Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Bezpłatne szczepienie przeciw pneumokokom dla kilkulatków

Warto się pospieszyć!

Dzieci urodzone w latach 2013-2016, które nie były szczepione przeciw pneumokokom, mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień. Warto się pospieszyć, bo liczba bezpłatnych dawek jest ograniczona, podobnie jak czas akcji.

Akcja bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom obejmie dzieci urodzone od 2013 do 2016 roku. Warto się pospieszyć!

Fot. Fotolia

Akcja bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom obejmie dzieci urodzone od 2013 do 2016 roku. Warto się pospieszyć!

W tej chwili bezpłatnymi szczepieniami przeciw pneumokokom są objęte dzieci urodzone od 1 stycznia 2017 roku. Starsze – tylko w niektórych przypadkach (wcześniaki, dzieci z niską masą urodzeniową, chorujące na niektóre choroby przewlekłe). Ale Ministerstwo Zdrowia „zwolniło” właśnie z rezerw 250 tysięcy dawek szczepionki, która została zakupiona na potrzeby Programu Szczepień Ochronnych jesienią 2016 roku.

Ważność szczepionki upływa 30 czerwca 2018 roku (szczepionka jest pełnowartościowa!) i dlatego ostatnie szczepienie może być wykonane 29 czerwca. Kalendarz akcji jest jednak napięty: schemat szczepienia jest dwudawkowy, a między dawkami muszą upłynąć dwa miesiące, Ministerstwo Zdrowia poleciło, by dzieci zostały zakwalifikowane do szczepienia i zaszczepione pierwszą dawką nie później niż 20 kwietnia.

W sprawie szczepienia trzeba się kontaktować z placówką, gdzie złożyli deklarację wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Informacji o szczepieniach udzielają również powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało już świadczeniodawców, że muszą zgłaszać zapotrzebowanie na szczepionki do właściwej stacji sanepidu. Akcja szczepień rusza 20 marca. Ponieważ obejmuje ona cztery roczniki dzieci a zaszczepionych będzie mogło zostać 125 tysięcy, lepiej nie odkładać decyzji na później.

Szczepienia przeciw pneumokokom wykonywane są szczepionką 10-walentną, taką samą jaką są już drugi rok szczepione najmłodsze dzieci. Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom otrzymują dzieci urodzone po 31 grudnia 2016 roku.

Pneumokoki to bakterie odpowiedzialne za większość poważnych zakażeń u dzieci. Często osiedlają się w gardle lub nosie, nie wywołując objawów choroby (tzw. nosicielstwo). Jeśli jednak zaatakują, najczęściej wywołują zapalenia górnych dróg oddechowych (ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych), ale również zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc, zapalenie stawów. U niektórych dzieci i osób dorosłych mogą powodować ciężkie, zagrażające życiu zakażenia inwazyjne, łącznie z posocznicą (sepsą), czyli uogólnionym zakażeniem organizmu.

Ryzyko zakażenia znacznie się zwiększa, gdy dziecko przebywa w żłobku, przedszkolu lub innej większej grupie dzieci.

Na poważne choroby wywołane przez pneumokoki chorują najczęściej dzieci do piątego roku życia, ale najwięcej powikłań i ciężkich zakażeń inwazyjnych występuje w pierwszych dwóch latach życia.

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: pneumokoki, szczepienia, szczepionka

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Naturalne karmienie to sztuka, którą opanować musi i mama, i osesek.

Karmienie piersią. Problemy i mity

Karmienie na żądanie oseska wydaje się proste i naturalne, ale wymaga od matki sporo samozaparcia i dużo cierpliwości. Żeby się nie zniechęcić do karmienia piersią, warto skorzystać z porady doradcy laktacyjnego.

czytaj

Otyłość nie jest tylko problemem estetycznym. To choroba i przyczyna wielu innych poważnych chorób.

Otyłość brzuszna mężczyzn

Do pana zależy wybór. Albo będzie pan żył dłużej, ale musi się to wiązać się z pewnymi wyrzeczeniami (dieta, regularna aktywność fizyczna), albo będzie tak jak dotychczas (ciągły wzrost masy ciała, brak ruchu), a to może doprowadzić do inwalidztwa na...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj