama doprowadziła mnie do sali maluchów (ze względu na moje 5 lat miałam wskoczyć do starszej grupy z pominięciem misiów), gdzie nauczycielki oderwały mnie od jej nogi i zamknęły mamie drzwi przed nosem.

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj